Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Brno dalo zelenou městské rychlodráze

  13:00aktualizováno  22. března 20:39
I po odsunu brněnského nádraží by mohly v současné stanici zastavovat vlaky. Politici i dopravní odborníci se totiž v pátek dohodli, že se začnou vážně zabývat myšlenkou takzvané rychlodráhy. Mezi odsunutým a současným nádražím tak možná pojedou vysoko nad zemí vlaky.

Vlak, trať | foto: Profimedia.cz

Po kolejích rychlodráhy by vozily vlaky nebo velkokapacitní tramvaje cestující nejen mezi oběma vlakovými stanicemi, ale až do Židenic. Část trati má vést po viaduktu sedm metrů nad zemí.

S myšlenkou rychlodráhy přišel předseda dopravní komise Josef Veselý. Nápad začal postupně prosazovat jak brněnský primátor Roman Onderka, tak krajský hejtman Stanislav Juránek. A proti není ani ministerstvo dopravy a Správa železniční dopravní cesty, která má rekonstrukci brněnské železnice na starosti.

Politici čekají, že rychlodráha by mohla utišit odpůrce odsunu. Odborníci nyní začnou prověřovat, jestli je možné dráhu spojující obě nádraží postavit. "Je nutné vědět, že projekt neohrozí samotnou přestavbu železničního uzlu. Je třeba zjistit, jak půjde rychlodráhu sladit s územním plánem a zda se dá vypořádat s připomínkami k vlivu na životní prostředí," nastínil další vývoj primátor Roman Onderka.

Zvýší komfort cestujících
Velmi důležité podle něj bude také to, aby projekt neohrozil přísun peněz z Evropské unie. Samotná rychlodráha by neměla být dražší, použily by se na ni peníze, které do nádražní infrastruktury chtěl investovat kraj. "Rychlodráha zvýší komfort pro ty, kteří cestují integrovanou dopravou," míní hejtman Stanislav Juránek.

Podle náměstka ministra dopravy Vojtěcha Kocourka nejde o žádný obrat, stále se počítá s odsunem nádraží. "Je třeba zdůraznit, že projekt rychlodráhy rekonstrukci železničního uzlu nemění. Jen ji doplňuje a zkvalitňuje," upozornil.

Nedořešené otazníky
Přestože politici hovoří o rychlodráze v superlativech, není její idea bezchybná. Zdrženlivě se k ní stavějí hlavně urbanisté. Upozorňují, že železniční viadukt povede středem plánovaného bulváru, který tím utrpí. A zachování vlakového provozu mezi hlavním nádražím a Židenicemi je zase v rozporu se zdůrazňovaným rušením bariér tvořených železničními náspy.

Otazník zatím visí nad osudem samotné nádražní budovy. Pozemky, na kterých nádraží leží, totiž chtějí České dráhy pronajmout společnosti Brno new station development. Podpis smlouvy byl kvůli protestům města odložen, zástupce společnosti nicméně tvrdí, že jim zachování provozu na nádraží nebude vadit.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Oslava narozenin u Znojma přerostla v technoparty, ukončila ji policie

Technoparty Czarotek Free Party nedaleko Liberce. (28. dubna 2018)

Oslavu narozenin, kam se sjelo sedm set lidí, musela v Únanově na Znojemsku ukončit až policie. Obyvatelé okolních...

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

VIDEO: V Ivančicích stěhovali kapličku. Pomoci musely dva obří jeřáby

Na přesun kaple dorazily do obce dva obří jeřáby.

Neobvyklou podívanou měli ve čtvrtek obyvatelé v Letkovicích, místní části Ivančic na Brněnsku. Dva obří jeřáby tam...

Místo sochy císaře chtěli v Brně stěhovat kašnu. Jenže ta by nepřežila

Takto by vypadalo Dominikánské náměstí v Brně se sochou Josefa II., která je...

Slunce rozpaluje Dominikánské náměstí, a tak lidé hledají stín pod mladými platany. Vzduch tam osvěžuje také kašna....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz