Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Brno proti Štrasburku: soud neuznal nárok mladíka na omluvu léčebny

  18:18aktualizováno  18:18
Jednání zdravotníků s Lukášem Burešem bylo ponižující a nelidské. Tak už před rokem rozhodl Evropský soud pro lidská práva. Mladý violoncellista se totiž nedobrovolně ocitl přikurtovaný v psychiatrické léčebně. Brněnský krajský soud však rozsudek Štrasburku nevzal v potaz. Spor umělce proti léčebně teď uzavřel s tím, že zdravotníci chybu neudělali a omlouvat se mu nemusí.
Mladík skončil proti své vůli přikurtovaný k posteli na záchytce. Štrasburský soud za to kárá, krajský soud pocyhebí nenašel.

Mladík skončil proti své vůli přikurtovaný k posteli na záchytce. Štrasburský soud za to kárá, krajský soud pocyhebí nenašel. | foto: Aleš Berný, iDNES.cz

Duševně nemocný Brňan Lukáš Bureš si v roce 2007 omylem vzal příliš velkou dávku svých tlumicích léků. Když pod jejich vlivem vyšel nakoupit do večerky jen ve spodním prádle a svetru, přivolaní policisté ho považovali za opilého. Skončil na deset hodin přikurtovaný na záchytce v brněnských Černovicích k posteli.

"Deset hodin jsem byl přikurtován na lůžku. Když jsem se pak probral, měl jsem od popruhů rozedřená zápěstí tak, že jsem ještě tři měsíce vůbec neudržel tužku. Pro mě jako hudebníka, který potřebuje cit v prstech, to byl naprostý šok," popsal už dříve Bureš.

Loni za to Evropský soud pro lidská práva Českou republiku pokáral a Burešovi přiřkl odškodnění více než půl milionu korun, které stát violoncellistovi zaplatil.

Jihomoravský krajský soud však teď rozsudek štrasburského senátu nezohlednil. Ve čtyři roky se táhnoucím sporu, ve kterém Bureš žádal odškodnění a omluvu od samotné léčebny v Černovicích, minulý týden rozhodl přesně opačně. Zdravotníci podle soudkyně Dagmar Bastlové nijak nechybovali.

"Lukášovi Burešovi jde především o určité zadostiučinění. Stát mu zaplatil odškodné, ale na léčebnu celá věc nijak nedopadla, ani se nemusí omluvit," vysvětlila právnička Ligy lidských práv a Centra advokacie duševně postižených Zuzana Durajová.

K připoutání Bureše byl podle soudkyně důvod

Podle soudkyně Bastlové je jednání zdravotníků v pořádku. K odůvodnění rozsudku řekla, že jednání léčebny nezasáhlo do důstojnosti žalobce, protože byl pod vlivem léků a nemohl kontrolovat své jednání.

"Je to, jako by soudkyně řekla, že lidé, kteří jsou nemohoucí nebo mají těžké postižení, nemají žádnou důstojnost, proto se k nim můžou zdravotničtí pracovníci chovat svévolně," konstatovala Durajová.

Důvody rozhodnutí soudkyně Bastlová nekomentovala. "Žalobce se posledních třech jednání soudu nezúčastnil, ačkoliv by jeho aktivní přítomnost při výslechu svědků byla velmi vhodná. Podrobnosti o hodnocení provedených důkazů ve vazbě na skutkové a právní závěry budou samozřejmě uvedeny v písemném vyhotovení rozsudku," uvedla.

Rozhodnutí soudu není pravomocné, advokát Lukáše Bureše připravuje odvolání i stížnost na postup soudkyně. Jeho klient je rozhodnutý za omluvu bojovat dále.Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Úhyn ryb v největším moravském rybníce je vyšší. Ztráta je kolem 100 tun

V rybníku Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek...

V rybníce Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek kyslíku ve vodě, a nedostatku vody...

Další z rubriky

Fanoušci dopravy mohou v Brně adoptovat sedačku ve „zlaté“ tramvaji

Do brněnských ulic vyjela tramvaj připomínající 150 let MHD.

Brněnský dopravní podnik připravil ke svému kulatému výročí překvapení pro fanoušky tramvají. Ve speciálním voze si...

VIDEO: Z pár kulis vybudoval v lomu město jako z Divokého západu

Amfiteátr westernového městečka v Boskovicích

Ve westernovém parku v Boskovicích se návštěvníci ocitnou jako na Divokém západě, kde doslova neplatí české koruny, ale...

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz