Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Brněnští učitelé: Nestávkujeme, v červnu máme nejvíc práce

  21:26aktualizováno  21:26
Stávku podporujeme. Ale zavřít a neučit? To nemůžeme. Teď v červnu máme nejvíc práce a také kvůli rodičům našich dětí. Tak odpověděla většina šéfů základních a mateřských škol, ve kterých se MF DNES dotazovala, jak u nich bude probíhat stávka.

Stávka učitelů v prosinci 2007. Ilustrační foto | foto: Michal ŠulaMF DNES

"Zatím vždy jsme se ke stávce připojovali. Tentokrát však stávkovat nebudeme, i když osobně s tímto protestem souhlasím. Bohužel je ten termín nešťastně zvolený. Před koncem školního roku, kdy se ve školách kupí nejvíc práce, nemůžeme vynechat ani jeden den," sdělila například ředitelka základní a mateřské školy v Borkovanech na Břeclavsku Jitka Gebauerová.

Učitelé ve škole na Horáckém náměstí v Brně také nestávkují kvůli špatnému termínu. Jenže z opačného důvodu: chtějí dát ministru školství Ondřeji Liškovi více času. "Nejsme spokojení, ale do stávky nejdeme. Ministr si ještě zaslouží trochu prostoru," podotkla ředitelka Ivana Melichárková.

Školní výlety se zrušit nedají
Navíc červen je období školních výletů. A ty už mají děti ve většině škol zaplacené. "Třídy zrovna v pondělí odjíždí školu v přírodě. Kdybychom to měli kvůli stávce všechno stornovat nebo posouvat, bylo by to pro všechny zbytečně složité," uvedl ředitel základní školy v Řehořově ulici v Brně Josef Binek.

Jeho kolegyně, ředitelka školy v Gajdošově ulici Markéta Olbertová, řešila se svým učitelským sborem stejný problém. "Ale výlety se na poslední chvíli odříct nedají, je to o penězích," podotkla Olbertová. Mezi jejími "ovečkami" se navíc nenašel nikdo, kdo by se o organizaci stávky postaral.

Ani to není ojedinělý důvod toho, proč budou některé školy v pondělí normálně vyučovat. "U nás se také nenašel nikdo, kdo by to zorganizoval. Teď, na konci školního roku je tolik práce, že na to není čas. A navíc rodičům odpovídám za to, že škola bude fungovat," přidal se ředitel mateřské školy v Kotlářské ulici Libor Zřídkaveselý.

Podobný názor má i zástupkyně ředitele v Blažkově ulici Kateřina Jelínková. "Ke stávce jsme se připojili, souhlasíme s ní, ale jsme tady hlavně pro děti, takže budeme fungovat normálně," vysvětlila.Například ve škole v Horníkově ulici to vyřešili šalamounsky: učit se nebude, ale vedení školy zajistilo pro žáky pedagogický dozor. Rodiče tak nemusí řešit, kdo se o děti během stávky postará.

Stávkujeme, protože už nemáme ani na pastelky
Do celostátní stávky se zapojí zhruba 16 tisíc školníků, uklízeček, kuchařek a učitelů z Jihomoravského kraje. Stejně jako jejich kolegové z ostatních koutů Česka chtějí upozornit na nízké platy ve školství.

"Máme obrovskou podporu 70 procent všech školských zařízení. Základní školy se přidaly prakticky všechny a střední školy také, kromě těch, kde se ještě maturuje. Stávkou by totiž poškodily hlavně maturanty a to nechceme," sdělila šéfka školských odborů na jižní Moravě Růžena Šalomonová. Na pondělní demonstraci učitelů do Prahy před Úřad vlády jede více než patnáct plných autobusů.

"Situace je kritická, nemáme ani na pastelky," shrnula důvody protestu šéfka brněnských odborů Jarmila Stanislavová. Podle ní všichni doufají, že vláda jejich volání o pomoc uslyší. Pokud ne, mají odboráři v záloze "plán B": třídenní stávku. Na podzim, až bude škola zase v plném proudu. Tu by zřejmě rodiče žáků a studentů pocítili mnohem bolestněji.

"Místo zdlouhavého vyjednávání jsme připraveni být razantnější a výraznější. Z jednoho dne stávkování si totiž nikdo nic nedělá," míní Stanislavová. Dodala, že odboráři uvažují také o stížnosti k Evropskému soudu. "Kvůli dlouhodobě podhodnocenému stavu školství a také porušení veřejného příslibu. Celý národ slyšel, že máme mít od nového roku vyšší plat, ale nikdo z nás neviděl ani korunu," dodala.

Učitele chtějí dnem nedobrovolného volna pro žáky poukázat kromě malých mezd také na malý tok peněz do školství. "Už nás unavuje, že s každým novým ministrem začínáme všechna jednání od začátku," podotkla Šalomonová.
Nejčtenější

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Nechte Vranovu víc vody, žádají vodohospodáři Rakušany. Nádrž vysychá

Vodní nádrž Vranov

Jen tmavě zbarvené pruhy na březích vodní nádrže Vranov ukazují, kam až by mohla dosáhnout voda. Hladina je tady v...Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

V Brně vymýšlejí raritu, startující letadla mají před auty chránit semafory

Místo u letiště, kde má stát semafor

Jak vyřešit, že trasa plánovaného obchvatu Tuřan zasahuje do ochranného pásma brněnského letiště? Po možnosti zapustit...

K titulu má blíž Kometa. Ve třetím finále těsně porazila Třinec

Hokejisté Brna slaví úvodní gól třetího finále. Zleva Radim Zohorna, Tomáš...

Byli pod tlakem, čelili velkému náporu Třince. Hokejisté Brna ale obstáli a ve třetím finále extraligového play off...

Další z rubriky

Traktor táhnoucí vlečku se dřevem se převrátil na střechu a uvěznil řidiče

V Moravských Bránicích se převrátil traktor táhnoucí vlečku s dřevem. Jeho...

Koly vzhůru skončil traktor, který po rozbité účelové cestě v Moravských Bránicích nedaleko Brna táhl vlečku se dřevem....

Myčky aut mají napilno, déšť snesl na Česko jemný prach ze Sahary

Auto v Hodoníně, na který dopadl prach ze Sahary.

Znatelnou vrstvu prachu objevilo v uplynulých dnech na svých autech mnoho českých řidičů. Na vině nebylo řádění...

Pusťte na WC každého, nabídlo Brno-střed příspěvek podnikům. Zájem mají tři

Ilustrační snímek

S neobvyklou nabídkou oslovila radnice Brna-střed kavárny a restaurace v centru města. Vyzvala je, aby otevřely své...

Grafton Recruitment Praha
VEDOUCÍ SKLADU - JEDNA SMĚNA

Grafton Recruitment Praha
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz