Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Brněnští cyklisté chtějí do jednosměrek. Policisté nesouhlasí

  6:03aktualizováno  6:03
Pokud si cyklisté v Brně prosadí svou, budou si muset řidiči aut v jednosměrkách začít dávat pořádný pozor. Můžou tam totiž časem potkat cyklistu jedoucího proti nim.

Ilustrační foto | foto: Centrum dopravní prevence

Na čtvrtečním jednání se zástupci cyklistických spolků domluvili s vedením města, že vyberou "pilotní" trasu, kde se otestuje, jak je zprůjezdnění jednosměrek nebezpečné. "Po nějaké době se vyhodnotí, zda bychom to mohli rozšířit i jinam," nastínil náměstek primátora Martin Ander (SZ).

Co by změna znamenala pro řidiče aut? Ander nevyloučil, že kvůli požadavku cyklistů by musela v některých ulicích zmizet parkovací místa. "Někde by se například změnilo šikmé stání na podélné a několik míst by ubylo," připustil politik.

Týkalo by se to hlavně ulic v okolí centra města, které jsou úzké a auta s cyklisty se na ně bez úprav nevejdou.

Proti tomu, aby jednosměrkou cyklisté uháněli i naopak, je ale brněnská policie. "Největší problém nastane na křižovatkách s předností zprava. Řidiči jsou zvyklí dávat přednost tam, kde ví, že se může někdo objevit. To, že z druhé strany vyjede cyklista, může způsobovat nehody," vysvětloval včera Štěpán Zachara, vedoucí brněnské dopravní policie.

S pruhem, nebo bez pruhu?
Řešením podle něj nejsou ani speciální dopravní značky. "Vznikne zbytečný a nepřehledný les značek, které řidiči přestanou vnímat. Trend jde opačným směrem, jejich počet se spíš redukuje," dodal Zachara.

Podle odborníků by jízda na kole jednosměrkou tam i zpět nebyla v Brně nic světoborného. Například ve Vídni či Amsterdamu i v některých českých městech stejný systém funguje běžně. Někde dokonce tak, že na vozovce ani není pro cyklisty vyznačený pruh a automaticky se počítá s tím, že lidé na kolech mohou protisměrem jet.

"U nás na to ale nejsou řidiči zvyklí, takže bych se přimlouval za to, aby to bylo upraveno dopravním značením," uvedl Jindřich Frič z Centra dopravního výzkumu.

Jet na kole po Masarykově je idiotství, řekl náměstek
"Živelnému" uvolnění jednosměrek pro cyklisty se brání i Zachara. U každé je podle něj potřeba prozkoumat šířkové poměry, nebo třeba vyřešit, jak bude fungovat zásobování.

Zprůjezdnění jednosměrek nebylo jediným tématem, o kterém včera chtěli cyklističtí aktivisté s politiky a úředníky debatovat. Požadovali například i to, aby mohli na kole jezdit bez omezení pěší zónou v centru města.

Tady už ale nepochodili. "Sám jsem na zkoušku projížděl centrum. A můžu říct, že jet na kole třeba po Masarykově ulici je idiotství," řekl náměstek primátora Ladislav Macek (ČSSD).

Úředníci ani politici se nenechali přesvědčit, a ve hře tak stále zůstává jen možnost zprůjezdnit pro cyklisty jeden koridor přes centrum. Vedl by ze Starobrněnské ulice na Malinovského náměstí.

"Byla by tam omezena rychlost a stále by šlo o pěší zónu. Chodci by měli přednost," nastínil Ander. S touto stezkou město počítá ve výhledu už několik let. Podle náměstka je možné, aby se v budoucnu cyklisté do centra vpustili. "Záleží jen na toleranci, takže je možné o tom uvažovat, až si na sebe chodci a cyklisté zvyknou," míní. Taková doba podle něj ale nastane až za dlouho. "Je to otázka víc než desítky let," odhadl Ander.

V současnosti mohou cyklisté do centra jen přes noc, ve dne pro ně platí stejný zákaz jako pro auta. "Hodně lidí v centru pracuje a jezdí na kole. Když jedou pomalu, nikomu nevadí. Není to správné," postěžoval si jeden z aktivistů, který ve čtvrtek s politiky a úředníky diskutoval.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Bývalý McDonald’s přitahuje bezdomovce a potkany. V Brně neví, co s ním

Bývalý McDonald’s v Sedláčkově ulici v brněnské Líšni je plný odpadků a skla,...

První McDonald’s, který v Česku zkrachoval, je dnes ostudou brněnské Líšně. Zchátralý objekt a jeho okolí se staly...

KVÍZ: Hokna, fedry, čurina... Jak rozumíte brněnskému hantecu?

Ilustrační snímek

Nejnovější kvíz na Regionech iDNES.cz vás zavede do Brna. Ověřte si, jak rozumíte hantecu, hovorovému jazyku...Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Další z rubriky

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Za vniknutí na jeviště zaplatí Slušní lidé na pokutách 126 tisíc

Zástupci hnutí Slušní lidé přerušili divadelní hru Naše násilí a vaše násilí,...

Členové hnutí Slušní lidé dostali za květnové přerušení kontroverzní divadelní hry Naše násilí a vaše násilí pokuty...

Kvůli psovi na silnici se motorkář zle potloukl, soudy řeší míru zavinění

Nehoda motocyklu s automobilem se stala na Dukelské ulici v Bílovci na...

Neobvyklý případ řeší soudy na jižní Moravě. Muž pustil svého psa na silnici, po které právě projížděl motorkář. Ten se...

Najdete na iDNES.cz