Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Brněnští učitelé: Nestávkujeme, v červnu máme nejvíc práce

  21:26aktualizováno  21:26
Stávku podporujeme. Ale zavřít a neučit? To nemůžeme. Teď v červnu máme nejvíc práce a také kvůli rodičům našich dětí. Tak odpověděla většina šéfů základních a mateřských škol, ve kterých se MF DNES dotazovala, jak u nich bude probíhat stávka.

Stávka učitelů v prosinci 2007. Ilustrační foto | foto: Michal ŠulaMF DNES

"Zatím vždy jsme se ke stávce připojovali. Tentokrát však stávkovat nebudeme, i když osobně s tímto protestem souhlasím. Bohužel je ten termín nešťastně zvolený. Před koncem školního roku, kdy se ve školách kupí nejvíc práce, nemůžeme vynechat ani jeden den," sdělila například ředitelka základní a mateřské školy v Borkovanech na Břeclavsku Jitka Gebauerová.

Učitelé ve škole na Horáckém náměstí v Brně také nestávkují kvůli špatnému termínu. Jenže z opačného důvodu: chtějí dát ministru školství Ondřeji Liškovi více času. "Nejsme spokojení, ale do stávky nejdeme. Ministr si ještě zaslouží trochu prostoru," podotkla ředitelka Ivana Melichárková.

Školní výlety se zrušit nedají
Navíc červen je období školních výletů. A ty už mají děti ve většině škol zaplacené. "Třídy zrovna v pondělí odjíždí školu v přírodě. Kdybychom to měli kvůli stávce všechno stornovat nebo posouvat, bylo by to pro všechny zbytečně složité," uvedl ředitel základní školy v Řehořově ulici v Brně Josef Binek.

Jeho kolegyně, ředitelka školy v Gajdošově ulici Markéta Olbertová, řešila se svým učitelským sborem stejný problém. "Ale výlety se na poslední chvíli odříct nedají, je to o penězích," podotkla Olbertová. Mezi jejími "ovečkami" se navíc nenašel nikdo, kdo by se o organizaci stávky postaral.

Ani to není ojedinělý důvod toho, proč budou některé školy v pondělí normálně vyučovat. "U nás se také nenašel nikdo, kdo by to zorganizoval. Teď, na konci školního roku je tolik práce, že na to není čas. A navíc rodičům odpovídám za to, že škola bude fungovat," přidal se ředitel mateřské školy v Kotlářské ulici Libor Zřídkaveselý.

Podobný názor má i zástupkyně ředitele v Blažkově ulici Kateřina Jelínková. "Ke stávce jsme se připojili, souhlasíme s ní, ale jsme tady hlavně pro děti, takže budeme fungovat normálně," vysvětlila.Například ve škole v Horníkově ulici to vyřešili šalamounsky: učit se nebude, ale vedení školy zajistilo pro žáky pedagogický dozor. Rodiče tak nemusí řešit, kdo se o děti během stávky postará.

Stávkujeme, protože už nemáme ani na pastelky
Do celostátní stávky se zapojí zhruba 16 tisíc školníků, uklízeček, kuchařek a učitelů z Jihomoravského kraje. Stejně jako jejich kolegové z ostatních koutů Česka chtějí upozornit na nízké platy ve školství.

"Máme obrovskou podporu 70 procent všech školských zařízení. Základní školy se přidaly prakticky všechny a střední školy také, kromě těch, kde se ještě maturuje. Stávkou by totiž poškodily hlavně maturanty a to nechceme," sdělila šéfka školských odborů na jižní Moravě Růžena Šalomonová. Na pondělní demonstraci učitelů do Prahy před Úřad vlády jede více než patnáct plných autobusů.

"Situace je kritická, nemáme ani na pastelky," shrnula důvody protestu šéfka brněnských odborů Jarmila Stanislavová. Podle ní všichni doufají, že vláda jejich volání o pomoc uslyší. Pokud ne, mají odboráři v záloze "plán B": třídenní stávku. Na podzim, až bude škola zase v plném proudu. Tu by zřejmě rodiče žáků a studentů pocítili mnohem bolestněji.

"Místo zdlouhavého vyjednávání jsme připraveni být razantnější a výraznější. Z jednoho dne stávkování si totiž nikdo nic nedělá," míní Stanislavová. Dodala, že odboráři uvažují také o stížnosti k Evropskému soudu. "Kvůli dlouhodobě podhodnocenému stavu školství a také porušení veřejného příslibu. Celý národ slyšel, že máme mít od nového roku vyšší plat, ale nikdo z nás neviděl ani korunu," dodala.

Učitele chtějí dnem nedobrovolného volna pro žáky poukázat kromě malých mezd také na malý tok peněz do školství. "Už nás unavuje, že s každým novým ministrem začínáme všechna jednání od začátku," podotkla Šalomonová.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Bývalý McDonald’s přitahuje bezdomovce a potkany. V Brně neví, co s ním

Bývalý McDonald’s v Sedláčkově ulici v brněnské Líšni je plný odpadků a skla,...

První McDonald’s, který v Česku zkrachoval, je dnes ostudou brněnské Líšně. Zchátralý objekt a jeho okolí se staly...

KVÍZ: Hokna, fedry, čurina... Jak rozumíte brněnskému hantecu?

Ilustrační snímek

Nejnovější kvíz na Regionech iDNES.cz vás zavede do Brna. Ověřte si, jak rozumíte hantecu, hovorovému jazyku...Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Další z rubriky

Kvůli psovi na silnici se motorkář zle potloukl, soudy řeší míru zavinění

Nehoda motocyklu s automobilem se stala na Dukelské ulici v Bílovci na...

Neobvyklý případ řeší soudy na jižní Moravě. Muž pustil svého psa na silnici, po které právě projížděl motorkář. Ten se...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Za vniknutí na jeviště zaplatí Slušní lidé na pokutách 126 tisíc

Zástupci hnutí Slušní lidé přerušili divadelní hru Naše násilí a vaše násilí,...

Členové hnutí Slušní lidé dostali za květnové přerušení kontroverzní divadelní hry Naše násilí a vaše násilí pokuty...

Najdete na iDNES.cz