Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Brno dostalo dvě velké knihy

  11:31aktualizováno  11:31
Dvě dárkové obrazové publikace o Brně se objevily na předvánočních pultech knihkupců. První svazek nazvaný Brno časem a prostorem přehlíží podoby města pomocí fotek. Ve druhé knize vydavatelé spojili autorské akvarely se zasvěceným povídáním zejména o názvech zdejších ulic.

Historička Milena Flodrová a kreslíř Stanislav Sedláček | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Stovky barevných fotografií jedenácti autorů, kteří nasnímali architektonické dominanty Brna i jejich detaily, nabízí publikace nakladatelství Littera. Svazek nadepsaný Brno časem i prostorem je podle vydavatele Karla Kovaříka určený nejen Brňanům, ale zejména zahraničním návštěvníkům města.

kulturní servis pro brno a jižní moravu na středu 17. 12. 2008 - zde

Bezmála dvousetstránkovou velkoformátovou knihu otevírají reprodukce polepšeného městského znaku, historických vedut a reprodukce Moravských zemských desek.

"Pozornost jsme soustředili především na městskou památkovou rezervaci v centru," vysvětlil vydavatelský záměr Kovařík, který připouští, že velké množství památek nebylo možné v úplnosti představit.

Čtenáře čekají budovy od gotiky přes renesanci, baroko, historismus 19. století a funkcionalismus až do současnosti. Kniha končí novým terminálem zdejšího letiště.

"Nejvýznamnější z vybraných objektů představujeme i záběry interiérů se zajímavou výzdobou," poznamenal Kovařík. Před objektivy se však dostaly také některé sochy, které nyní zdobí centrum Brna. V krátkých popiscích se Jana Svobodová zaměřila na časové údaje o stavbách, ale také na jejich autory. Knížka je i turistickým suvenýrem, popisky "mluví" v anglické, německé a ruské mutaci.

Jak to bylo s ulicemi

Zcela jinou cestu opsala novinka z brněnského nakladatelství Šimon Ryšavý. Svazek nese dlouhý, ač výmluvný podtitul Trocha povídání jak se Brno velkým Brnem stalo a jeho ulice ke svým jménům přišly.

Autorský tandem stostránkové publikace vytvořila popularizátorka brněnské historie Milena Flodrová, jejíž poučené povídání dozdobil výtvarník Stanislav Sedláček. A historička vše vzala z gruntu.

"Zůstává zatím otázkou, zda vůbec první doklad o pojmenování veřejného prostranství pochází už z roku 1247, či 1252, nebo až z roku 1293," píše Flodrová.

Podle ní však už ve 30. a 40. letech 13. století Brňané městské komunikace pojmenovávali. A už ve zmíněném roce 1247 se v listinách dnešní Staré Brno nazývalo zcela stejně.

Zájemce se dočte nejen o válečných a poválečných úpravách názvů ulic. Čeká ho i zcela aktuální kapitola. Už 13. prosince 1989, kdy ještě zdaleka nebylo jisté, jak to s politickou změnou země dopadne, se z třídy Vítězství bez okolků stala stará dobrá Masaryčka.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Úplné seznamy kandidátů do zastupitelstev obcí podle okresů pro Jihomoravský kraj:

Volby do Senátu

Ve volbách do Senátu 2018 se v Jihomoravském kraji volí v obvodu 56 - Břeclav a v obvodu 59 - Brno-město. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude se druhé kolo senátních voleb konat 12. a 13. října.Nejčtenější

Superbiky v Brně končí, důvodem jsou vysoké finanční ztráty

Fanoušci na mistrovství světa superbiků v Brně.

Masarykův okruh ztrácí jednu z nejzajímavějších položek ve svém programu. Mistrovství světa superbiků, které se tam...

Nehoda, která změnila železnici. Lidé z okolí se po ní neštítili rabování

Ilustrační snímek

Přesně 90 let dnes uplynulo od pohřbu železničářů, kteří zemřeli při jedné z nejtragičtějších událostí v dějinách české...Chataři na kraji Brna mají strach z narkomanů a bezdomovců, už se střílelo

V chatové oblasti mají místní strach z bezdomovců a narkomanů. Policejní pásky...

Lidi ze zahrádek a chat v brněnské čtvrti Obřany tyranizuje parta narkomanů, kteří se zabydleli na některých pozemcích....

Developer chce v Brně nový mrakodrap, proti jsou místní i architekt města

Projekt s názvem Lidická 77 počítá s mrakodrapem naproti parku Lužánky....

Uprostřed bloku v Lidické ulici v Brně chce developer stavět 80 metrů vysoký kolos, do kterého se má vměstnat 177 bytů....

Migranty v návěsu odhalil řidič kamionu na cestě z Turecka až v Mikulově

V nákladovém prostoru kamionu se skrývali čtyři nelegální migranti.

Na čtyři muže ukryté pod plachtou kamionu narazili ve čtvrtek v Mikulově jihomoravští policisté. Černí pasažéři, kteří...

Další z rubriky

VIDEO: Filozofická fakulta v Brně je v novém. Podívejte se, jak rostla

Filozofická fakulta v Brně zrekonstruovala dvě budovy. Oprava vyšla na 301...

Historický areál Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně může po letech oprav konečně naplno sloužit...

Knížecí průkopníci. Výstava ukáže, jak Lichtenštejnové holdovali pokroku

Zámek Valtice

Technické unikáty z konce 19. a začátku 20. století, které se dochovaly na zámcích v Lednici a ve Valticích,...

Pětistovka pro každého, dočasný armádní most. Politici slibují i nemožné

Ilustrační snímek

Politici se na jižní Moravě předhánějí v tom, jak získat voliče za každou cenu. Nezdráhají se přitom slibovat věci,...

Najdete na iDNES.cz