Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Brněnští cyklisté chtějí do jednosměrek. Policisté nesouhlasí

  6:03aktualizováno  6:03
Pokud si cyklisté v Brně prosadí svou, budou si muset řidiči aut v jednosměrkách začít dávat pořádný pozor. Můžou tam totiž časem potkat cyklistu jedoucího proti nim.

Ilustrační foto | foto: Centrum dopravní prevence

Na čtvrtečním jednání se zástupci cyklistických spolků domluvili s vedením města, že vyberou "pilotní" trasu, kde se otestuje, jak je zprůjezdnění jednosměrek nebezpečné. "Po nějaké době se vyhodnotí, zda bychom to mohli rozšířit i jinam," nastínil náměstek primátora Martin Ander (SZ).

Co by změna znamenala pro řidiče aut? Ander nevyloučil, že kvůli požadavku cyklistů by musela v některých ulicích zmizet parkovací místa. "Někde by se například změnilo šikmé stání na podélné a několik míst by ubylo," připustil politik.

Týkalo by se to hlavně ulic v okolí centra města, které jsou úzké a auta s cyklisty se na ně bez úprav nevejdou.

Proti tomu, aby jednosměrkou cyklisté uháněli i naopak, je ale brněnská policie. "Největší problém nastane na křižovatkách s předností zprava. Řidiči jsou zvyklí dávat přednost tam, kde ví, že se může někdo objevit. To, že z druhé strany vyjede cyklista, může způsobovat nehody," vysvětloval včera Štěpán Zachara, vedoucí brněnské dopravní policie.

S pruhem, nebo bez pruhu?
Řešením podle něj nejsou ani speciální dopravní značky. "Vznikne zbytečný a nepřehledný les značek, které řidiči přestanou vnímat. Trend jde opačným směrem, jejich počet se spíš redukuje," dodal Zachara.

Podle odborníků by jízda na kole jednosměrkou tam i zpět nebyla v Brně nic světoborného. Například ve Vídni či Amsterdamu i v některých českých městech stejný systém funguje běžně. Někde dokonce tak, že na vozovce ani není pro cyklisty vyznačený pruh a automaticky se počítá s tím, že lidé na kolech mohou protisměrem jet.

"U nás na to ale nejsou řidiči zvyklí, takže bych se přimlouval za to, aby to bylo upraveno dopravním značením," uvedl Jindřich Frič z Centra dopravního výzkumu.

Jet na kole po Masarykově je idiotství, řekl náměstek
"Živelnému" uvolnění jednosměrek pro cyklisty se brání i Zachara. U každé je podle něj potřeba prozkoumat šířkové poměry, nebo třeba vyřešit, jak bude fungovat zásobování.

Zprůjezdnění jednosměrek nebylo jediným tématem, o kterém včera chtěli cyklističtí aktivisté s politiky a úředníky debatovat. Požadovali například i to, aby mohli na kole jezdit bez omezení pěší zónou v centru města.

Tady už ale nepochodili. "Sám jsem na zkoušku projížděl centrum. A můžu říct, že jet na kole třeba po Masarykově ulici je idiotství," řekl náměstek primátora Ladislav Macek (ČSSD).

Úředníci ani politici se nenechali přesvědčit, a ve hře tak stále zůstává jen možnost zprůjezdnit pro cyklisty jeden koridor přes centrum. Vedl by ze Starobrněnské ulice na Malinovského náměstí.

"Byla by tam omezena rychlost a stále by šlo o pěší zónu. Chodci by měli přednost," nastínil Ander. S touto stezkou město počítá ve výhledu už několik let. Podle náměstka je možné, aby se v budoucnu cyklisté do centra vpustili. "Záleží jen na toleranci, takže je možné o tom uvažovat, až si na sebe chodci a cyklisté zvyknou," míní. Taková doba podle něj ale nastane až za dlouho. "Je to otázka víc než desítky let," odhadl Ander.

V současnosti mohou cyklisté do centra jen přes noc, ve dne pro ně platí stejný zákaz jako pro auta. "Hodně lidí v centru pracuje a jezdí na kole. Když jedou pomalu, nikomu nevadí. Není to správné," postěžoval si jeden z aktivistů, který ve čtvrtek s politiky a úředníky diskutoval.
Nejčtenější

Třinácté zlato pro Kometu! Brno suverénně obhájilo mistrovský titul

Jakub Krejčík zvedá Masarykův pohár nad hlavu. Kometa ovládla hokejovou...

Efektivní v koncovce, precizní v defenzívě. Hokejisté Brna ovládli páté finále extraligového play off, na ledě třinecké...

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...Nechte Vranovu víc vody, žádají vodohospodáři Rakušany. Nádrž vysychá

Vodní nádrž Vranov

Jen tmavě zbarvené pruhy na březích vodní nádrže Vranov ukazují, kam až by mohla dosáhnout voda. Hladina je tady v...

Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...

Další z rubriky

Hrdinného lékaře Jílka popravili fašisté, jeho popel vysypali do řeky

Vojtěch Jílek proslul jako neobyčejně vlídný a svědomitý lékař i vynikající...

Jen málokdo asi ví, po kom nese jméno Jílkova ulice v Židenicích. A že se za osudem onoho muže a jeho rodiny skrývá...

České orly hubí jedovaté návnady, s jejich hledáním pomáhá psí komando

Orel královský (Aquila heliaca) obývá otevřené krajiny s osamocenými stromy od...

V Česku žije jen několik párů mimořádně vzácných orlů královských, a to jen na jižní Moravě. Přesto na ně lidé líčí...

Krvavé nohy v lese a hodiny v dešti. I tak se točil Hastrman

Osmadvacetiletá Simona Zmrzlá a padesátiletý Jan Kolařík spolu působí v souboru...

Český film Hastrman, který ve čtvrtek vstoupil do kin, v sobě zahrnuje hned několik debutů. Kromě režisérské...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz