Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Cestovatelé z radnice. Brněnští radní utrácejí víc než předchůdci

  9:14aktualizováno  9:14
Brněnští radní utratili za cesty v prvním roce vládnutí oproti svým předchůdcům více než dvojnásobek. „Předchozí vedení nebylo schopné vyjet dál než za Prahu,“ říká Matěj Hollan (Žít Brno), jenž procestoval nejvíce. Podle opozice by přitom často stačilo jen napsat e-mail.

Matěj Hollan z Žít Brno procestoval za necelý rok podobnou sumu peněz jako celé předchozí vedení města. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Když se v neděli v Minsku odhaloval památník holokaustu, který má připomínat deportování brněnských občanů židovského původu za druhé světové války do Běloruska, byl jako vyslanec současného vedení města u toho.

Pro náměstka brněnského primátora pro kulturu Matěje Hollana, jenž se z Minsku vrátil v pondělí, to byla za jediný rok dvacátá zahraniční služební cesta.

„Získáváme tím poznatky, uzavíráme dohody. Díky tomu, že cestujeme do zahraničí, se dal do pohybu stadion za Lužánkami, sál pro filharmonii nebo například odkoupení veletrhů,“ obhajuje Hollan významnost výjezdů do ciziny.

Právě lídr hnutí Žít Brno, jenž toho ze současných radních procestoval nejvíce, je terčem kritiky opozičních zastupitelů.

Podle statistiky zahraničních cest primátora a jeho náměstků, kterou zpracoval brněnský magistrát za období od začátku letošního roku do konce září, vyšly náklady na tyto výjezdy zhruba na 320 tisíc korun. Zhruba dvě pětiny celé částky stály jen Hollanovy cesty.

Pro srovnání - předchozí primátor Roman Onderka (ČSSD) se všemi náměstky za první rok v čele města utratili za stejnou dobu jen asi o necelých 15 tisíc korun víc.

„To, že předchozí vedení mělo o tolik cest méně, o něm něco vypovídá,“ podotýká Hollan. „Nebyli schopní v podstatě vyjet dál než za Prahu. A pak taky nebyli schopní pořádně nic domluvit,“ doplňuje náměstek, jehož nejlevnější cesta byla do Bratislavy kvůli jednání o hazardních hrách za 503 korun.

Nejdražší, při které navštívil kvůli připravovanému koncertnímu sálu pro brněnskou filharmonii Dánsko, Norsko a Velkou Británii, vyšla na 55 tisíc.

V cizině řešili Lužánky i Expo

Právě při výjezdech spojených s plánováním projektu, známého také jako Janáčkovo kulturní centrum, Hollan společně s přizvanými odborníky objížděl jiné koncertní místnosti a zjišťoval podrobnosti o jejich vzhledu či akustice.

Kvůli tomu také zastupitelé v květnu odhlasovali vyšší rozpočet na zahraniční cesty z původně plánovaných čtyř na sedm milionů korun. Vedení města ve vyšších výdajích zohledňovalo účast delegace na Expu v Miláně či návštěvy spojené s informacemi o výstavbě nového fotbalového stadionu za Lužánkami. Výdaje na jednotlivé cesty zahrnují ubytování, jídlo, kapesné, pojištění a letenky.

Například celé vedení Ostravy, které má šest náměstků, od počátku letošního roku do konce října vycestovalo do zahraničí dohromady devětkrát. Ostravští radní celkem utratili 213 556 korun.

Šťástka i Onderka tepou Hollana

Když se podíváme na primátorská čísla, ten současný - Petr Vokřál z ANO - procestoval za první rok vládnutí zhruba o polovinu více než jeho předchůdce. Roman Onderka (ČSSD) za podobný časový úsek v roce 2011 vyrazil pracovně za hranice jen čtyřikrát, zatímco jeho náměstkyně pro kulturu Jana Bohuňovská (ODS) měla ještě o jednu cestu míň.

„Připadá mi, že si Matěj Hollan dělá z magistrátu cestovní kancelář,“ kritizuje Onderka coby opoziční zastupitel.

Cestovní výdaje radních v prvním roce vládnutí

Petr Vokřál (ANO): 85 965 Kč
Klára Liptáková (KDU-ČSL): 33 510 Kč
Richard Mrázek (ANO): 879 Kč
Matěj Hollan (ŽB): 128 202 Kč
Martin Ander (SZ): 71 539 Kč

Celkem: 320 095 Kč
Ceny zahraničních cest politiků mezi 18. lednem a 28. září 2015.

Bývalé vedení

Roman Onderka (ČSSD): 41 161 Kč
Robert Kotzian (ODS): 9 375 Kč
Jana Bohuňovská (ODS): 37 251 Kč
Ladislav Macek (ČSSD): 27 282 Kč
Oliver Pospíšil (ČSSD): 27 484 Kč

Celkem: 142 553 Kč
Výdaje za cesty v období 15. února až 18. září 2011.

Zdroj: Magistrát města Brna

Zároveň vysvětluje, že do zahraničí mířili tehdejší radní jen v nejnutnějších případech.

„Je známá věc, že toto vedení jezdí mnohem víc. A že to dělají proto, aby nasbírali poznatky a zjistili, jak něco funguje? Podle mě to stačí řešit e-mailem, nebo tam vyslat úředníky. Náměstci jezdit nemusejí,“ poznamenává.

Před časem se Hollan kvůli častým výjezdům po Evropě dostal do sporu s bývalým starostou Brna-střed Liborem Šťástkou (ODS), jenž je nyní také v opozici. Na webu, který je registrovaný na Šťástkovo jméno, se objevila informace, že za rok Hollan projezdil do ciziny přes milion korun. Podle magistrátu Hollan na většinu vyjmenovaných akcí ani nevyjel.

„Zahraniční pracovní cesty členů vedení Brna jsou jistě v řadě případů opodstatněné, nicméně náměstek Hollan je od roku 1990 patrně rekordmanem,“ uvádí Šťástka. „Cesty Matěje Hollana jsou tak spíše soukromými výlety za veřejné peníze a za pracovní je Hollan pouze vydává. Nasvědčují tomu i účely některých cest. Třeba návštěvy anglických barů za účelem prověření možnosti aplikovatelnosti omezení konzumace alkoholu v Brně jsou toho krásným příkladem,“ říká v nadsázce.
Nejčtenější

Čtyřnásobný vrah Kevin Dahlgren spáchal ve věznici ve Valdicích sebevraždu

Vrchní soud v Olomouci začal za mimořádných bezpečnostních opatření projednávat...

Čtyřnásobný vrah Kevin Dahlgren ve čtvrtek vpodvečer spáchal ve věznici Valdice na Jičínsku sebevraždu. ČTK to zjistila...

Tragicky zesnulému herci Jakubu Zedníčkovi aplaudoval ve stoje plný sál

S hercem Jakubem Zedníčkem, který tragicky zemřel při dopravní nehodě, se do...

Rodina, přátelé a kolegové se ve čtvrtek přišli do Městského divadla Brno rozloučit s mladým hercem Jakubem Zedníčkem,...Nebyl hodinový, ale dvouhodinový, vzpomíná recepční na neřestný hotel

Blanka Budínová jako vzpomínku na Korso uchovává třeba hřeben ve tvaru...

Málokdo z mladších Brňanů dnes ví, že kousek za lázněmi na Kopečné ulici pod svahem, na kterém se tyčí katedrála...

Kontroverzní obor genderová studia v Brně skončí, je o něj malý zájem

Univerzitní kampus za pět miliard korun, který stojí na ploše třiceti hektarů v...

Masarykova univerzita v Brně oznámila, že zruší bakalářský obor gender vyučovaný na fakultě sociálních studií....

Řidička zemřela při střetu s vlakem, koridor z Brna do Břeclavi stál

(Ilustrační snímek)

Střet s vlakem nepřežila zhruba hodinu po poledni u Šakvic na Břeclavsku řidička osobního automobilu. Ve vlaku jedoucím...

Další z rubriky

Zloděj na benzinkách prořezává autům pneumatiky, při výměně řidiče okrádá

Zloděj prořízl autu pneumatiku, aby jej mohl vykrást

Policisté na jižní Moravě pátrají po neznámém zloději, který prořezává pneumatiky autům na benzinkách. Pak je sleduje a...

V Jihomoravském kraji zvítězil Zeman, část Brna ale ovládl Drahoš

Nedávná návštěva Moravského Krumlova na Znojemsku Zemanovi nestačila k tomu,...

Volební výsledky na jižní Moravě prakticky kopírují celorepublikový průměr. Přímo v Brně ale Jiří Drahoš málem porazil...

VIDEO: Základy domů zase pomalu mizí ve Vranovské přehradě, ukázal dron

Na dně Vranovské přehrady se ukrývají základy opuštěné vesnice Bítov

Velké sucho na Znojemsku loni na podzim odhalilo základy domů zatopené vesnice Bítov, které jsou jinak ukryty na dně...

Najdete na iDNES.cz