Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Brno bude mít nové Akademické náměstí

  5:55aktualizováno  5:55
Tisíce čtverečních metrů před brněnskou právnickou fakultou a sousedními věžáky ve Veveří ulici okupují zaparkovaná auta a sem tam hostující kolotoče. V budoucnu se má nevzhledná plocha jmenovat Akademické náměstí a místo parkoviště a zanedbaného parku zde budou stát tři nové univerzitní budovy.

Vizualizace Akademického náměstí VUT | foto: Ateliér Kuba a Pilař

Podobu celému náměstí dají zřejmě brněnští architekti Ladislav Kuba a Tomáš Pilař. Ti totiž se svým návrhem zvítězili v architektonické soutěži, kterou vypsalo brněnské Vysoké učení technické.

S trochou nadsázky tak okolo ulice Veveří vznikne univerzitní městečko. "O tom, že tam budou situovány brněnské vysoké školy, se uvažovalo už za první republiky. První část se i uskutečnila, je to právnická fakulta,“ uvedl prorektor brněnské techniky Alois Nový.

Postupně kolem "práv“ vyrostly koleje, nastěhovala se sem stavební fakulta a univerzitní prostředí naposledy doplnila Moravská zemská knihovna. K nim nyní přibudou další stavby, které dohromady pojmou šestnáct set studentů a dvě stě padesát zaměstnanců.

Na ploše před Právnickou fakultou Masarykovy univerzity by měla stát nová budova fakult architektury a výtvarných umění a Ústavu soudního inženýrství, který se má stát novou fakultou brněnské techniky. "Výška všech staveb dosahuje stejné úrovně, která nekonkuruje výškovým budovám v sousedství,“ popisují v anotaci ke svému návrhu architekti Kuba a Pilař. V konkurenci devatenácti dalších studií vyhráli s velkým náskokem.

Budovy pokryje dřevo a hliník
Nové budovy budou zvenčí podobné oceňované stavbě knihovny v areálu brněnské filozofické fakulty, fasádu pokryjí dřevěné, hliníkové a měděné lamely. V podzemí má být 850 parkovacích míst pro veřejnost, dalších několik stovek bude vyhrazeno univerzitě. Pozemky, na kterých se bude stavět, zatím patří městu. To ale plány univerzity podporuje.

Větší část nového náměstí má stát ještě do roku 2013, kdy končí jedno období čerpání evropských dotací. "Fakultu architektury bychom dokončili v následujícím období,“ uvedl Nový. Mezi novými budovami a stávajícími stavbami má být plocha náměstí, která jakoby naváže na ulici Pod Kaštany. "Počítá se s tím, že v budoucnu pod ním může být zastávka plánované podzemní tramvaje,“ upřesnil Nový.
Nejčtenější

Třinácté zlato pro Kometu! Brno suverénně obhájilo mistrovský titul

Jakub Krejčík zvedá Masarykův pohár nad hlavu. Kometa ovládla hokejovou...

Efektivní v koncovce, precizní v defenzívě. Hokejisté Brna ovládli páté finále extraligového play off, na ledě třinecké...

Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...Vítězství od titulu. Kometa potřetí zdolala Třinec a sahá po obhajobě

Hokejisté brněnské Komety slaví úvodní gól čtvrtého finále - zleva Tomáš...

Už jen poslední krok zbývá hokejistům Brna k tomu, aby získali rekordní třináctý mistrovský titul. Ve čtvrtém finále...

K titulu má blíž Kometa. Ve třetím finále těsně porazila Třinec

Hokejisté Brna slaví úvodní gól třetího finále. Zleva Radim Zohorna, Tomáš...

Byli pod tlakem, čelili velkému náporu Třince. Hokejisté Brna ale obstáli a ve třetím finále extraligového play off...

Brno - Plzeň 1:3, hattrick Čermáka a lídr je zase o kus blíž k titulu

Musefiu Ashiru z Brna vede míč před soupeři z Plzně

První hattrick Aleše Čermáka a plzeňští fotbalisté se po nevýrazných výsledcích přiblížili k titulu. V utkání 25. kola...

Další z rubriky

I vesnice musejí mít strategii sportu, starostům vadí další papírování

(Ilustrační snímek)

Je to nadbytečná administrativní zátěž, papíry pro papíry. Tak většinou reagují starostové z jižní Moravy na nařízení...

VIDEO: Podívejte se, jak se pracuje pod jednou z hlavních brněnských tepen

Dělníci pracují na brněnském Kolišti na zvětšení kapacity a výměně potrubního...

Už téměř rok řidiči jezdí po brněnském Kolišti v omezeném provozu. Tak dlouho se na jedné z hlavních silnic města...

Policie obvinila řidiče, který autobusem prorazil železniční závoru

Linkový autobus s dětmi jedoucími do školy ve Vyškově uvázl na železničním...

Z obecného ohrožení z nedbalosti policie obvinila řidiče linkového autobusu, který loni na podzim vjel ve Vyškově na...

Najdete na iDNES.cz