Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Brněnští výzkumníci se vzbouřili proti ministerstvu. Jde o stamiliony

  8:21aktualizováno  8:21
Brněnský Výzkumný ústav veterinárního lékařství se vzbouřil proti ministerstvu zemědělství. To chce odvolat současného ředitele, který poukazuje na machinace svého předchůdce. Ve hře jsou stamiliony.
V brněnském Výzkumném ústavu veterinárního lékařství špičkoví odborníci pracují například na vývoji nových vakcín. Teď ale také protestují a podepisují petice.

V brněnském Výzkumném ústavu veterinárního lékařství špičkoví odborníci pracují například na vývoji nových vakcín. Teď ale také protestují a podepisují petice. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Zatímco končící ministr zemědělství Petr Bendl z ODS si ve středu vyklízel kancelář, v brněnských Medlánkách dvě stovky lidí čekaly, zda "mezi dveřmi" podepíše poslední dokument a odvolá tak ředitele Výzkumného ústavu veterinárního lékařství (VÚVeL) Břetislava Koudelu.

Z prohlášení vědců

  • Informace o krizi ústavu jsou nepodložené. VÚVeL se nenachází v ekonomické nebo vědecké krizi a je ve všech hodnocených parametrech stabilní institucí.

  • Plnění projektů a provoz akreditovaných laboratoří je zajištěno personálně i finančně a to se týká i projektu AdmireVet financovaného v rámci Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace.

  • Za klíčový krok považujeme uskutečnění řádného komplexního a nezávislého externího auditu. Uskutečnění tohoto auditu je již od konce roku 2012 odkládáno opakovanými zásahy dozorčí rady, nikoliv současným vedením ústavu.

Zdroj: Prohlášení zaslané radou VÚVeL ministrovi Bendlovi.

Dvě petice, stávková pohotovost, chystané trestní oznámení. Špičkoví brněnští výzkumníci poslední půlrok místo bádání křečovitě brání své nové vedení, které si sami zvolili. Podle nich je za snahou zbavit se Koudely to, že začal odhalovat machinace předchozího vedení.

Nevede přitom žádný zapadlý "výzkumák". Ústav se stamilionovým ročním rozpočtem vlastní lukrativní pozemky a získal od Evropské unie více než 350 milionů korun na projekt vývoje vakcín pojmenovaný AdmireVet. Bendl ředitele nakonec neodvolal. Krize ústavu však trvá.

"Nové vedení zjistilo pochybení možná až kriminálního charakteru. Od doby, co ředitel nastoupil do funkce, nedělá nic jiného, než že se brání neopodstatněným pokusům o odvolání ze strany dozorčí rady ministerstva zemědělství. Je otázkou, jestli nejde o snahy zakrýt předchozí podivné hospodaření," uvedl Jaroslav Turánek, vedoucí odborů Ústavu veterinárního lékařství.

Poslední petice, kterou na podporu svého vedení podepsaly dvě třetiny zaměstnanců, má datum 1. července.

Profesor Veterinární a farmaceutické univerzity Koudela je šéfem ústavu rok. Po zaměstnaneckých volbách nahradil Miroslava Tomana, který instituci vedl desetiletí.

"Nové vedení se zcela odstřihlo od toho, co bylo předtím. Odborné neshody oslabují ekonomickou i vědeckou stránku činnosti ústavu. My jsme žádné peníze nezpronevěřili. Nalezené chyby jsou jen formální a lehce vysvětlitelné," hájí se Toman.

Kontrolorů chodí tolik, že se do ústavu nevejdou

Do medláneckého areálu jen od začátku roku mířilo osm kontrol ze všech myslitelných úřadů, což je jinak naprosto nebývalá kadence.

"Museli jsme se s auditory domluvit na posunutí. Všichni nahlášení kontroloři by se sem najednou nevešli, a pokud ano, přetahovali by se o dokumenty," popsal situaci Koudela.

Co kontroly konkrétně objevily, nechce příliš komentovat. Podle svého tvrzení je ve schizofrenní pozici.

"Na jedné straně mám jako ředitel povinnost jakákoliv předchozí pochybení rozkrýt a napravit, ale důsledkem budou udělené pokuty za špatné hospodaření. Ty mohou ústav zničit," řekl Koudela.

V době vlády jeho předchůdce tu například s výběrovými řízeními stamilionového evropského projektu AdmireVet radila brněnská společnost Tender Invest. Stojí za ní Ladislav Hradil. Ten samý Hradil, který v roce 2009 opustil post generálního konzula ve Lvově po odhalení aféry s kupčením s českými vízy. (Více o aféře s vízy čtěte zde.

A ještě předtím získal svůj titul JUDr. na plzeňských právech, když zároveň jako tehdejší šéf odboru veřejných zakázek ministerstva zahraničí zadával děkanovi školy zakázky.

"Zvítězil jsem v zadávacím řízení. Skončil jsem tam před rokem a půl. Má minulost s mou současnou prací nesouvisí," brání se dnes Hradil.

Účetnictví vymazané profesionálním programem

Z funkce se při výměně vedení poroučela i Tomanova ekonomická náměstkyně Markéta Kabourková. A spolu s ní i veškeré účetní záznamy na jejích dvou služebních počítačích. Následné policejní vyšetřování zjistilo, že je profesionálním mazacím programem zlikvidovala podřízená Kabourkové.

"V té době jsem už byla odvolaná a k počítačům jsem neměla přístup. Netuším, co se s nimi stalo. Pro ústav jsem devět let, co jsem tam byla, dýchala. Spoluzískala jsem pro něj půl miliardy korun," komentuje to Kabourková. Ta, ač odešla, ještě do konce minulého roku seděla v ministerské dozorčí radě ústavu, která navrhovala odvolání nového ředitele.

Úředníci ministerstva zemědělství trvají na tom, že předchozí hospodaření ústavu bylo v pořádku a k odvolání Koudely jsou objektivní důvody.

"Ředitel krátce po svém nástupu změnil organizační strukturu ústavu. Tím ústavu hrozí nejen povinnost vrátit vyčerpané evropské peníze, ale i penále. VÚVeL by tak musel vracet 720 milionů korun, což se prakticky rovná likvidaci ústavu," zdůraznila mluvčí ministerstva zemědělství Taťána Voců.

Koudela teď usiluje o kompletní audit hospodaření. "Do čtrnácti dnů podáme trestní oznámení na viníky podivného hospodaření," dodal ředitel. Zároveň ale zdůraznil, že i přes kauzy je ústav v dobré ekonomické i vědecké kondici.Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Policista odmítl rekordní úplatek 384 milionů korun od hackera

Kriminalista Lukáš Lazecký (vlevo) měl Petru Křístkovi přinést harddisk s...

Mohl si zařídit pohádkový život a procestovat třeba celý svět. Brněnský policista Lukáš Lazecký ale zůstal věrný svým...Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Muž na firemní akci uklouzl při skoku do lomu, po pádu na hlavu zemřel

Takhle se v tropických dnech osvěžovala parta kluků u Pavlova poblíž Slavníče...

Pád do zatopeného lomu při firemní akci ve středu večer nepřežil muž středního věku. Přivolaní záchranáři se jej...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Další z rubriky

Bez mobilu ani ránu. Řidiči na jihu Moravy je používají častěji než jinde

Ilustrační snímek

Řidiči na jihu Moravy zvládají za jízdy volat, psát SMS, sledovat weby všeho druhu včetně sociálních sítí. A jak ukázal...

K úhynu ryb v největším moravském rybníce přispěli i přemnožení karasi

V Rybníce Nesyt na Břeclavsku uhynulo více než sto tun ryb.

Z rybníku Nesyt u Sedlce na Břeclavsku vylovili hospodáři už více než sto tun leklých ryb. Škody určitě překročí pět...

Developeři jsou v Brně naštvaní na úředníky, že jim zdržují výstavbu

Ilustrační snímek

Developeři se v Brně dostali do nezáviděníhodné situace. Vše odstartovala novela stavebního zákona, která měla zrychlit...

Najdete na iDNES.cz