Hyperbarická komora v Městské nemocnici Ostrava vznikla jako první v bývalém...

Hyperbarická komora v Městské nemocnici Ostrava vznikla jako první v bývalém Československu – sloužila od září 1965. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

Brněnským nemocnicím chybí speciální komora. Otrávenou dívku vezli až do Ostravy

  • 5
Oxidem uhelnatým ze špatně fungující karmy se v úterý málem otrávila dvacetiletá dívka z Adamova. Lékaři ji museli převézt až do nemocnice v Ostravě. Přidušené dívce mohla totiž pomoc jedině takzvaná hyperbarická komora. Nemocnice v Brně ji ale nemají.

Ostravská nemocnice je jediná na celé Moravě, která zařízení vlastní. V Čechách mají přitom podobných komor čtrnáct. Toto nerovnoměrné rozložení je odborníky dlouho kritizované. Podle Michala Hájka, předsedy České společnosti hyperbarické a letecké medicíny, jsou další taková zařízení na Moravě nutná.

"Jsem přesvědčený, že komoru potřebuje nejen Brno, ale i ostatní krajská města jako Olomouc nebo Zlín," řekl Hájek.

Hyperbarická komora léčí pacienty, kteří se přiotrávili oxidem uhelnatým, mají plynovou embolii nebo třeba drtivé poranění končetin. V mnoha dalších případech působí minimálně pozitivně.

Na Moravě jen jediná

O dalších komorách na Moravě se už léta spekuluje. Zatím ale žádná nepřibyla. Zájem o ni měli například v brněnské Fakultní nemocnici u sv. Anny. "Svého času jsme o tomto zařízení uvažovali. Je ale drahé a podle našich tehdejších rozborů bychom jej dostatečně nevyužili," uvedla jejich mluvčí Naděžda Kuklínková.

Hyperbarická komora v Ostravě

Jak vlastně komora působí? Zjednodušeně řečeno v ní lidé dýchají 100% kyslík a současně díky jejímu natlakování dochází až k patnáctinásobnému zvýšení tlaku kyslíku v krvi a v tkáních. To dohromady vyvolá léčebný efekt.

Hyperbarické komory mohou být různě velké. Může se v nich léčit jeden pacient, ale i třináct lidí najednou. Pacienti v nich sedí, nebo leží.

Pojišťovny léčení platí

Kdo tuto metodu podstoupí, nemusí mít strach kvůli vysokému účtu. Léčba v hyperbarické komoře je plně hrazená VZP. "Proplácíme veškerou péči v souladu s pravidly a ve  stanoveném rozsahu," uvedl mluvčí VZP Jiří Rod.

Akutní případy jsou hrazené. Naopak například potápěči, kteří budou potřebovat pomoc v důsledku ponoření do velké hloubky, budou muset sáhnout do vlastní kapsy.

Peníze jsou zřejmě hlavní příčinou toho, že zařízení je na Moravě jen jedno. Jeho cena se pohybuje v řádech několika milionů, samotný roční provoz například v Ostravě spolkne až šest milionů.

Všeobecná zdravotní pojišťovna přitom odmítá, že by vznik dalších komor na Moravě nepodporovala. "Rokování o nejvhodnějším umístění v současné době stále probíhají," okomentoval stručně Rod.

V republice je dosud patnáct komor. V Praze mají čtyři, v Plzni dvě. Dále jsou v Kladně, v Českých Budějovicích, v Mostě, v Ústí nad Labem, v Hronově, v Chrudimi, v Pardubicích a v Hostinném. Na Moravě pouze v Ostravě.