Brněnští strážníci byli usvědčeni za bití bezdomovců

Brněnští strážníci byli usvědčeni za bití bezdomovců | foto: Martin Štěrba, MF DNES

Strážníci "Pavouk" a "Ještěrka" dostali za mlácení bezdomovců podmínku

  • 12
Za bití bezdomovců jim hrozilo až osmileté vězení. Brněnský soud nakonec strážníkům Janu Jebasovi a Richardu Kočímu uložil dvouleté a tříleté odnětí svobody s podmíněným odkladem na pět let. Policejní uniformu neoblečou po stejnou dobu.

Uložení nejvyššího možného podmíněného trestu soud odůvodnil bezúhonností strážníků a jejich přílišnou horlivostí.

"Oba strážníci zatím nebyli trestaní a ve jménu zákona jednali až příliš horlivě. Zapomněli na to, že bezdomovci jsou taky jen lidé a že na ulici může skončit každý," vysvětlil soudce Jaroslav Chochola. Oběma strážníkům uložil pětiletý zákaz činnosti.

Obhájci se při hájení Kočího a Jebase, kteří od bitých bezdomovců dostali přezdívku "Pavouk" a "Ještěrka", odvolávali na nevěrohodnost svědků. Svědčili totiž další bezdomovci, kteří se s oběma strážníky dostali do křížku.

Soudce sice uznal, že svědci a bití bezdomovci měli motiv se policistům pomstít, ale možnost falešného obvinění odmítl.

"Žádný ze svědků nebyl trestaný a jejich přestupky jako žebrání nebo popíjení vína na ulici jsou dány tím, že nemají domov," dodal Chochola.

V neprospěch "Ještěrky" a "Pavouka" mluvily důkazy. Soud uznal, že oba strážníci bezdomovce na přelomu roku 2012 a 2013 několikrát odvedli do opuštěného areálu u ulice Dornych. Tam bezdomovce zbili teleskopickými obušky, vyhrožovali jim smrtí a vzali jim i osobní věci, které postupně vyhazovali z okna. Předměty nalezené pod okny opuštěné budovy u soudu později posloužily jako důkazy.

Strážníci svou vinu popírají

Oba svou vinu popřeli a tvrdili, že se jim chtějí bezdomovci pomstít. Uvedli i další dva důkazy ve svůj prospěch. Kočí se u soudu ohradil, že v době, kdy k bití bezdomovce došlo, měl měsíc řádnou dovolenou. Jebas zase nesouhlasil, že bezdomovci vyhrožoval velkou černou zbraní. Ve službě měl prý krátkou a stříbrnou.

Strážníkům ale uškodily nesrovnalosti v jejich výpovědích. Výpovědi svědků ve prospěch zbitých bezdomovců soud naopak označil za věrohodné.

"Nesmyslné je už samotné odvádění bezdomovců na odlehlé místo. Bezdomovci by navíc nebyli schopní vymyslet takto složitý komplot s přímými důkazy, aby někoho falešně obvinili," řekl při odůvodnění soudce.

Obhájci obou odsouzených si ponechali lhůtu na odvolání. S výsledkem jednání spokojení nejsou.

"V našem rozhodovacím systému jde o typický případ odsouzení. Obžaloby bývají zproštěny jen tři až čtyři procenta lidí. V porotním systému by můj klient dopadl líp," podotkl obhájce Richarda Kočího Oldřich Ševčík. Státní zástupce se lhůty na odvolání vzdal.