Výzkumná stanice Masarykovy univerzity na ostrově Jamese Rosse v Antarktidě

Výzkumná stanice Masarykovy univerzity na ostrově Jamese Rosse v Antarktidě | foto: Masarykova univerzita

Vědce z Brna brzdí v Antarktidě nezvykle tuhý mráz. Hynou už i tuleni

  • 13
Velké mrazy komplikují práci brněnským vědcům, kteří již několik týdnů bádají na ostrově Jamese Rosse v Antarktidě. Dvacetičlenná expedice má za sebou také nepříjemný nález několika uhynulých tuleňů, kteří se kvůli třeskuté zimě nedokázali včas dostat k vodě.

Největší vrstva ledu na moři za posledních pětadvacet let badatelům znemožňuje průzkum ve vzdálenějších oblastech. "Potíže mají například i se získáváním vzorků ryb pro parazitologický výzkum," uvedla Tereza Fojtová, mluvčí Masarykovy univerzity, která výzkumnou stanici v Drakeově průlivu provozuje.

Přístroje na ostrově na konci tamní zimy naměřily třicet stupňů pod nulou. Uvnitř dobře izolované stanice klesla teplota až na minus 16 stupňů. V pořadí sedmá výprava při svém příjezdu našla stanici zasypanou sněhem (více čtěte zde).

Členové expedice plánovali terénní výzkum i na vzdálenějších místech, kam se chtěli dostat na gumových motorových člunech. Led však nyní stále pokrývá většinu Weddellova moře a na něj napojené průlivy včetně kanálu Prince Gustava, jenž odděluje ostrov Jamese Rosse od Antarktického poloostrova.

"Zatím nemůžou například na blízký ostrov Vega s paleontologickými nalezišti či na poloostrov Trinity, kde je automatická meteorologická stanice," podotkla Fojtová.

Ptáci se teprve pokoušejí zahnízdit

Se zimou mají v oblasti problémy i zvířata. "Blízko stanice jsme našli několik čerstvě uhynulých tuleňů leopardích a krabožravých, kterým se nepodařilo najít cestu k otevřené vodě. Lépe na tom nejsou ani ptáci, například chaluhy antarktické se teprve nyní, s dvouměsíčním zpožděním, pokoušejí zahnízdit," uvedl vedoucí expedice Pavel Kapler

Vědci se nedostanou ani k jezeru Hidden Lake, kde měli odebrat usazeniny pro rekonstrukci změn klimatu, nebo do Torrent Walley pro odběr vzorků na chemickou analýzu.

Zhruba dvě hodiny chůze od stanice ale nalezli mělčinu, která už roztála a přitahuje živočichy.

"Především tuleně Weddellovy a tučňáky kroužkové, oslí a uzdičkové, které zkoumají členové výpravy zaměření za zoologii, parazitologii a mikrobiologii. Vědci už také získali několik ryb, vzorky trusu obratlovců, mořské mlže a další živočichy," doplnila Fojtová.

Výzkumnou stanici Johanna Gregora Mendela v současnosti využívají k bádání dvě desítky vědců různého zaměření, a to nejen z Masarykovy univerzity, ale také České geologické služby a VUT v Brně.