Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Brněnští zelení podpořili Brázdovou v boji proti Landovi

  16:17aktualizováno  16:45
Brněnská zastupitelka Zuzana Brázdová nevzdává myšlenku, že by Daniel Landa neměl uvést své představení v Národním divadle. Odeslala kvůli tomu protestní dopis řediteli divadla Danielu Dvořákovi. Za Brázdovou se postavili i zastupitelé Strany zelených.

Daniel Landa - tisková konference k turné Československo 2008 - Tisková konference Daniela Landy k turné Československo 2008, Divadlo Kalich, Praha (29. ledna 2008) | foto: Lukáš BíbaiDNES.cz

"Slíbila jsem paní Brázdové, že výzvu podepíšu. Po nevybíravých a vulgárních útocích už to po nás nechce, já to ale musím říct. Na Landových stránkách stále rasistické texty visí, proto její návrh podporuji," řekla zastupitelka zelených Jasna Flamiková.

S návrhem Brázdové souhlasí i Mojmír Vlašín (SZ). "Já jsem si některé texty stáhl, abych dokázal, že se nejedná o minulost, ale přítomnost Daniela Landy. Podívejte se každý na jeho stránky, co tento autor šíří. Já to nebudu číst na záznam, protože bych se tím mohl dopustit hanobení rasy, národa a přesvědčení," uvedl Vlašín.

. DOKUMENT

Otevřený dopis zastupitelky Zuzany Brázdové řediteli divadla Danielu Dvořákovi

Vážený pane řediteli,

tímto dopisem se na Vás obracím jako na představitele Národního divadla Brno, jehož zřizovatelem je Statutární město Brno.

Národní divadlo má být bezpochyby institucí, která kultivuje širokou veřejnost ve sféře umění i v občanských a lidských postojích.

Projekt Daniela Landy Tajemství Zlatého draka na půdě Národního divadla proto pokládám za velmi kontroverzní, zvl. vzhledem k nedávné minulosti D. Landy jako autora písní s rasistickým podtextem, od kterých se nikdy jednoznačně nedistancoval, i jako aktéra videoklipů s problematickým národoveckým vyzněním, pro které zůstává dodnes jakýmsi frontmanem stoupenců extremistických hnutí.

Při propagaci tohoto projektu hovoří váš oficiální materiál o tom, že zmíněný projekt bude obsahovat nejznámější písně D. Landy.

Už proto, že k jeho nejznámějším písním bezesporu patří Bílá liga, Protestsong a jim podobná xenofobní díla, jsem přesvědčena, že tento projekt by neměl být zahrnut do dramaturgického plánu Národního divadla.

Tímto dopisem chci upozornit na historické souvislosti, které začaly netolerancí jiných kultur a nesnášenlivostí k jiným rasám a nakonec vedly miliony lidí do záhuby.

Mám za to, že vyjadřuji i postoj mnoha těch, kteří mne zvolili do zastupitelstva.

Zuzana Brázdová

Město divadlo platí, a pokud hru nechce, pak to podle Vlašína nesouvisí s cenzurou. "Je to zcela legitimní," myslí si Vlašín. Argumentoval přitom tím, že kdyby divadelní hru napsal běloruský diktátor Lukašenko, rovněž by bojoval proti jejímu uvedení v brněnském Národním divadle.

Primátor Roman Onderka (ČSSD) ovšem Vlašínovo přirovnání označil za přitažené za vlasy. "Jestli mám něco odsoudit, tak to chci vidět, abych to mohl odsoudit. Jinak je to tápání ve tmě," zastal se uvedení hry primátor.

Také Barbora Javorová (KDU-ČSL) volila smířlivější tón. "Kontroverzních umělců je řada, mně by třeba vadil Vladimír Brabec, který hrál majora Zemana, ale vyjádřila bych svůj názor tak, že bych do toho divadla nešla," řekla politička, která na dnešním zastupitelstvu rezignovala na post náměstkyně primátora. - čtěte Brněnská radní Javorová rezignovala. Kvůli vztahu s primátorem

Javorové stranický kolega Daniel Rychnovský, který ji ve funkci nahradil, rovněž hru považuje za problematickou, ale není proti jejímu uvedení. "Landa strhává mládež a má možnost na prknech divadla dokázat, že umí mládež motivovat pozitivně."

Rychnovský však apeloval přímo na ředitele divadla Daniela Dvořáka, který představení hájí a sám k němu vytváří scénu. "Chci, aby v té hře nebyl ani stín rasových věcí, abychom z toho nebyli nešťastní. Pak to může mít spoustu pozitivních efektů," dodal Rychnovský.

Dvořák ujistil, že divadlo nestojí o potíže, nechce však žádnou skupinu diváků předem vyloučit z řad svých návštěvníků. "Jestliže je nemalá skupina diváků, která by ráda viděla tvorbu Daniela Landy, pak je správné, aby mu jedna z padesáti inscenací na repertoáru byla věnována," řekl Dvořák.

Divadlo podle ředitele divadlo spolupráci s Landou dlouho zvažovalo. "I s ohledem na jeho minulost, která není nikterak hezká. Já vím, čeho se účastnil a na čem pracoval. Landa se za to nejednou omluvil," doplnil Dvořák.

Ohlášenou hru Tajemství Zlatého draka, jejímž spoluautorem je Landa, chce brněnské divadlo uvést teprve v listopadu. Už teď je ale projekt právě kvůli zpěvákově minulosti značně kontroverzní.

Autoři: ,Nejčtenější

Třinácté zlato pro Kometu! Brno suverénně obhájilo mistrovský titul

Jakub Krejčík zvedá Masarykův pohár nad hlavu. Kometa ovládla hokejovou...

Efektivní v koncovce, precizní v defenzívě. Hokejisté Brna ovládli páté finále extraligového play off, na ledě třinecké...

Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...Vítězství od titulu. Kometa potřetí zdolala Třinec a sahá po obhajobě

Hokejisté brněnské Komety slaví úvodní gól čtvrtého finále - zleva Tomáš...

Už jen poslední krok zbývá hokejistům Brna k tomu, aby získali rekordní třináctý mistrovský titul. Ve čtvrtém finále...

VIDEO: Miniaturní kruhový objezd mate řidiče, místní jej ignorují

Miniaturní kruhový objezd mate řidiče

Kruhový objezd v Ostrově u Macochy spíš řidiče zmate, než aby pomohl usměrnit a zklidnit dopravu. Je tak malý, že ho...

Brno - Plzeň 1:3, hattrick Čermáka a lídr je zase o kus blíž k titulu

Musefiu Ashiru z Brna vede míč před soupeři z Plzně

První hattrick Aleše Čermáka a plzeňští fotbalisté se po nevýrazných výsledcích přiblížili k titulu. V utkání 25. kola...

Další z rubriky

Cizinec se zamkl v odtahovaném autě, domluvit mu musela manželka

Cizinec se zamkl v odtahovaném autě v Masné ulici v Brně. Strážníci nuceni...

Svérázně se rozhodl bojovat s nařízeným odtahem svého vozu rakouský řidič v Brně. Před hlídkou strážníků do svého už...

Policie obvinila řidiče, který autobusem prorazil železniční závoru

Linkový autobus s dětmi jedoucími do školy ve Vyškově uvázl na železničním...

Z obecného ohrožení z nedbalosti policie obvinila řidiče linkového autobusu, který loni na podzim vjel ve Vyškově na...

VIDEO: Matka s tříletou dcerou usnula vedle lavičky, nadýchala 4 promile

Opilá matka s tříletou dcerou usnula na lavičce

Tříletá holčička postávající vedle spící matky vzbudila pozornost návštěvníků brněnské nákupní galerie. Přivolaným...

Najdete na iDNES.cz