Soudce brněnského městského soudu Jiří Pešek rozhodoval v soudní síni až do loňského ledna o osudech jiných lidí

Soudce brněnského městského soudu Jiří Pešek rozhodoval v soudní síni až do loňského ledna o osudech jiných lidí | foto: Profimedia.cz

Za ovlivňování kauz dostal brněnský soudce podmínku, půl platu bere dál

  • 8
Soud ve Frýdku-Místku vynesl verdikt v případu brněnského soudce Jiřího Peška. Snažil se ovlivnit verdikty v korupční kauze exstarosty Žabovřesk Aleše Kvapila i obří podvod Edbusy.

Soudce brněnského městského soudu Jiří Pešek rozhodoval v soudní síni až do loňského ledna o osudech jiných lidí. Kromě toho se ale podle spisu nezákonně snažil ovlivňovat kauzy svých kolegů. Před soudem se proto Pešek musel zpovídat a v pátek si vyslechl verdikt: rok a dva měsíce s podmíněným odkladem na dva roky.

"Věc, kterou jsem dostal k posouzení, rozhodně nepatří k běžným," zhodnotil při odůvodnění rozsudku soudce Vítězslav Božoň.

Kolegovi přinesl obálku očerňující svědky

Kauza soudce Peška se týkala dění u brněnských soudů, řada soudců z Brna proto o svém kolegovi musela vypovídat. Právě kvůli možné podjatosti brněnské justice se tak případ řešil až ve Frýdku-Místku.

Žabovřeská korupce

V ulici Veveří na pomezí Brna-středu a Žabovřesk už dnes funguje hotel Sono Centrum s ­hudebním klubem. Právě tato stavba byla před lety u ­začátku velkého korupčního skandálu. Tehdejší starosta Žabovřesk Aleš Kvapil (ODS) a­ lobbista Radovan Novotný si v ­roce 2010 řekli o milion korun za to, že zařídí hladký průběh stavby.

Přijetí úplatku však už sledovala policie. Oba muži pak byli odsouzeni ke čtyřem letům vězení a vysokým pokutám. Brněnský soudce Jiří Pešek, který případ neměl na starosti, se tehdy snažil líčení u svých kolegů ovlivnit například tím, že očerňoval svědky. Sám se kvůli tomu ocitl před soudem. Kvapil s Novotným už se mezitím dostali na svobodu. Byli podmínečně propuštěni.

Například svého kolegu Miloše Žďárského navštívil Pešek kvůli různým kauzám hned několikrát. V případě korupce na radnici v Brně-Žabovřeskách kvůli stavbě Sono Centra pak dokonce přinesl obálku s informacemi očerňujícími svědky (více o kauze čtěte v boxu).

"Byly to negativní informace o jejich minulosti. Trestní, vekslácké. Bez uvedení zdroje. To se mi nelíbilo, takto se věci do spisu přidávat nemají," popsal dění kolem svého případu soudce brněnského krajského soudu Miloš Žďárský. O podivné návštěvě svého kolegy tehdy Žďárský sepsal záznam do spisu.

V případě takzvané kauzy Edbusy se zase Pešek snažil v roce 2011 přesvědčit soudce Jiřího Stýbla, aby peníze zajištěné policií při tomto půlmiliardovém podvodu vrátil zpět společnosti Ebusy, nikoli poškozeným.

Tyto peníze přitom podle dostupných informací mohly být důvodem vraždy expolicisty Michala Tofla, který se se svým obchodním partnerem zřejmě neshodl na tom, kdo kolik peněz z tohoto podvodu získá. V roce 2010 ho pak zabil nájemný vrah.

Soudce Stýblo vypovídat nemohl, oběsil se

Soudce Stýblo ovšem o tomto nátlaku nyní svědčit nemohl. V lednu 2012 se totiž z dosud nevyjasněných důvodů oběsil přímo ve své kanceláři.

Obžaloba pro Peška požadovala ještě přísnější trest i za to, že svému příteli a advokátovi Miroslavu Klusáčkovi přednostně mimo pořadník přidělovat případy ex offo. Klusáček tak měl díky tomu vyšší výdělky.

Tuto část obžaloby má ovšem podle verdiktu vyřešit kárný senát Nejvyššího správního soudu, kauza tak ještě nekončí.

Rozsudek je zatím nepravomocný i v části týkající se ovlivňování kauz. Pešek se totiž odvolal a trvá na své nevině. Už loni v lednu sice přišel o talár, o místo však zatím nikoliv.

"Až do pravomocného rozsudku je dočasně zproštěn funkce soudce, ze zákona mu ale stále náleží polovina platu. Páteční rozsudek na tom nic nemění, protože ještě není pravomocný," vysvětlila mluvčí městského soudu v Brně Gabriela Stočková. Vyjádření Peška ani jeho obhájce Michaela Buchlovského se redakci získat nepodařilo.

Pešek už se jako soudce dříve zpovídal před kárným senátem. V roce 2005 byl potrestán za to, že přes čtyři roky nevyvíjel aktivitu potřebnou k tomu, aby se podařilo odsoudit tři neplatiče výživného. Tehdy však dostal pouze důtku.

,