Brno chce bojovat za to, aby města měla větší pravomoc omezovat hazard. Ilustrační foto.

Brno chce bojovat za to, aby města měla větší pravomoc omezovat hazard. Ilustrační foto. | foto: MF DNES

Brno chce žalovat ministerstvo, že městům brání regulovat hazard

  • 5
Brno, město s nejvyšším počtem výherních automatů v zemi, dělá těsně před volbami další podstatný krok v boji proti hazardu. Podává kompetenční žalobu na ministerstvo financí, které příliš zasahuje do pravomocí města regulovat počet videoterminálů.

"Primátor má na stole žalobu k podpisu a nejpozději začátkem příštího týdne ji město podá," potvrzuje náměstek primátora Martin Ander (SZ).

O videoloterijních terminálech nemá podle něho rozhodovat ministerstvo, ale obce. I když už některé podobnou žalobu podaly, zatím neuspěly.

"Věřím, že Brnu se to podaří. Půl roku jsme zpracovávali právní analýzy a snažili jsme se vzít si ponaučení právě z podobných kauz v jiných městech, i proto k žalobě dochází až teď," dodává Ander.

Zatímco klasické výherní automaty obce regulovat mohou, s videoterminály je to jinak. Právo na jejich regulaci má ministerstvo. A prozatím neexistuje zákon, který by jejich omezení umožnil. Město například povoluje terminály na rok, ministerstvo ty "své" na dlouhých deset let.

Závislých na hrách je stále víc

Jižní Morava, a zejména Brno je na tom co do počtu závislých na automatech špatně, gamblerů přibývá. To tvrdí terapeutické centrum A klub, které lidem pomáhá zbavit se gamblerské závislosti. "Žádnou přesnou statistiku nikdo udělat nedokáže, k nám však přichází i o desítky lidí víc než dřív," říká terapeutka sdružení Veronika Šuráňová.

Přesnější statistiku závislých na automatech vydal Ústav zdravotnických informací a statistiky. Jenže ten eviduje jen počet lidí, kteří se už léčí. Závislých hráčů bylo podle poslední statistické zprávy úřadu sto čtyřicet, region je jeden ze čtyř nejhorších v republice. Další čtyři desítky závislých skončily na psychiatrických klinikách.

Podle šéfa sdružení Anonymních gamblerů je Brno ráj hazardu. A zdaleka nejde jen o problém Bratislavské ulice nebo Cejlu, jak si mylně lidé myslí. "Gamblery se nestávají jen chudší nebo méně vzdělaní lidé, často mu propadnou i barmani nebo provozovatelé heren, kteří v terminálech sami podnikají a neubrání se té touze hrát," vysvětluje muž s přezdívkou Pavel.

Brno chce udělat tento krok i přesto, že na hazardu vydělává. Město má z každého automatu dvacet tisíc ročně. Klasických terminálů jsou v Brně tři tisíce, videoterminálů, které má v kompetenci ministerstvo financí, ještě o sedm set více. Poté, co prezident Václav Klaus vetoval v červnu návrh zákona o loteriích, nemají města v rukou žádný příliš účinný nástroj, kterým by počet heren mohla regulovat. Proto přistupují alespoň ke zpoplatnění automatů.

Z některých míst automaty zmizí

Už na začátku roku město začalo regulovat alespoň to, co v kompetenci má - herny nesmí být v dosahu sto metrů od škol, kostelů či nemocnic a nemělo by se hrát ani v těch nejproblematičtějších oblastech v Brně, tedy na Cejlu, Bratislavské a Francouzské.

"Tahle regulace však začne platit až ve chvíli, kdy hernám doběhne roční povolení. I když nařízení platí od července, projeví se fakticky až od ledna nebo později, kdy už město povolení nikomu neobnoví a nevydá nové," vysvětluje zastupitelka Jasna Flamiková (SZ).