Miloš Barták při seřizování přístrojů měřících fotosyntézu mechových polštářů na výzkumné ploše nedaleko stanice J.G. Mendela

Miloš Barták při seřizování přístrojů měřících fotosyntézu mechových polštářů na výzkumné ploše nedaleko stanice J.G. Mendela | foto: P. Váczi

Brněnští polárníci si na Antarktidu berou lékaře, techniky i studenta

  • 2
Výzkumníci z Masarykovy univerzity v Brně vyrážejí 30. prosince na cestu dlouhou tisíce kilometrů. Jejich cílem se stane stanice J. G. Mendela na ostrově Jamese Rosse v Antarktidě. Mezi členy týmu jsou experti z řad klimatologů, geologů a ornitologů.

Vědci z Masarykovy univerzity budou pokračovat v dlouhodobém výzkumu klimatických podmínek na severní části ostrova.

"Mým úkolem bude navázat na výsledky měření reakcí antarktických mechů a lišejníků na uměle navozené oteplení prostředí. Zároveň se budu věnovat detailnímu studiu vlivu stresových faktorů, zejména chladu a mrazu, na antarktické lišejníky," popsal profesor Miloš Barták z přírodovědecké fakulty, který expedici vede. On sám do Antarktidy cestuje už podeváté.

Do Česka se vrací v březnu

Jedenáctičlenná expedice odlétá pozítří z Prahy. Odtud se letecky přesune přes Santiago de Chile do jihochilského přístavu Punta Arenas, kde se nalodí na palubu ledoborce Almirante Viel. Za další čtyři až pět dnů se všichni vylodí na ostrově Jamese Rosse, kde je budou čekat další dva členové expedice.

Celá cesta na ostrov tak potrvá jeden týden. Zpátky domů se výzkumníci vrátí na začátku března. Mezi členy týmu letos poprvé přibyli i správce stanice s techniky a jeden lékař. Ten bude mít za úkol starat se nejen o zdravotní stav expedice, ale povede také samostatný vědecký výzkum.

"Bude sledovat projevy zátěže členů výpravy při různých činnostech, zejména při dlouhodobém pobytu v terénu," uvedla mluvčí Masarykovy univerzity Tereza Fojtová. Nejmladším členem expedice je letos student geografie na magisterském stupni Tomáš Jagoš.