Brno čekají ohňostroje a velkolepá show masek

  8:00aktualizováno  8:00
Velkolepý karneval a první ohňostroj zahájí v pátek v centru Brna velký festival zábavy. Návštěvníky čeká mezinárodní přehlídka ohňostrojů Ignis Brunensis, lidové slavnosti či novinka v podobě Slavnosti masek. Ten začne v 18:30 a zúčastní se jej všechna profesionální brněnská divadla, která do průvodu vyšlou 150 postav.

První soutěžní ohňostroje nad Brněnskou přehradou | foto: Monika Tomášková, Monika Tomášková,  MF DNES

Jiří Morávek"Loni navštívil všechny festivalové akce v sedmnácti dnech jeden a půl milionů lidí," uvedl ředitel akce Jiří Morávek.

Největší houfy zvědavců se tradičně mačkaly v okolí Brněnské přehrady při nocích nabitých soutěžními ohňostroji. Nejinak tomu bude letos zejména o nadcházejících dvou sobotách a středách, v nichž budou o prvenství bojovat ohněstrůjci z tuzemska, Rakouska, Španělska a Portugalska.

"Stav vypouštěné přehrady vše trochu komplikuje. Lidé musí pochopit, že koryto vypuštěného jezera se spoustou bahna není správná varianta k procházkám a pozorování rachejtlí," zdůraznil Morávek.

Také letos budou kaskády jisker a oslnivých barev vybuchovat z pontonu uprostřed přehrady. Novinkou je, že tato plošina je letos pevně ukotvená a bude mít dvě boční křídla. Kvůli bezpečnosti, kterou okolní vodní prostor stále garantuje, ohňostroje nebudou vystřelovány tolik do výšky, ale rozstříknout se v menších úhlech spíše do šířky.

Japonci připravují 3. soutěžní ohňostroj festivalu Ignis Brunensis

"Máme zcela unikátní pyrodigitální odpalovací systém. Dříve musel soutěžící mačkat až stodvacetkrát jedno tlačítko. Dnes postačí jediný stisk," uvedl technický ředitel přehlídky Jaroslav Štolba. Tento bezdrátový systém umožní soutěžícím až neskutečných 1 400 odpalů v časovém limitu.

Metropole uvítá ohňostrůjné mistry

Do Brna se na festival podle Štolby sjedou firmy, které pořadatelům kvůli nesmírnému vytížení dosud unikaly. Každý ze zúčastněných je laureátem významného festivalu ohňostrojů ve světě.

Ignis brunensis

pátek 22. 5. - Denisovy sady, Prelude: Theatrum Pyroboli

sobota 23. 5. - Brněnská přehrada, Exhibice: Flash Barrandov SFX

středa 27. 5. - Brněnská přehrada, Soutěž: Pirotecnia Igual

sobota 30. 5. - Brněnská přehrada, Soutěž: Pyrovision

neděle 31. 5. - hrad Špilberk, Mendlovo náměstí: Intermezzo, Ignis Brunensis Team

středa 3. 6. - Brněnská přehrada, Soutěž: Grupo Luso Pirotecnia

pátek 5. 6. - hrad Špilberk
Grandfinále: Flash a Barrandov SFX

Soutěžní i doprovodné ohňostroje začínají vždy ve 22:30, hudební doprovod vysílá rádio KISS HÁDY 88,3 FM. Soutěžní ohňostroje trvají 22 minut, Prelude, Intermezzo a Grandfinále asi 15 minut.

Více informací - ZDE.

Dvanáctý ročník festivalu má, jak Štolba zdůrazňuje, nejpočetnější obsazení ve své historii. Není bez zajímavosti, že všechny soutěžní ohňostroje mají ve svém názvu slůvko nebe.

Soutěžní část přehlídky bude hodnotit odborná porota divadelníků, umělců, pracovníků z médií i expertů na ohňostroje a pyrotechniku. O jejich přízeň se budou ucházet vždy dvaadvacetiminutové ohňostroje.

V úvodu předvádí týmy vždy povinnou dvouminutovou kompozici na vybranou skladbu, letos to bude část Ódy na radost od Ludwiga van Beethovena.

Nevídaná podívaná v centru

Obrovský festival v pátek otevře vůbec první městský karneval nazvaný Slavnost masek. Akce slibuje Brnu dosud nevídanou podívanou, která začne o půl sedmé večer.

"Karnevalu se zúčastní všechna profesionální brněnská divadla, která do průvodu vyšlou 150 postav v profesionálních maskách, osm alegorických vozů a tři kapely," uvedla za pořadatele Bára Vrbová.

V čele pojede třicet strážníků na koních, přihlížející uvidí na padesát tanečních párů a mnoho herců na vysokých chůdách.

Vladimír MorávekTřeštění masek potrvá do 21:00, kdy bude vyhlášená vítězná profesionální, ale i laická maska. "Zveme každého, je dobré, kdyby sami lidé přišli v maskách," uvedl režisér Vladimír Morávek.

Vítězné masky budou odměněny jízdenkami do karnevalových Benátek. Průvod se poté přesune na Zelný rynk, kde začne prolog ohněstrůjné přehlídky.

Čtvrt hodiny před desátou večer slibují pořadatelé zjevení Brněnského draka a průvod všech masek na Zelný trh. Tam rachejtle rozzáří kašnu Parnas a ve 22.30 hodin se k nebi vznese déšť ohnivých jisker z Denisových sadů pod Petrovem. Půjde vlastně o úvodní část dvanáctého soutěžního festivalu ohňostrojů.

Tanec draka

Dnešní úvodní ohňostroj nese název Tanec draka. A právě jeho autor Ivan Martinek slibuje, že z ohně při patnáctiminutové show vykouzlí siluetu hlavy zvířete, které je tradičně spojováno s Brnem.

"Vykouzlíme hned tři obrazy nazvané Tanec legendární, patetický a karnevalový," uvedl k počátečnímu festivalovému ohňostroji Martinek. Tímto prelude začne už 12. soutěžní přehlídka ohňostrojů.

"Letos nabídneme špičkové ohňostrojné společností ze Španělska, Rakouska, Portugalska i z tuzemska," uvedl Jiří Morávek ze spoluorganizující společnosti Snip&Co.

Ještě zítra čeká diváky česká exhibice: společnost Flash Barrandov od půl jedenácté večer předvede na Brněnské přehradě ohňostroj s názvem Schody do nebe. První soutěžní roj rachejtlí se nad přehradu vznese ve středu. V úvodu tří soutěžních představení předvede každá společnost povinnou dvouminutovou kompozici ohnivých obrazů na část Beethovenovy Ódy na radost.

Výsledky voleb 2018

Výsledky voleb do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 v Jihomoravském kraji ve druhém kole vyhrál v obvodu 56 - Břeclav:Rostislav Koštial a v obvodu 59 - Brno-město: Mikuláš Bek.Nejčtenější

ODS, lidovci, ČSSD a Piráti v Brně vyšachovali ANO. Megapodraz, říká Babiš

Novou koalici v Brně budou tvořit čtyři strany, které vyšachovaly vítězné hnutí...

Povolební vyjednávání v Brně přineslo nečekaný zvrat. Zástupci ODS, lidovců, ČSSD a Pirátů společně oznámili, že...

Na Hodonínsku patří pozemek gestapu, zjistili úředníci při hledání majitelů

Na tomto místě v Násedlovicích na Hodonínsku má stále pozemek někdejší úřadovna...

Kvůli kurióznímu omylu, kterého se před lety dopustili úředníci na Hodonínsku, má v Násedlovicích dodnes pozemek...Když koalice nepovede Brno dobře, někdo jako my ji zase sejme, říká Hollan

Matěj Hollan, jehož Žít Brno neobhájilo místo v brněnském zastupitelstvu.

Před čtyřmi lety zažilo oslnivý úspěch, nyní aktivistické hnutí Žít Brno vstřebává volební porážku, když se nedostalo...

Hradec je novým lídrem. Chomutov má první body, slaví Sparta i Kometa

Tomáš Marcinko z Třince tečuje puk, který míří do branky hostujícího celku....

Deváté kolo hokejové Tipsport extraligy přineslo změnu na čele tabulky. Novým lídrem je Hradec Králové po výhře 3:2 v...

Koalici v Brně ještě mohou ohrozit Piráti, od ANO dostali lepší nabídku

Lídr kandidátky brněnských Pirátů do komunálních voleb Tomáš Koláčný.

Když v Brně po nečekaném obratu v koaličních vyjednáváních začaly jednat ODS, KDU-ČSL a ČSSD bez vítězného hnutí ANO,...

Další z rubriky

Mrtvých na kolejích je v Jihomoravském kraji o polovinu méně než loni

Srážka rychlíku a nákladního vozu na železničním přejezdu v Lukách nad Jihlavou.

O víc než polovinu klesl počet mrtvých na jihomoravských kolejích. Letos tam zemřelo 16 lidí, loni to bylo za stejné...

Je důležité, jak se člověk chová, říká k dvojroli rektor a senátor Bek

Rektor Masarykovy univerzity Mikuláš Bek suverénně vyhrál druhé kolo senátních...

Rektor Masarykovy univerzity v Brně a nově také senátor Mikuláš Bek v druhém kole senátních voleb jasně zvítězil nad...

Škody způsobené suchem budou stamilionové, náhradu dostanou jen zemědělci

V Maršově je velké sucho.

Jižní Moravu letos znovu ničilo sucho a podnikatelé dodnes sčítají škody, které dosáhnou stovek milionů korun. Zatímco...

Najdete na iDNES.cz