Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Pět milionů pro Cinema Mundi schovalo Brno v rozpočtu k pojistce orloje

  12:29aktualizováno  12:29
Dva roky diskutovalo vedení Brna s veřejností o tom, jak nastavit pravidla dotací pro nezávislou kulturu ve městě. Na začátku letošního října zastupitelé nová pravidla schválili. Teď ale chce vedení města mimo tento systém dát pět milionů korun na festival Cinema Mundi.

Přípravy na Cinema Mundi v roce 2010. | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Necelých dvanáct milionů z městského rozpočtu na nezávislou kulturu se má příští rok rozdělovat právě podle nových pravidel. O peníze se mohou ucházet nezávislé umělecké soubory, stejně jako třeba zaběhnuté festivaly jako Jeden svět či Mezipatra.

Ve středu ovšem stejní radní, kteří tato pravidla schválili, budou jednat o milionech mimo tento nový systém. V rozpočtu města se totiž objevila pětimilionová položka určená na podporu jediné akce - filmového festivalu Cinema Mundi, který představuje především díla nominovaná na Oscara.

Podpora pro festival je ukrytá v kapitole "Záležitosti kultury" ve stejné rozpočtové kolonce jako například pojištění časostroje na náměstí Svobody či konzultační a poradenské služby. Nezvykle vysokou částku lze proto přehlédnout.

Festival pod vedením provozovatele známého Kinematografu bratří Čadíků Josefa Čadíka přitom dosud dostával od města podporu od padesáti do dvou set tisíc korun ročně. Proč se město nyní rozhodlo svůj přístup změnit, není jasné.

"Tato částka byla do požadavků na rozpočet zařazena na základě žádosti," uvedla náměstkyně primátora Jana Bohuňovská (ODS), která má na starosti kulturu. Odpovědi na otázku, kdo a proč podporu pro festival navrhl, se přitom už od pondělka vyhýbá.

"Nemám nic proti podpoře festivalu Cinema Mundi. Ale výši této podpory musí určit férová soutěž projektů podle pravidel schválených zastupitelstvem, nikoli neprůhledný lobbing u vedení města," kritizuje opoziční zastupitel Martin Ander (SZ), který na pětimilionovou položku v rozpočtu upozornil.

Vedení města svůj postup odůvodňuje tím, že nejde o dotaci. Formálně si totiž Brno od pořadatelů chce objednat propagaci za pět milionů korun. A chce na to vypsat dokonce i výběrové řízení. "Jedná se o službu," upřesnila náměstkyně Bohuňovská, proč je položka pro festival započtena mezi náklady například na pojištění časostroje.

O vyšší podpoře jsem nevěděl, říká Čadík

Podobný postup přitom město volí při podpoře motocyklové Velké ceny či hokejové Komety. "Nikdo jiný než pořadatelé takových akcí ovšem propagaci na této akci fakticky nemohou zajistit," kritizuje neprůhledný systém Ander.

Ředitel festivalu Josef Čadík byl informací o pětimilionové dotaci zaskočen. "O vyšší podporu jsem žádal, protože festival si to zaslouží. Zviditelňuje Brno na mezinárodní scéně a přitom ho dosud děláme prakticky bez podpory města. O tom, že mi tentokrát chce magistrát konečně dát více peněz, ovšem ještě nic nevím," zhodnotil Čadík.

V předchozích ročnících se rozpočet pohyboval kolem jednoho a půl milionu korun a z veřejných peněz na něj většinou přispěl Jihomoravský kraj. Dotace z kraje na příští rok ovšem podle Čadíka nyní visí ve vzduchoprázdnu kvůli nejisté budoucnosti jihomoravského hejtmana Michala Haška v ČSSD.

Ředitel festivalu se proto bojí, že bez podpory města nebude akci z čeho zaplatit. Mezi hosty přitom má být příští rok například známý režisér Emir Kusturica. "Rušení programu by Brnu udělalo velkou ostudu," povzdechl si Čadík.

Ander chce při projednávání v zastupitelstvu navrhnout městu jiný postup. "Ať se těch 5 milionů přidá do balíku k asi 12 milionům korun, o které se bude férově soutěžit. Je-li projekt Cinema Mundi skutečně tak dobrý, určitě si tu dotaci ve férové soutěži s jinými kulturními akcemi vybojuje," míní Ander.Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Úhyn ryb v největším moravském rybníce je vyšší. Ztráta je kolem 100 tun

V rybníku Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek...

V rybníce Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek kyslíku ve vodě, a nedostatku vody...

Další z rubriky

Městský okruh není jediný. Aktivisté blokují na jihu Moravy více staveb

Takto vypadá aktuální konec dálnice D35 za křižovatkou v Opatovicích nad Labem....

Napadení stavby části městského okruhu v Brně na Žabovřeské nedávno odložilo její zahájení na neurčito. Na jižní Moravě...

Na zalepené molo nastoupila četa. Čistila smůlu, která ničila plavky

Aktuální pohled na molo mezi Rakoveckou zátokou a loděnicí dopravního podniku....

Výrobce největšího mola v České republice, které se nachází na Brněnské přehradě, vyčistil povrch od smůly. Nápravu...

VIDEO: Z pár kulis vybudoval v lomu město jako z Divokého západu

Amfiteátr westernového městečka v Boskovicích

Ve westernovém parku v Boskovicích se návštěvníci ocitnou jako na Divokém západě, kde doslova neplatí české koruny, ale...

Najdete na iDNES.cz