Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Brno čekají ohňostroje a velkolepá show masek

  8:00aktualizováno  8:00
Velkolepý karneval a první ohňostroj zahájí v pátek v centru Brna velký festival zábavy. Návštěvníky čeká mezinárodní přehlídka ohňostrojů Ignis Brunensis, lidové slavnosti či novinka v podobě Slavnosti masek. Ten začne v 18:30 a zúčastní se jej všechna profesionální brněnská divadla, která do průvodu vyšlou 150 postav.

První soutěžní ohňostroje nad Brněnskou přehradou | foto: Monika Tomášková, Monika Tomášková,  MF DNES

Jiří Morávek"Loni navštívil všechny festivalové akce v sedmnácti dnech jeden a půl milionů lidí," uvedl ředitel akce Jiří Morávek.

Největší houfy zvědavců se tradičně mačkaly v okolí Brněnské přehrady při nocích nabitých soutěžními ohňostroji. Nejinak tomu bude letos zejména o nadcházejících dvou sobotách a středách, v nichž budou o prvenství bojovat ohněstrůjci z tuzemska, Rakouska, Španělska a Portugalska.

"Stav vypouštěné přehrady vše trochu komplikuje. Lidé musí pochopit, že koryto vypuštěného jezera se spoustou bahna není správná varianta k procházkám a pozorování rachejtlí," zdůraznil Morávek.

Také letos budou kaskády jisker a oslnivých barev vybuchovat z pontonu uprostřed přehrady. Novinkou je, že tato plošina je letos pevně ukotvená a bude mít dvě boční křídla. Kvůli bezpečnosti, kterou okolní vodní prostor stále garantuje, ohňostroje nebudou vystřelovány tolik do výšky, ale rozstříknout se v menších úhlech spíše do šířky.

Japonci připravují 3. soutěžní ohňostroj festivalu Ignis Brunensis

"Máme zcela unikátní pyrodigitální odpalovací systém. Dříve musel soutěžící mačkat až stodvacetkrát jedno tlačítko. Dnes postačí jediný stisk," uvedl technický ředitel přehlídky Jaroslav Štolba. Tento bezdrátový systém umožní soutěžícím až neskutečných 1 400 odpalů v časovém limitu.

Metropole uvítá ohňostrůjné mistry

Do Brna se na festival podle Štolby sjedou firmy, které pořadatelům kvůli nesmírnému vytížení dosud unikaly. Každý ze zúčastněných je laureátem významného festivalu ohňostrojů ve světě.

Ignis brunensis

pátek 22. 5. - Denisovy sady, Prelude: Theatrum Pyroboli

sobota 23. 5. - Brněnská přehrada, Exhibice: Flash Barrandov SFX

středa 27. 5. - Brněnská přehrada, Soutěž: Pirotecnia Igual

sobota 30. 5. - Brněnská přehrada, Soutěž: Pyrovision

neděle 31. 5. - hrad Špilberk, Mendlovo náměstí: Intermezzo, Ignis Brunensis Team

středa 3. 6. - Brněnská přehrada, Soutěž: Grupo Luso Pirotecnia

pátek 5. 6. - hrad Špilberk
Grandfinále: Flash a Barrandov SFX

Soutěžní i doprovodné ohňostroje začínají vždy ve 22:30, hudební doprovod vysílá rádio KISS HÁDY 88,3 FM. Soutěžní ohňostroje trvají 22 minut, Prelude, Intermezzo a Grandfinále asi 15 minut.

Více informací - ZDE.

Dvanáctý ročník festivalu má, jak Štolba zdůrazňuje, nejpočetnější obsazení ve své historii. Není bez zajímavosti, že všechny soutěžní ohňostroje mají ve svém názvu slůvko nebe.

Soutěžní část přehlídky bude hodnotit odborná porota divadelníků, umělců, pracovníků z médií i expertů na ohňostroje a pyrotechniku. O jejich přízeň se budou ucházet vždy dvaadvacetiminutové ohňostroje.

V úvodu předvádí týmy vždy povinnou dvouminutovou kompozici na vybranou skladbu, letos to bude část Ódy na radost od Ludwiga van Beethovena.

Nevídaná podívaná v centru

Obrovský festival v pátek otevře vůbec první městský karneval nazvaný Slavnost masek. Akce slibuje Brnu dosud nevídanou podívanou, která začne o půl sedmé večer.

"Karnevalu se zúčastní všechna profesionální brněnská divadla, která do průvodu vyšlou 150 postav v profesionálních maskách, osm alegorických vozů a tři kapely," uvedla za pořadatele Bára Vrbová.

V čele pojede třicet strážníků na koních, přihlížející uvidí na padesát tanečních párů a mnoho herců na vysokých chůdách.

Vladimír MorávekTřeštění masek potrvá do 21:00, kdy bude vyhlášená vítězná profesionální, ale i laická maska. "Zveme každého, je dobré, kdyby sami lidé přišli v maskách," uvedl režisér Vladimír Morávek.

Vítězné masky budou odměněny jízdenkami do karnevalových Benátek. Průvod se poté přesune na Zelný rynk, kde začne prolog ohněstrůjné přehlídky.

Čtvrt hodiny před desátou večer slibují pořadatelé zjevení Brněnského draka a průvod všech masek na Zelný trh. Tam rachejtle rozzáří kašnu Parnas a ve 22.30 hodin se k nebi vznese déšť ohnivých jisker z Denisových sadů pod Petrovem. Půjde vlastně o úvodní část dvanáctého soutěžního festivalu ohňostrojů.

Tanec draka

Dnešní úvodní ohňostroj nese název Tanec draka. A právě jeho autor Ivan Martinek slibuje, že z ohně při patnáctiminutové show vykouzlí siluetu hlavy zvířete, které je tradičně spojováno s Brnem.

"Vykouzlíme hned tři obrazy nazvané Tanec legendární, patetický a karnevalový," uvedl k počátečnímu festivalovému ohňostroji Martinek. Tímto prelude začne už 12. soutěžní přehlídka ohňostrojů.

"Letos nabídneme špičkové ohňostrojné společností ze Španělska, Rakouska, Portugalska i z tuzemska," uvedl Jiří Morávek ze spoluorganizující společnosti Snip&Co.

Ještě zítra čeká diváky česká exhibice: společnost Flash Barrandov od půl jedenácté večer předvede na Brněnské přehradě ohňostroj s názvem Schody do nebe. První soutěžní roj rachejtlí se nad přehradu vznese ve středu. V úvodu tří soutěžních představení předvede každá společnost povinnou dvouminutovou kompozici ohnivých obrazů na část Beethovenovy Ódy na radost.Nejčtenější

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Brněnský lední medvěd Umca uhynul. Trápily ho problémy se zuby

Lední medvěd Umca žije v brněnské zoo v záložním výběhu, aby neohrozil život...

V sobotu uhynul samec ledního medvěda Umca. Dlouhodobě ho trápily problémy se zuby a už jednou kvůli nim musel...

V nádrži Nové Mlýny na Břeclavsku se utopil třiadvacetiletý cizinec

Spodní nádrž jihomoravského vodního díla Nové Mlýny

Několik hodin hledali policejní potápěči cizince, který si v sobotu před desátou hodinou večerní šel zaplavat do nádrže...

Další z rubriky

Češi objevili místo přežívajících kultů, bádají v albánských horách

Čeští archeologové zkoumají okolí svatyně stojící na základech zaniklého...

Čeští vědci bádají v albánských horách, kde prastaré obřadní rituály žijí dodnes. Horská vesnička Nivica je jednou z...

Městský okruh není jediný. Aktivisté blokují na jihu Moravy více staveb

Takto vypadá aktuální konec dálnice D35 za křižovatkou v Opatovicích nad Labem....

Napadení stavby části městského okruhu v Brně na Žabovřeské nedávno odložilo její zahájení na neurčito. Na jižní Moravě...

VIDEO: Hledaný muž stříká na auta žíravinu, zničil jich už jedenáct

Vandal stříká na auta žíravinu

Minimálně jedenáct zničených aut má na svědomí zatím neznámý vandal, který řádí na Brněnsku. Na kapotu stříká žíravinu....

Advantage Consulting, s.r.o.
PRODUCT QA ENGINEER

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 000 - 40 000 Kč

Najdete na iDNES.cz