Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Brněnští zastupitelé blokují peníze na Den Země

  10:31aktualizováno  10:35
Brněnští zastupitelé se přou o to, komu rozdělí 800 tisíc korun na ekologické projekty. V nepříjemné situaci se bez vlastního přičinění ocitly organizace, které pod záštitou Brna připravovaly akce ke Dni Země. Musí se totiž chovat tak, jako by je magistrát podpořil, ač zatím peníze nedostaly.

O víkendu se konal Den Země pod Špilberkem. Slíbený příspěvek od města na něj ale pořádající sdružení nedostala. | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

V nejistotě jsou také třeba organizace, které se věnují dětem a chystají letní tábory či různé vzdělávací akce.

Kvůli sporům mezi politiky se totiž zastupitelům stále nedaří odhlasovat, jak se rozdělí 800 tisíc z městského rozpočtu. Přestože podle vlastních pravidel magistrátu měly být peníze rozdělené už v březnu.

Brno se přitom chlubí tím, že akce konané u příležitosti Dne Země podporuje.

Den Země v Brně

Den Země je den věnovaný Zemi, který se každoročně koná 22. dubna. Ekologicky motivovaný svátek upozorňuje lidi na dopady ničení životního prostředí.

Den otevřených dveří v Čistírně odpadních vod Brno-Modřice (Po 22. 4. 10:00, Út 23. 4. 16:00, So 27. 4. 10:00 a 14:00) Účastníci prohlídky uvidí jednu z nejmodernějších mechanicko-biologických čistíren odpadních vod ve střední Evropě, která čistí odpadní vody z města Brna a přilehlých měst a obcí.

Taoistické Tai Chi - cvičení v přírodě (24. 4. 17:30 - 19:00) Ukázková cvičení taoistického tai chi vhodné pro všechny věkové kategorie. Napomáhá udržet zdraví a psychickou kondici. Cvičí se v parku Lužánky.

Dny pro Zemi v Lamacentru Hády (27. 4., 28. 4., 13:00 - 17:00 ) Seznámení s lamami i soutěže.

Studánková poradna (22. 4., 15:00 - 17:00) Na kvalitu vody v brněnském vodovodu, brněnských studánkách a pramenech v okolí Brna i vody balené v PET lahvích se přijďte zeptat do Domu ochránců přírody v Panská ulici 9 v Brně.

Malý Tibeťan; zvuky a pohyb v přírodě -  Hapenning nevidomých (23. 4., 13:30 - 16:00) Společné posezení v zahradě. Návštěvníci se dozvědí, jak se žije v Tibetu a jaký čaj tam pijí. Poznají zvuky tibetských misek. Protáhnou tělo a zapojí ruce do rukodělné činnosti. V Přírodní zahradě u smrku v Ramešově ulici 10.

Brněnský světelný cirkus (24. 4., 20:30 - 22:00) Ukázka, kde světlo škodí a kde slouží rozumně. Světelný cirkus projde Joštovou, Rašínovou, nám. Svobody a Zelným trhem, přes Šilingrovo náměstí Husovou ulicí zpět k pomníku.

"Tradiční Brněnské dny pro Zemi spolupořádá město Brno v součinnosti s řadou ekologických a vzdělávacích institucí a organizací pod záštitou náměstka primátora Ladislava Macka," píše se nejen na oficiálních webových stránkách města, ale i v magistrátním měsíčníku Metropolitan, který dostávají Brňané každý měsíc do schránky.

Ve skutečnosti ovšem mnohé instituce zatím pořádají avizované akce na vlastní pěst a čekají, kolik peněz nakonec dostanou. A pokud je dostanou, budou muset doložit, že při jejich konání město patřičně propagovaly.

"Takže se raději už nyní chováme tak, jako bychom peníze dostali, a logo města všude uvádíme, i když zatím nic nemáme jisté," popsal například Petr Laštůvka z Lipky, která byla hlavním organizátorem největší akce uplynulého víkendu - Dne Země pod Špilberkem.

Politici si přehazují vinu

Dotace zastupitelé plánovali schválit už na březnovém zastupitelstvu, znovu pak přišly na řadu v dubnu. Vždy byly nakonec staženy z programu.

Proč? V tom už se pohledy politiků rozcházejí.

"Byly staženy kvůli tomu, že nikdo jasně nevysvětlil kritéria, podle kterých se peníze rozdělují. A že se návrhy na toto rozdělení mění, aniž by někdo řekl proč. Za to jsou odpovědní příslušní náměstci, kteří tento bod předkládali k jednání," vysvětluje Martin Ander ze Strany zelených.

Důležitým důvodem, proč nebyly dotace zatím schváleny, je podle něj také jakési pokárání neziskovkám od vládnoucí koalice. Rada města totiž může pozměnit návrh na rozdělení dotací, který jí předloží hodnoticí komise.

Některým organizacím tak může rada města dotaci odebrat a jiným naopak přidat, což se také děje. "Chtějí potrestat některé ekologické organizace za to, že vrtají do různých projektů, stěžují si a vůbec si dovolují kritizovat vedení města," upozorňuje Ander.

Primátorův náměstek Ladislav Macek (ČSSD), který má oblast životního prostředí na starosti, ovšem jakoukoliv vinu za nejasnou situaci odmítá. "Bod jsme stáhli z jednání poté, co o něm zastupitelé Martin Ander a Mojmír Vlašín neustále nekonstruktivně diskutovali. Zřejmě se jim nelíbilo, že organizace, za které bojují, nedostanou peníze. Kvůli jejich sobeckému přístupu teď musí na dotace čekat všichni," tvrdí Macek.

Stejně to vidí i primátor Roman Onderka (ČSSD). "Organizace, které nyní nevědí, zda peníze dostanou, nebo nikoliv, se tedy musí zeptat pánů Andera a Vlašína," tvrdí primátor.

Žadatelům o peníze z městského rozpočtu nyní nezbývá než čekat. "Věřím, že rozdělení dotací, které zastupitelům navrhla Rada města Brna, se nezmění. A že je v květnu schválíme. Garantovat to samozřejmě ovšem nemůžu," povzdychl si Macek.

Organizace, kterých se to týká, tedy čekají. A situaci raději otevřeně nekomentují, aby ji ještě více nekomplikovaly. Neoficiálně však přiznávají, že pravidla rozdělování dotací jsou zcela nejasná.Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Policista odmítl rekordní úplatek 384 milionů korun od hackera

Kriminalista Lukáš Lazecký (vlevo) měl Petru Křístkovi přinést harddisk s...

Mohl si zařídit pohádkový život a procestovat třeba celý svět. Brněnský policista Lukáš Lazecký ale zůstal věrný svým...Muž na firemní akci uklouzl při skoku do lomu, po pádu na hlavu zemřel

Takhle se v tropických dnech osvěžovala parta kluků u Pavlova poblíž Slavníče...

Pád do zatopeného lomu při firemní akci ve středu večer nepřežil muž středního věku. Přivolaní záchranáři se jej...

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Ilustrační snímek

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Další z rubriky

Řidič nedal na křižovatce přednost dodávce, po střetu zemřel

Po střetu dodávky s osobní autem jeho šofér na místě zemřel.

Na křižovatce ve Vranovicích na Brněnsku se o půl jedenácté dopoledne srazila dodávka s osobním autem. Řidič osobáku na...

Brno zruší tendr na kamery pro rezidentní parkování a vypíše nový

V brněnských ulicích začaly přípravy na rezidentní parkování. Pracovníci...

Brno nejspíš vypíše nové výběrové řízení na firmu, která městu dodá monitorovací kamery, jež budou součástí projektu...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Najdete na iDNES.cz