Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Brno chce žalovat ministerstvo, že městům brání regulovat hazard

  8:15aktualizováno  8:15
Brno, město s nejvyšším počtem výherních automatů v zemi, dělá těsně před volbami další podstatný krok v boji proti hazardu. Podává kompetenční žalobu na ministerstvo financí, které příliš zasahuje do pravomocí města regulovat počet videoterminálů.
Brno chce bojovat za to, aby města měla větší pravomoc omezovat hazard. Ilustrační foto.

Brno chce bojovat za to, aby města měla větší pravomoc omezovat hazard. Ilustrační foto. | foto: MF DNES

"Primátor má na stole žalobu k podpisu a nejpozději začátkem příštího týdne ji město podá," potvrzuje náměstek primátora Martin Ander (SZ).

O videoloterijních terminálech nemá podle něho rozhodovat ministerstvo, ale obce. I když už některé podobnou žalobu podaly, zatím neuspěly.

"Věřím, že Brnu se to podaří. Půl roku jsme zpracovávali právní analýzy a snažili jsme se vzít si ponaučení právě z podobných kauz v jiných městech, i proto k žalobě dochází až teď," dodává Ander.

Zatímco klasické výherní automaty obce regulovat mohou, s videoterminály je to jinak. Právo na jejich regulaci má ministerstvo. A prozatím neexistuje zákon, který by jejich omezení umožnil. Město například povoluje terminály na rok, ministerstvo ty "své" na dlouhých deset let.

Závislých na hrách je stále víc

Jižní Morava, a zejména Brno je na tom co do počtu závislých na automatech špatně, gamblerů přibývá. To tvrdí terapeutické centrum A klub, které lidem pomáhá zbavit se gamblerské závislosti. "Žádnou přesnou statistiku nikdo udělat nedokáže, k nám však přichází i o desítky lidí víc než dřív," říká terapeutka sdružení Veronika Šuráňová.

Přesnější statistiku závislých na automatech vydal Ústav zdravotnických informací a statistiky. Jenže ten eviduje jen počet lidí, kteří se už léčí. Závislých hráčů bylo podle poslední statistické zprávy úřadu sto čtyřicet, region je jeden ze čtyř nejhorších v republice. Další čtyři desítky závislých skončily na psychiatrických klinikách.

Podle šéfa sdružení Anonymních gamblerů je Brno ráj hazardu. A zdaleka nejde jen o problém Bratislavské ulice nebo Cejlu, jak si mylně lidé myslí. "Gamblery se nestávají jen chudší nebo méně vzdělaní lidé, často mu propadnou i barmani nebo provozovatelé heren, kteří v terminálech sami podnikají a neubrání se té touze hrát," vysvětluje muž s přezdívkou Pavel.

Brno chce udělat tento krok i přesto, že na hazardu vydělává. Město má z každého automatu dvacet tisíc ročně. Klasických terminálů jsou v Brně tři tisíce, videoterminálů, které má v kompetenci ministerstvo financí, ještě o sedm set více. Poté, co prezident Václav Klaus vetoval v červnu návrh zákona o loteriích, nemají města v rukou žádný příliš účinný nástroj, kterým by počet heren mohla regulovat. Proto přistupují alespoň ke zpoplatnění automatů.

Z některých míst automaty zmizí

Už na začátku roku město začalo regulovat alespoň to, co v kompetenci má - herny nesmí být v dosahu sto metrů od škol, kostelů či nemocnic a nemělo by se hrát ani v těch nejproblematičtějších oblastech v Brně, tedy na Cejlu, Bratislavské a Francouzské.

"Tahle regulace však začne platit až ve chvíli, kdy hernám doběhne roční povolení. I když nařízení platí od července, projeví se fakticky až od ledna nebo později, kdy už město povolení nikomu neobnoví a nevydá nové," vysvětluje zastupitelka Jasna Flamiková (SZ).Nejčtenější

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Brněnský lední medvěd Umca uhynul. Trápily ho problémy se zuby

Lední medvěd Umca žije v brněnské zoo v záložním výběhu, aby neohrozil život...

V sobotu uhynul samec ledního medvěda Umca. Dlouhodobě ho trápily problémy se zuby a už jednou kvůli nim musel...

VIDEO: Hledaný muž stříká na auta žíravinu, zničil jich už jedenáct

Vandal stříká na auta žíravinu

Minimálně jedenáct zničených aut má na svědomí zatím neznámý vandal, který řádí na Brněnsku. Na kapotu stříká žíravinu....

Další z rubriky

VIDEO: Na Petrově hlídají lodě kamery, do vody je spouštějí jeřábem

Každá loď si může v přístavu Petrov dopustit vodu, dobít elektřinu nebo odsát...

Největší a nejmodernější přístav na Baťově kanále. Tak se chlubí Petrov na svých webových stránkách. A ne nadarmo. Pro...

VIDEO: Výročí okupace připomnělo promítání, proti divákům se rozjel tank

Výročí okupace připomněla Masarykova univerzita speciálním promítáním

Ve velkou promítací plochu se v pondělí večer proměnil rektorát Masarykovy univerzity v Brně. Výročí okupace vojsky...

Ústav pro duševně nemocné pachatele pomohli zmodernizovat sami chovanci

Brněnský detenční ústav prošel modernizací, pro pachatele zřídili další místa.

Jediné dva detenční ústavy v Česku, kde jsou zavření často nebezpeční duševně nemocní pachatelé trestných činů, jsou...

Najdete na iDNES.cz