Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Brno bude mít nové Akademické náměstí

  5:55aktualizováno  5:55
Tisíce čtverečních metrů před brněnskou právnickou fakultou a sousedními věžáky ve Veveří ulici okupují zaparkovaná auta a sem tam hostující kolotoče. V budoucnu se má nevzhledná plocha jmenovat Akademické náměstí a místo parkoviště a zanedbaného parku zde budou stát tři nové univerzitní budovy.

Vizualizace Akademického náměstí VUT | foto: Ateliér Kuba a Pilař

Podobu celému náměstí dají zřejmě brněnští architekti Ladislav Kuba a Tomáš Pilař. Ti totiž se svým návrhem zvítězili v architektonické soutěži, kterou vypsalo brněnské Vysoké učení technické.

S trochou nadsázky tak okolo ulice Veveří vznikne univerzitní městečko. "O tom, že tam budou situovány brněnské vysoké školy, se uvažovalo už za první republiky. První část se i uskutečnila, je to právnická fakulta,“ uvedl prorektor brněnské techniky Alois Nový.

Postupně kolem "práv“ vyrostly koleje, nastěhovala se sem stavební fakulta a univerzitní prostředí naposledy doplnila Moravská zemská knihovna. K nim nyní přibudou další stavby, které dohromady pojmou šestnáct set studentů a dvě stě padesát zaměstnanců.

Na ploše před Právnickou fakultou Masarykovy univerzity by měla stát nová budova fakult architektury a výtvarných umění a Ústavu soudního inženýrství, který se má stát novou fakultou brněnské techniky. "Výška všech staveb dosahuje stejné úrovně, která nekonkuruje výškovým budovám v sousedství,“ popisují v anotaci ke svému návrhu architekti Kuba a Pilař. V konkurenci devatenácti dalších studií vyhráli s velkým náskokem.

Budovy pokryje dřevo a hliník
Nové budovy budou zvenčí podobné oceňované stavbě knihovny v areálu brněnské filozofické fakulty, fasádu pokryjí dřevěné, hliníkové a měděné lamely. V podzemí má být 850 parkovacích míst pro veřejnost, dalších několik stovek bude vyhrazeno univerzitě. Pozemky, na kterých se bude stavět, zatím patří městu. To ale plány univerzity podporuje.

Větší část nového náměstí má stát ještě do roku 2013, kdy končí jedno období čerpání evropských dotací. "Fakultu architektury bychom dokončili v následujícím období,“ uvedl Nový. Mezi novými budovami a stávajícími stavbami má být plocha náměstí, která jakoby naváže na ulici Pod Kaštany. "Počítá se s tím, že v budoucnu pod ním může být zastávka plánované podzemní tramvaje,“ upřesnil Nový.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

VIDEO: Filozofická fakulta v Brně je v novém. Podívejte se, jak rostla

Filozofická fakulta v Brně zrekonstruovala dvě budovy. Oprava vyšla na 301...

Historický areál Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně může po letech oprav konečně naplno sloužit...

Elektrodový kotel za 61 milionů promění přebytky elektřiny na horkou vodu

Instalace elektrodového kotle Tepláren Brno.

Teplárny Brno zprovoznily v areálu Červený mlýn největší elektrodový kotel v Česku. Ten posílí spolehlivost dodávek...

Pětistovka pro každého, dočasný armádní most. Politici slibují i nemožné

Ilustrační snímek

Politici se na jižní Moravě předhánějí v tom, jak získat voliče za každou cenu. Nezdráhají se přitom slibovat věci,...

Najdete na iDNES.cz