Brněnské muzeum, které poctí Mendela, se otevírá na jediný den

  10:55aktualizováno  10:55
Veřejnosti se v úterý na jeden otevírá návštěvnické centrum pro popularizaci genetiky a odkazu Gregora Johanna Mendela. Expozice za 44 milionů korun nazvaná Mendelianum je pro návštěvníky přístupná do 18 hodin. Poté bude atrakce otevřena až v létě po dokončení.

Pojďte dál. Pracovnice muzea Romana Jalůlvková před branami nového muzea na počest Johanna Gregora Mendela. | foto: ČTK

V areálu Biskupského dvora pod Petrovem se připravuje stálé návštěvnické centrum nazvané Mendelianum - atraktivní svět genetiky. Zájemce zve na den otevřených dveří od 10 do 18 hodin.

"Stavební část projektu je hotová, nyní začneme chystat expozici. Právě tu bychom chtěli veřejnosti představit," řekla Eva Pánková, mluvčí Moravského zemského muzea, pod které Mendelianum patří.

Lidé tak mohou vidět vizualizace budoucí výstavy a už nyní také některé exponáty. Například vlastnoruční zápis Mendela z roku 1873 z jednání Hospodářské společnosti, které byl Mendel od svých 33 let členem a jež v budově Biskupského dvora zasedala.

Vizualizace brněnského Mendeliana. Do půl roku by takto expozice měla vypadat.
Vizualizace brněnského Mendeliana. Do půl roku by takto expozice měla vypadat.

"Tato společnost také založila Moravské zemské muzeum, které je tedy jediným odborným pracovištěm, kde pracoval i zakladatel genetiky," podotkl odborný garant expozice Jiří Sekerák.

Na místě se bude promítat také film Johann Gregor Mendel – Neustálá výzva. Pro děti je nachystaná Cesta Mendelovým Brnem po významných budovách spojených se zakladatelem genetiky.

Mimořádně otevřená je také kaple v Biskupském dvoře se vzácnými freskami. Prohlídky mohou zájemci absolvovat sami nebo s průvodcem v 10, 13, 15 a 17 hodin.

Po úterku se brány Mendeliana zase zavřou a lidé z muzea budou chystat finální podobu expozice. Zkušební provoz je naplánovaný zhruba od července, oficiální otevření na leden 2015.

Jako v jádře buňky

Už vstupní prostor centra má v návštěvníkovi vzbudit dojem, že se ocitl uvnitř jádra buňky. Budou zde dva pětimetrové modely šroubovice DNA, které dosáhnou až ke stropu. "Představují model replikace DNA a genové exprese, tedy toho, jak se genetická informace převádí do struktur, které vytváří tělo," vysvětlil Sekerák.

Kolem šroubovic návštěvníci projedou skleněným výtahem do horní části výstavy. Další modely, tentokrát animované, se budou promítat na obrazovkách naproti výtahu. V horní místnosti se lidé seznámí se základními pojmy genetiky.

V zasedacím sále je pak čeká trocha historie. Sál bude vypadat jako v době, kdy v něm Hospodářská společnost jednala. "Chceme v něm umístit i Mendelovu figurínu a představit lidem také jeho tehdejší kolegy," dodal Sekerák.

Samozřejmostí je i seznámení návštěvníků s Mendelovými známými pokusy s hrachem a dalšími rostlinami, při kterých objevil základní zákony dědičnosti.

Jako v laboratoři kriminálky

Součástí expozice bude také vědecká laboratoř. Lidé budou mít možnost si pod vedením odborníků vyzkoušet přístroje, se kterými výzkumníci pracují. "Návštěvníci uvidí prostředí, které znají z kriminálek," usmíval se Sekerák.

Poslední část expozice pak představí historii genetiky od prvních nositelů Nobely ceny Watsona a Cricka z 60. let minulého století po současnost. V prostorách centra se budou konat také semináře a workshopy a své výzkumy zde představí regionální vědecká pracoviště.

Na Mendelianum čerpá muzeum dotace ze strukturálních fondů EU, které pokryjí 85 procent nákladů. Zbytek hradí ministerstvo školství.

Gregor Johann Mendel je jednou z nejvýznamnějších osobností spojených s Brnem a dodnes do jihomoravské metropole přitahuje světové vědce.

"Mendelovo jméno otevírá dveře. V zahraničí je považován za osobnost na úrovni Darwina nebo Newtona," zdůraznil ředitel Mendelova muzea Masarykovy univerzity Ondřej Dostál.

Na konference či přednášky zaštítěné Mendelovým jménem do Brna často přijíždějí i laureáti Nobelovy ceny, letos v dubnu třeba Izraelec Aaron Ciechanover.

Nejčtenější

Plzeň poslal do semifinále Ligy mistrů Kovář, Kometa po debaklu končí

Plzeňští hokejisté se radují z postupu přes Skellefteu.

Hokejová Plzeň si zahraje semifinále Ligy mistrů. Proti švédské Skelleftee uspěla 2:1 po nájezdech, když ji do...

Hokeji trochu víc rozumím, ale pořád jsem laik, líčila Šafářová

Na utkání se Spartou nechyběla ani tenistka Lucie Šafářová, fanynka Komety Brno...

Když minulý týden oznámil, že si za Kometu zahraje extraligu, začala po internetu kolovat šest let stará fotka. Do...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

U dětí se nepočítá s tím, že zemřou, říká iniciátorka dětského hospicu

Ředitelkou dětského hospicu s názvem Dům pro Julii je Radka Vernerová

Myšlenka stavby dětského kamenného hospice vznikla v Brně před osmi lety, ale až loni v létě dostala díky skupině...

Žena navedla milence, aby za 50 milionů zabil jejího manžela, říká žalobce

František Divoký u soudu

Krajský soud v Brně projednává pokus o vraždu, z nějž jsou obžalovaní Josef Kopriva a Eva Grycová. Ta měla s Koprivou...

Další z rubriky

VIDEO: Opilá řidička nabourala stojan na benzince a hned šla pro alkohol

Opilá řidička nabourala stojan na benzince

Pro alkohol na benzinku vyrazila pětačtyřicetiletá žena. Jenže sama už měla dost popito, když ráno sedala za volant. Na...

Miliony pro MotoGP ministerstvo školství nemá, našel je místní rozvoj

Jakub Kornfeil při Velké ceně České republiky v Brně.

Po letošních střetech s ministerstvem školství ohledně výše dotace pro brněnskou MotoGP bude peníze do Brna posílat...

Denně menza vyhodí 90 kilo jídla. Výzkumníci z Brna to chtějí změnit

oběd, škola, jídelna (ilustrační snímek)

Do boje proti plýtvání potravinami se pustili výzkumníci z Mendelovy univerzity v Brně. A začali ve své škole....

Najdete na iDNES.cz