Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Brněnští vědci zkoumají radiofarmaka na špičkové americké klinice

  • 2
Odborníci z další brněnské nemocnice mohou jezdit na stáže na americkou kliniku Mayo. Po vědcích z Fakultní nemocnice u svaté Anny už špičkové centrum navštívil i Jan Adam z Masarykova onkologického ústavu.

"Šlo jen o dva týdny, během nichž jsem se seznámil s prostředím a týmem, který vyvíjí nová radiofarmaka," vysvětlil Adam. Na podzim se chystá do amerického Rochesteru vrátit.

Radiofarmaka jsou látky, které se vpraví do těla pacienta, který trpí například rakovinou. Lékaři pak na přístroji vidí trojrozměrný obraz nádoru i to, kam přesně zasahuje. "Tato pozitronová emisní tomografie se však využívá také například v kardiologii," doplnil Jan Adam. V současné době se běžně používá jediný druh radiofarmaka. Na Mayo klinice však vyvíjejí nové druhy látek, které budou lépe využitelné pro konkrétní druhy nádorů.

"Poskytnou pak lékařům kvalitnější obraz třeba nádorů hlavy nebo krku. Vznikají i nové látky určené konkrétně pro kardiologii," vysvětlil Adam, který bude členem výzkumného týmu Masarykova onkologického ústavu. Ten bude využívat a dál rozvíjet znalosti vědců z Mayo kliniky.

"Je to pro nás obrovský přínos, vždyť výzkumy už trvají léta a my tak budeme mít přístup k nejnovějším poznatkům a postupům," zdůraznil šéf ústavu Rostislav Vyzula. Dodal, že v plánu je i spolupráce s Mayo v jiných oborech.

"Klinika vyhoví jen zlomku žádostí o stáže z celého světa. Ale jakmile vás jednou přijmou, máte přístup ke všem výsledkům a postupům. To vše je možné i díky Tomáši Károvi, který s klinikou spolupracuje na vzniku Mezinárodního centra klinického výzkumu. Tím pro nás otevřel dveře," upozornil Jan Adam.