Šéf Zetoru Josef Chodounský

Šéf Zetoru Josef Chodounský | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Brněnský Zetor nabízí opuštěné haly k pronájmu

  • 0
Tradiční český výrobce traktorů, společnost Zetor Tractors, chce do hal vyprázdněných po omezení výroby v líšeňském areálu přitáhnout první nájemce. Právě vyklízejí dvě tovární haly, které nabídnou 20 000 metrů čtverečních k výrobě nebo uskladnění materiálu.

"Zatím neplánujeme žádné demolice pro uvolnění pozemků. Objekty budou nabízeny vyklizené a o jejich případných úpravách budeme jednat s konkrétním zájemcem, podle případného využití," dodal ředitel a předseda představenstva společnosti Zetor Tractors Josef Chodounský.

"Pokud se podaří Zetoru přivést do Líšně nějaké podniky a tedy případné zaměstnavatele pro naše obyvatele, tak to jenom uvítáme. Udělají vlastně práci za město," míní starosta městské části Brno-Líšeň Jiří Janištin.

Staré, ale zachovalé, dík krizi atraktivní

Ještě za socialismu, kdy Zetor vyráběl desetitisíce traktorů ročně, se tovární objekty v Líšni roztahovaly na sto hektarech pozemků. Tedy na podobně rozlehlé ploše jakou zabírá polovina historického jádra jihomoravské metropole.

Poté, co brněnského výrobce traktorů koupila slovenská skupina HTC, se výroba stáhla na čtvrtinu plochy obřího areálu. "Z té dnes k výrobě využíváme zhruba polovinu, asi dvanáct hektarů. Nepronajímáme žádné budovy ani pozemky," vysvětlil Chodounský.

Areál Zetoru z pohledu od brněnské Stránské skály

Podle ředitele regionální kanceláře Czechinvest Martina Potůčka je teď dobrý čas na pronájem. "Málokterý investor si v dnešní nejisté době troufne stavět novou výrobní halu. Vzhledem k napojení na dálnice Brno a Jihomoravský region v předchozích letech přitahoval hodně investic. Teď je kvůli krizi, která zlevnila pracovní sílu, ještě atraktivnější," poznamenal Potůček.

Od začátku roku už brněnská kancelář Czechinvestu pomáhá třem investorům najít relativně zachovalé výrobní haly od pěti do deseti tisíc metrů čtverečních.

Jednání o koupi areálu zkrachovala

Ještě před třemi lety město počítalo s přeměnou části opuštěného areálu na průmyslovou zónu. V té době se totiž investoři do Brna jen hrnuli, ale město jim už pomalu nemělo co nabídnout.

"Nově vytvořené průmyslové zóny Černovické terasy ve Slatině i v Mořicích už byly plné. Nejbližší volnou lokalitou byly Pohořelice," řekl Potůček. Tehdejší vedení Brna na koupi zhruba dvaceti hektarů pozemku dokonce v rozpočtu vyčlenilo částku dvou set milionů korun. Pak však jednání o prodeji najednou utichla.

Bývalý majetkový náměstek Radomír Jonáš (ODS), který o koupi pozemků za město vyjednával, tvrdí, že celý projekt zkrachoval na změně vládnoucí garnitury na podzim roku 2006. V říjnových volbách do zastupitelstva brněnského magistrátu vystřídala koalici občanských demokratů a lidovců středolevá koalice socialistů, zelených, lidovců a sdružení Brno 2006.

"Do roka mohly být pozemky v Zetoru připravené pro investory, kteří by po nich hned skočili. Přestože technicky tomu nic nebránilo a pro město to byl strategicky výhodný obchod, tak nové vedení nemělo zájem v projektu pokračovat," uvedl Jonáš.

Podle mluvčího magistrátu Pavla Žáry Zetor požadoval za pozemky vyšší cenu, než bylo město ochotné zaplatit. "Dohodli jsme se na kompromisu, který představoval 950 korun za metr čtvereční. Nové politické vedení ale Zetoru nabídlo pouze šest set korun za metr. Některé nezasíťované pozemky na Černovické terase se přitom v té době vykupovaly za dvojnásobek," řekl Jonáš s tím, že taková nabídka byla nesmyslná.

A poukázal na to, že město raději otevřelo novou průmyslovou zónu ve Šlapnicích.