Brněnské volejbalistky Vincourová (vlevo) a Melichárková.

Brněnské volejbalistky Vincourová (vlevo) a Melichárková. | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Brněnský volejbal a házená? Městu chybí koncepce, klubům zase jistota

  • 1
Malým sportům se nežije dobře. Zvlášť když chtějí fungovat na vrcholové úrovni. A těm brněnským se v současnosti dýchá ještě o něco hůř. Co jim chybí a co by jejich život zlepšilo, aby se nemusely třást, že ta následující sezona bude jejich poslední? MF DNES oslovila funkcionáře brněnských volejbalistů i volejbalistek a házenkářů.

Město musí nastavit koncepci, koho chce podporovat

"Problém Brna tkví v tom, že neexistuje koncepce dospělého vrcholového sportu," tvrdí Martin Gerža, manažer Volejbalu Brno. Město tedy posílá jednotlivým sportům dotace podle toho, jak se to zrovna hodí, nejsou jednoznačně dané mantinely.

"Město by si mělo stanovit, jaké sporty budou mít jeho podporu, politici by pak koncepci museli dodržovat a fungovalo by to jako třeba v Ostravě nebo Českých Budějovicích," míní Gerža. "Obecně nelze podporovat všechny. Je potřeba říct, koho bude město dotovat a komu se jenom zajistí podmínky k fungování. Je potřeba, aby se vytvořil společensko-politický zájem a pak může být sport v Brně na dobré úrovni. Doba mecenášů je nenávratně pryč."

Do mládeže se podle něj v Brně investuje dobře, jenže tato snaha přichází částečně vniveč a mohlo by být i hůř. "Pokud nebude fungovat dospělý sport na vrcholové úrovni, vychováváme hráče cizím klubům," upozorňuje Gerža.

Před dvěma lety jsme změnili fungování, teď je to dobré

Volejbalistky KP Brno můžou říct, že jejich ekonomika je dobrá a klub nemá problémy. Jenže to jen za cenu toho, že se před dvěma lety nastavil jiný režim fungování.

"Postavili jsme áčko na našich odchovankyních a na odměnách hráčkám vyplácíme výrazně méně než ostatní kluby. Byl to nezbytný krok, protože se nám výrazně snížil sponzorský příspěvek. Nad vodou nás drží jen významná podpora města," vysvětluje prezident klubu Richard Wiesner. Zároveň potvrzuje, že ženský sport je levnější než mužský. "Když se nebudem srovnávat třeba s "Žabinami" nebo USK v basketu, ale s běžnými ligovými týmy, pak je to asi třikrát levnější, protože na děvčata, která studují vysokou školu, nejsou tak vysoké náklady, navíc v mužích působí více cizinců, které je potřeba zaplatit," popisuje Wiesner.

Překvapivé je však sdělení, že počet drobných partnerů klubu narůstá. "Máme jim co nabídnout." Finanční podpora města podle něj není špatná, v Brně však chybí sportoviště. "A to velmi výrazně a nemám na mysli zrovna fotbalový stadion. Především tělocvičny," tvrdí.

Zklamal jsem se, když jsem sázel na brněnský patriotismus

Házenkáři možná sestoupí z extraligy, ale už dříve uvažovali, jestli se případně do nového ročníku vůbec přihlásit. "Nerad bych se dožil toho, že se budeme muset v půlce soutěže odhlásit," prohlásil předseda KP Brno Josef Cikán.

Klub od města dotace má, ale nepodařilo se mu ani rok po postupu do nejvyšší soutěže sehnat hlavního sponzora. "Je unikum nějakého najít. Sázel jsem na brněnský patriotismus, ale firem, které mají zájem, je strašně málo. Když už se někdo chce zviditelnit, míří do hokeje. To je špatná cesta. Třeba v Ostravě patriotismus funguje."