Operace srdce v brněnské fakultní nemocnici, ilustrační foto

Operace srdce v brněnské fakultní nemocnici, ilustrační foto | foto: Radek Miča, MAFRA

Brněnští lékaři chtějí být v léčbě mrtvice na špici

  • 1
Brno by se mohlo proměnit v centrum léčby cévních mozkových příhod. Alespoň o to usilují obě brněnské fakultní nemocnice. Jak nemocnice u svaté Anny, tak Fakultní nemocnice Brno chtějí na ministerstvo zdravotnictví podat žádost o to, aby se staly špičkovými centry na léčbu mrtvice.

Důvod je jednoduchý. V podobných centrech pracují vyškolení pracovníci, kteří krevní sraženiny, příčiny mozkové příhody, dokáží léčit pomocí léků, ale hlavně je budou odstraňovat chirurgicky.

Rozpuštění sraženin totiž není ve všech případech úspěšné. "Cévní mozkové příhody jsou důvodem asi deseti procent všech úmrtí. Stojí hned na druhém místě po infarktu," uvedl lékař Robert Mikulík.

Právě centra léčby se budou specializovat na neurochirurgické zákroky. Do tepny, která je ucpaná, přivedou lékaři přes stehenní tepnu katetr. Tím protáhnou odsávačku a sraženinu odsají. Podobnou metodu využívají lékaři při léčbě infarktu.

"Do tepny zavedeme katetr. Tím na ucpané místo přivedeme balonek, který tepnu roztáhne. To umožní průchod krve," popsal lékař nemocnice u svaté Anny Ladislav Groch.

Změní se i práce záchranářů

Proti lékařům však často stojí čas. "Lidské srdce toleruje uzávěr tepny čtyřicet minut, u mozku je však tento termín pouhých pět minut," popsal Groch.

Podle ředitele nemocnice u Svaté Anny Petra Košky má síť center pro léčbu cévní mozkové příhody umožnit přístup kvalitní péče pacientům ze všech regionů.

Jinak by měli pracovat i záchranáři. Budou-li převážet pacienta s podezřením na cévní mozkovou příhodu, měli by svoji cestu směřovat rovnou do centra ve fakultních nemocnicích.

Neměli by už tedy převážet pacienta do regionální nemocnice a až pak do specializovaného zdravotnického zařízení.

Příznaky mrtvice jsou nečekané

Cévní mozková příhoda se může projevovat několika příznaky. Pacient například přestane cítit tvář či horní a dolní končetiny. Nebo má náhlé problémy s koordinací pohybu.

"Může se však také projevit tím, že má problémy s mluvením, čtením či psaním," popsal lékař Robert Mikulík. Cévní mozková příhoda se ale projevuje i poruchou zraku či silnou bolestí hlavy. "Všechny příznaky jsou velmi náhlé a bez zjevní příčiny," dodal Mikulík.

Novou metodu, která by měla zlepšit léčbu mrtvice, epilepsie či Parkinsonovy choroby, vyvíjí vědci v nemocnici u svaté Anny.
"Na projektu spolupracujeme s odborníky z americké kliniky Mayo a teprve se vše vyvíjí," uvedl lékař Tomáš Kara. Se současnými katetry totiž není jednoduché pracovat.

Centrum klinického výzkumu blokuje šestice lidí

"Cévy, které se nachází v mozku, jsou velmi tenké a hrozí jejich protrhnutí. Proto bychom katetr vedli pomocí magnetů," popsal Kara. Lékaři mají v plánu pomocí rentgenu sledovat polohu katetru v těle. Přitom budou pohybovat magnety a tím jej různě natáčet a posouvat.

Lékaři nemocnice u svaté Anny chtějí v tomto výzkumu pokračovat v novém Mezinárodní centrum klinického výzkumu (ICRC). To už se v areálu Fakultní nemocnice u svaté Anny mělo začít stavět. Stavba ale nezačala. Šestice obyvatel okolních ulic totiž nedávno podala odvolání proti již vydanému stavebnímu povolení.

,