Jan Válka

Jan Válka | foto: repro MF DNES, MF DNES

Brněnští lékaři si připomínají 30 let od první replantace prstu

V letošním osmičkovém roce uplynulo rovných třicet let, co se brněnským plastickým chirurgům podařilo poprvé v tehdejším Československu úspěšně přišít amputovaný prst na pravé ruce.

Dvaadvacetiletý muž tehdy na cirkulárce přišel o všechny tříčlánkové prsty a kousek palce. Dvojice chirurgů mu replantovala na pahýl ukazováku prostředníček, takže mladý muž mohl ruku zčásti používat.

"Tchán pacienta prsty sesbíral kromě malíku, který nenalezl, uložil do čistého plátna a autem zraněného do hodiny přivezl na naše oddělení," vzpomíná jeden z operatérů Jan Válka (jeho kolega Jaroslav Jakubík už nežije).

Lékaři zjistili, že k operaci lze použít pouze třetí prst, protože zbývající dva závažně poškodily zuby cirkulárky. Během pětihodinové operace na brněnské klinice plastické chirurgie pacientovi pod mikroskopem spojili cévy, kosti i šlachy. Podařilo se jim tak obnovit i funkci prstu, takže muž mohl ruku zčásti používat. Vyučený automechanik pak našel práci v administrativě.
 
"Pokud by prst zůstal nehybný, mohl by spíš zavazet a zákrok by neměl smysl. Napojením na cévy a šlachy původně bílý a studený prst postupně zrůžověl a oteplil se. Za několik měsíců už mladý muž mezi hroty replantovaného prstu a částí palce udržel dvoukilogramové břemeno," popsal dvaašedesátitletý Jan Válka, který patří mezi přední plastické chirurgy v Česku.

Deset let poté opět v československé premiéře přenesl jinému pacientovi prst z nohy na ruku.

Mikrochirurgie doznala za uplynulých třicet let revolučního rozvoje. Nyní už se běžně přišívají ruce, paže, uši, nos a další orgány. Základní podmínkou pro úspěšné přihojení amputovaných částí je spolehlivé sešití cév někdy i o velmi malém průměru.

"Musíte ušít zhruba osm stehů tenčích než vlas s ultrajemnou jehlou. Spojení cév přitom musí být průchodné pro krev a ta nesmí prosakovat vně," doplnil Jan Válka.

Doc. MUDr. Jan Válka

Specialista v oboru korektivních operací nosu je jedním ze zakladatelů cévní mikrochirurgie v Československu. Donedávna působil v brněnské Úrazové nemocnici, stále pracuje na poliklinice Viniční a v privátním zařízení Laurea.
Pracoval v univerzitních nemocnicích měst Salisbury, Zürich a Singapur.