Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Brněnští zdravotníci v úterý demonstrují proti Julínkovým reformám

  21:25aktualizováno  21:25
V úterý budou brněnští zdravotníci demonstrovat, za týden stávkovat. Důvod obou protestů je stejný - reformy zdravotnictví z pera ministra Tomáše Julínka. Tři odborové organizace zdravotníků se společně domluvily a na úterní odpoledne svolaly na Moravské náměstí demonstraci.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: MF DNES

"Chceme tak vyjádřit svůj nesouhlas s převedením zdravotních pojišťoven a fakultních nemocnic na akciové společnosti, stejně jako se zrušením Úrazové nemocnice a plánovanou privatizací jihomoravských nemocnic," uvedl za odbory lékařů, sester a dalších zdravotníků Petr Neugebauer z Fakultní nemocnice Brno.

Zároveň upozornil, že protestní setkání nepořádá žádná politická strana a ani jeden z vystupujících řečníků nebude politik. "Někteří považují podobné akce za naivní, protože nemohou nic změnit. Nám jde však o to, vyjádřit názor," doplnil Neugebauer. Kolik zdravotníků se na náměstí sejde, zatím pořadatelé neví.

Pacienti v nemocnicích však žádný "odliv" lékařů či sester nepocítí. Demonstrace začíná až v půl páté, po skončení pracovní doby.

Už za týden se však chystají brněnští zdravotníci připojit k hodinové výstražné stávce proti zdravotnickým reformám. Péče o akutní případy však bude zajištěna.

Trápí je reforma i nízké platy
Reforma ale není to jediné, co odbory ve Fakultní nemocnici Brno trápí. Odboráři se s vedením nemocnice již několik měsíců jednají také o kolektivní smlouvě. Ta měla platit celých šest měsíců. Místo toho se členové zdravotnických odborů stále dohadují s vedením Fakultní nemocnice Brno o procentech zvýšení svých platů v roce 2008.

"Nejprve jsme navrhovali zvýšení o osm až deset procent. Zohledňovali jsme při tom i předpovídanou vysokou inflaci v letošním roce. S vedením nemocnice jsme se však nedohodli. Přišli jsme tedy z našeho pohledu s obrovským kompromisem. Zvýšení mezd o osm procent, ale až od července. Při rozpočítání na celý rok by to vyšlo jen na čtyři procenta za měsíc," uvedl za odborové organizace v nemocnici Petr Neugebauer.

Ani na takovém zvýšení se však odboráři s vedením nemocnice nedohodli.

"Řekl jsem jim, že sice jejich požadavky chápu, ale pokud bychom na ně přistoupili, nemocnice by se dostala do ztráty. A my máme ze zákona povinnost hospodařit vyrovnaně. Jednání však ještě neskončila," poznamenal ředitel nemocnice Roman Kraus. Naznačil, že vyjednávací prostor by mohl vzniknout v září, pokud se v hospodaření nemocnice podaří vyšetřit potřebnou částku.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Na legendárních čezetách dojeli až do Austrálie. Teď jim je ukradli

Přejezd nejdelšího mostu, jménem i délkou. Most Sultána Abdula Halíma Muadzama...

Před dvěma roky jezdili Marek Vantuch a Ivana Haraslínová na čezetách po Austrálii. Od té doby se na nich do světa sice...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Další z rubriky

VIDEO: Filozofická fakulta v Brně je v novém. Podívejte se, jak rostla

Filozofická fakulta v Brně zrekonstruovala dvě budovy. Oprava vyšla na 301...

Historický areál Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně může po letech oprav konečně naplno sloužit...

Požár zasáhl kulturní dům v Drnovicích, lokalizace trvala čtyři hodiny

V Drnovicích na Vyškovsku hoří kulturní dům. Hasiči vyhlásili třetí stupeň...

Jednadvacet jednotek hasičů zasahovalo u požáru střechy a půdy kulturního domu v Drnovicích na Vyškovsku. Vyhlásili...

Havarijní most na Nových mlýnech nahradí už na podzim provizorní stavba

120 metrů dlouhý most poblíž ostrůvku v srdci Nových Mlýnů je v havarijním...

Nafoťte si domy a pohlídejte děti, vyzývají obyvatele obce kolem novomlýnských nádrží. Připravují se na nápor aut,...

Najdete na iDNES.cz