Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Brněnští zelení podpořili Brázdovou v boji proti Landovi

  16:17aktualizováno  16:45
Brněnská zastupitelka Zuzana Brázdová nevzdává myšlenku, že by Daniel Landa neměl uvést své představení v Národním divadle. Odeslala kvůli tomu protestní dopis řediteli divadla Danielu Dvořákovi. Za Brázdovou se postavili i zastupitelé Strany zelených.

Daniel Landa - tisková konference k turné Československo 2008 - Tisková konference Daniela Landy k turné Československo 2008, Divadlo Kalich, Praha (29. ledna 2008) | foto: Lukáš BíbaiDNES.cz

"Slíbila jsem paní Brázdové, že výzvu podepíšu. Po nevybíravých a vulgárních útocích už to po nás nechce, já to ale musím říct. Na Landových stránkách stále rasistické texty visí, proto její návrh podporuji," řekla zastupitelka zelených Jasna Flamiková.

S návrhem Brázdové souhlasí i Mojmír Vlašín (SZ). "Já jsem si některé texty stáhl, abych dokázal, že se nejedná o minulost, ale přítomnost Daniela Landy. Podívejte se každý na jeho stránky, co tento autor šíří. Já to nebudu číst na záznam, protože bych se tím mohl dopustit hanobení rasy, národa a přesvědčení," uvedl Vlašín.

. DOKUMENT

Otevřený dopis zastupitelky Zuzany Brázdové řediteli divadla Danielu Dvořákovi

Vážený pane řediteli,

tímto dopisem se na Vás obracím jako na představitele Národního divadla Brno, jehož zřizovatelem je Statutární město Brno.

Národní divadlo má být bezpochyby institucí, která kultivuje širokou veřejnost ve sféře umění i v občanských a lidských postojích.

Projekt Daniela Landy Tajemství Zlatého draka na půdě Národního divadla proto pokládám za velmi kontroverzní, zvl. vzhledem k nedávné minulosti D. Landy jako autora písní s rasistickým podtextem, od kterých se nikdy jednoznačně nedistancoval, i jako aktéra videoklipů s problematickým národoveckým vyzněním, pro které zůstává dodnes jakýmsi frontmanem stoupenců extremistických hnutí.

Při propagaci tohoto projektu hovoří váš oficiální materiál o tom, že zmíněný projekt bude obsahovat nejznámější písně D. Landy.

Už proto, že k jeho nejznámějším písním bezesporu patří Bílá liga, Protestsong a jim podobná xenofobní díla, jsem přesvědčena, že tento projekt by neměl být zahrnut do dramaturgického plánu Národního divadla.

Tímto dopisem chci upozornit na historické souvislosti, které začaly netolerancí jiných kultur a nesnášenlivostí k jiným rasám a nakonec vedly miliony lidí do záhuby.

Mám za to, že vyjadřuji i postoj mnoha těch, kteří mne zvolili do zastupitelstva.

Zuzana Brázdová

Město divadlo platí, a pokud hru nechce, pak to podle Vlašína nesouvisí s cenzurou. "Je to zcela legitimní," myslí si Vlašín. Argumentoval přitom tím, že kdyby divadelní hru napsal běloruský diktátor Lukašenko, rovněž by bojoval proti jejímu uvedení v brněnském Národním divadle.

Primátor Roman Onderka (ČSSD) ovšem Vlašínovo přirovnání označil za přitažené za vlasy. "Jestli mám něco odsoudit, tak to chci vidět, abych to mohl odsoudit. Jinak je to tápání ve tmě," zastal se uvedení hry primátor.

Také Barbora Javorová (KDU-ČSL) volila smířlivější tón. "Kontroverzních umělců je řada, mně by třeba vadil Vladimír Brabec, který hrál majora Zemana, ale vyjádřila bych svůj názor tak, že bych do toho divadla nešla," řekla politička, která na dnešním zastupitelstvu rezignovala na post náměstkyně primátora. - čtěte Brněnská radní Javorová rezignovala. Kvůli vztahu s primátorem

Javorové stranický kolega Daniel Rychnovský, který ji ve funkci nahradil, rovněž hru považuje za problematickou, ale není proti jejímu uvedení. "Landa strhává mládež a má možnost na prknech divadla dokázat, že umí mládež motivovat pozitivně."

Rychnovský však apeloval přímo na ředitele divadla Daniela Dvořáka, který představení hájí a sám k němu vytváří scénu. "Chci, aby v té hře nebyl ani stín rasových věcí, abychom z toho nebyli nešťastní. Pak to může mít spoustu pozitivních efektů," dodal Rychnovský.

Dvořák ujistil, že divadlo nestojí o potíže, nechce však žádnou skupinu diváků předem vyloučit z řad svých návštěvníků. "Jestliže je nemalá skupina diváků, která by ráda viděla tvorbu Daniela Landy, pak je správné, aby mu jedna z padesáti inscenací na repertoáru byla věnována," řekl Dvořák.

Divadlo podle ředitele divadlo spolupráci s Landou dlouho zvažovalo. "I s ohledem na jeho minulost, která není nikterak hezká. Já vím, čeho se účastnil a na čem pracoval. Landa se za to nejednou omluvil," doplnil Dvořák.

Ohlášenou hru Tajemství Zlatého draka, jejímž spoluautorem je Landa, chce brněnské divadlo uvést teprve v listopadu. Už teď je ale projekt právě kvůli zpěvákově minulosti značně kontroverzní.

Autoři: ,

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

Spokojíme se s pozicí náměstka, připustili lídři Pirátů a ČSSD v Brně

Ilustrační snímek

I když se jednička každé kandidátky bere ve volbách jako adept na primátora, brněnští lídři Pirátů a ČSSD – Tomáš...

Auto smetlo dva dělníky, kteří pracovali u kanálu v silnici

Zásah letecké záchranné služby na Vysočině. (Ilustrační snímek)

K neobvyklé nehodě ráno vyjížděli záchranáři a policisté do Jamolic na Znojemsku. Auto tam srazilo dva dělníky, kteří...

Zednářům vděčí Brno za rozvoj textilního průmyslu, říká historik

Historik a brněnský rodák Dušan Uhlíř, který v létě oslavil osmdesátiny, se...

Historik a brněnský rodák Dušan Uhlíř v létě oslavil osmdesátiny. Dodnes vyučuje na univerzitě třetího věku. Naposledy...

Najdete na iDNES.cz