Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Brněnská radnice zaplatí obědy chudým dětem

  12:28aktualizováno  12:28
Už žádné kručení v břiše při vyučování. Brněnští radní chtějí platit obědy dětem z chudých rodin. Městský rozpočet to ročně vyjde přibližně na milion korun. Návrh komunistických zastupitelů hnutí ANO zpočátku odmítalo jako neefektivní.

Obědy ve školních jídelnách chce dětem ze sociálně slabých rodin platit brněnská radnice. Předběžně počítá s tím, že teplé jídlo zajistí asi 200 školákům. Ilustrační foto. | foto:  Dan Materna, MAFRA

„Zatím nepůjde o plošnou podporu. Platit jedno teplé jídlo denně budeme sociálně slabým dětem, které evidují sociální pracovníci,“ popsal brněnský primátor Petr Vokřál (ANO).

Radní svým rozhodnutím, které musí ještě příští týden schválit zastupitelstvo, reagují na aktivitu komunistických zastupitelů. Ti právě na schůzi před třemi týdny navrhli, aby dětem ohroženým hladem město přispívalo na jídlo. Tehdy se proti tomu ale postavila Karin Karasová (ANO). „Jako hnutí jsme začali obědy platit několika desítkám dětí. Ukázalo se ale, že asi třetina z nich nejedla, protože jim nechutnalo,“ prohlásila Karasová. „Co je zdarma, toho si lidé neváží,“ dodala.

Magistrátní úředníci ale zneužití veřejných peněz budou bránit tím, že děti vytipují učitelé přímo na školách na základě osobní zkušenosti. „Pokud zjistíme, že je ohrožených hladem víc dětí, pak program placených obědů rozšíříme,“ dodal primátor Vokřál. Za milion korun z městského rozpočtu může jíst jeden školní rok asi dvě stě dětí.

Podle Jany Skopové z nadace Women for Women je ohrožených dětí kolem deseti procent. V celé zemi tedy asi sto tisíc, v Brně pak až několik tisícovek. „Jde o ty, které mají problémy i jinde. Nenosí svačiny a školní pomůcky, neúčastní se školních aktivit. Rodiče se ale o ně starají a komunikují se školou,“ vysvětlila Skopová, jak nadace určuje, koho podpoří.

Nadace, kterou založila manželka miliardáře Pavla Tykače Ivana, platí už třetím rokem obědy chudým dětem. V současnosti podporuje v Jihomoravském kraji 44 dětí za 183 tisíc korun. V celém Česku letos podpoří asi tři tisíce dětí.

S výběrem pomohou školy

Děti vybírá podobně jako magistrát s pomocí učitelů. „Naším partnerem jsou základní školy, které nám vyúčtují, co opravdu děti projedly. Ke každému do žádosti uvedou popis rodinné situace, pak ještě individuálně probíráme rodinnou situaci s učiteli,“ upřesnila Skopová. Osmdesát procent příjemců peněz z nadace jsou rodiče samoživitelé. „Jsou to lidé, kteří ne že by nechtěli, ale opravdu nemohou platit obědy dětem kvůli tíživé rodinné situaci,“ popsala Skopová.

Nadace má od rodin i od škol kladné ohlasy. Děti se učí jíst jídla, která dřív neznaly, zlepší se jim docházka, mnohdy i prospěch, lépe fungují v kolektivu. „Děti si hodně cení, že o ně má zájem někdo cizí, a říkají, že až budou velké a budou se mít dobře, také pomůžou někomu dalšímu,“ dodala Skopová.

Nadaci Women for Women se rozhodla v letošním adventu podpořit městská část Brno-střed. Na obědy pro ohrožené děti půjde výtěžek z jednoho stánku na Zelném trhu, radnice domluvila i další sponzory. „Na jídlo pro děti půjde celkem asi 180 tisíc korun. Třicet šest dětí tak bude mít rok zaplacené obědy,“ uvedl radní Brna-střed Petr Kalousek (Žít Brno).

U částek a počtů dětí, které se za ně najedí, jde o odhady. Do konečného vyúčtování se promítají rozdílné ceny obědů na školách či skutečný počet, kolik jich děti nakonec snědí a kolik jich třeba kvůli nemocem odhlásí.
Nejčtenější

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...

Nebyl hodinový, ale dvouhodinový, vzpomíná recepční na neřestný hotel

Blanka Budínová jako vzpomínku na Korso uchovává třeba hřeben ve tvaru...

Málokdo z mladších Brňanů dnes ví, že kousek za lázněmi na Kopečné ulici pod svahem, na kterém se tyčí katedrála...Řidička zemřela při střetu s vlakem, koridor z Brna do Břeclavi stál

(Ilustrační snímek)

Střet s vlakem nepřežila zhruba hodinu po poledni u Šakvic na Břeclavsku řidička osobního automobilu. Ve vlaku jedoucím...

Nejsme vymírající národ, přibývá však rizikových rodiček, říká porodník

Přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Brno Pavel...

V největší české porodnici v brněnské fakultní nemocnici přijde na svět šest tisíc dětí ročně. Čím dál víc z nich jsou...

Myšlenky na smrt měl už v říjnu, říká Dahlgrenův český obhájce

Městský soud v Brně rozhodoval o prodloužení vazby Kevina Dahlgrena. Na snímku...

Už v říjnu advokát Richard Špíšek upozornil valdickou věznici, že má jeho klient Kevin Dahlgren sklony k sebevraždě....

Další z rubriky

Kněz pomáhá v Africe: Přivádím lidi do příbytků, které připravil Bůh

Brněnský kněz Jan Kotík jezdí do tanzanské vesnice Mpanga pomáhat už šest let....

Vystudoval stavařinu na Vysokém učení technickém v Brně. A právě tento obor nakonec přivedl Jana Kotíka ke kněžské...

Primátor Brna jedná o zapůjčení Slovanské epopeje. Pro festival Re:publika

Slovanská epopej ve Veletržním paláci, na snímku triptych Kouzlo slova

Na festivalu Re:publika 1918-2018, který se uskuteční na přelomu května a června v Brně, má být Slovanská epopej od...

Všude jsme byli za exoty, líčí nomád hromadné putování ve stařičké avii

Třicetiletý Vojtěch Wertich už projel Rusko, Mongolsko, Maroko, Západní Saharu,...

Po deseti letech studií geologie na Masarykově univerzitě v Brně se Vojtěch Wertich vydal na cesty. Spolu s partou...

Najdete na iDNES.cz