Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Podobu Brna řídí úředníci. Město chce do konce roku najít architekta

  9:05aktualizováno  9:05
Už dvanáct let Brno nemá hlavního architekta. Za vzhledem, vizemi a plány města i přes kritiku expertů nyní stojí úředníci. Vedení Brna slibuje, že to změní do konce roku.
Ilustrační snímek.

Ilustrační snímek. | foto: Profimedia.cz

Zesnulý Jaroslav Josífek byl po revoluci jediným hlavním architektem Brna. Uznávaný urbanista se podílel například na podobě kampusu Masarykovy univerzity v Bohunicích nebo úseků Velkého městského okruhu.

Snažil se také o to, aby život z centra města nevysávaly hypermarkety na periferiích. A dokud se ho lobbistům nepovedlo vytlačit z jednání, vytrvale kritizoval třeba i stavbu Velkého Špalíčku. Když v roce 2003 Josífek z pozice odešel, politici jeho funkci zrušili. Už dvanáct let rozvoj města malují pouze úředníci.

„Ti byli až dosud vůči politikům ve výrazně podřízeném postavení,“ upozornil odborný garant architektonického časopisu ERA21 Osamu Okamura. „Nebyl prostor pro to, aby jim oponovali nebo iniciovali nějakou diskusi o podobě Brna. Proto je důležitý institut městského architekta, který je politikům partnerem v diskusi a není poplatný politickým vlivům.“

V koaliční smlouvě si ANO, Žít Brno, lidovci a zelení vytyčili, že v Brně post hlavního architekta zřídí. A náměstek brněnského primátora Martin Ander (SZ) by to chtěl stihnout do konce letošního roku.

Ander už nechal vytvořit za 180 tisíc korun studii. Tu vypracovali architekti Marek Janatka a Václav Zůna, kteří mají na starost vzhled Chrudimi a Chebu. Odborníci navrhli čtyři varianty, podle kterých by městský architekt ve finále mohl fungovat. Magistrát za nejpravděpodobnější považuje vznik příspěvkové organizace. Podobně jako v Praze, kde funguje Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy.

„Model, kdy je v čele jedna architektonická ikona, kterou všichni respektují, není reálný. Ztroskotá už na hledání takového člověka, což vidíme i v jiných městech v Česku. Navíc pak tlaky na jedinou osobu jsou obrovské,“ konstatoval Ander.

Podle něj by šéf budoucí organizace měl být spíše manažer. Experti by pak měli stát v čele jednotlivých zaměřených sekcí. Kolik zaměstnanců nová instituce bude mít a na kolik každoročně přijde, náměstek zatím nechce odhadovat.

Nepodařilo se najít respektovanou osobnost, říkal Onderka

Opozice ovšem už nápad zelených kritizuje. „Hlavní architekt nebude z hlediska pravomocí znamenat nic nového. Je to jen prázdná bublina. Není žádná utajená pravomoc, kterou nesměli úředníci vykonávat. Všechny pravomoce, které město v oblasti rozvoje má, jsou již nyní pracovníky magistrátu vykonávány,“ tepe Andera bývalý náměstek primátora Robert Kotzian (ODS).

Minulá koalice, na jejímž vedení se podílel, však dříve tvrdila, že hlavního architekta chce. Na dotazy ale tehdejší primátor Roman Onderka (ČSSD) odpovídal, že se nepodařilo najít vhodnou respektovanou osobnost.

Až doteď měli na podobu města vliv především úředníci z odboru územního plánování a rozvoje (OÚPR) magistrátu. Jak zjistila MF DNES, šéfka odboru Kateřina Leopoldová z čela úřadu nyní odešla. Poté, co se vlády ujala nová koalice.

Bývalou šéfku členové nynější koalice z řad Žít Brno či zelených dlouhodobě kritizovali, proto její rezignace nepřekvapila. Části nového vedení města například vadily zásadní průtahy v přípravě územního plánu, který nakonec magistrát připravit nestihl. Narychlo pak dal dohromady kontroverzní aktualizaci dosavadního, dvacet let starého plánu, kterou zastupitelstvo loni odhlasovalo těsně před volbami. Soud ale následně dokument zrušil.

Architekta najdeme do konce roku, věří náměstek

Leopoldové přičítali aktivisté také odmávnutí stavby garáží pod Zelným trhem, kterou zastavily až mohutné protesty Brňanů, či utajování klíčových materiálů k územnímu plánu.

„Kateřina Leopoldová odešla na svou žádost. Personální věci bych dále nerad komentoval,“ uvedl náměstek Ander.

Leopoldová přitom na úřadě zůstává jako šéfka jednoho z oddělení odboru. V křesle vedoucí ji dočasně nahradila Olga Nováková, která na magistrát nastoupila v předminulém volebním období. „Funkce je obsazená pouze dočasně. Nové výběrové řízení vypíšeme ve chvíli, kdy bude jasné, jak se rozdělí pravomoce mezi hlavním architektem a OÚPR,“ doplnil Ander.

Jasněji by podle něj mělo být už po prázdninách. Podobný slib ovšem dala v roce 2006 už Onderkova koalice, ve které Ander rovněž náměstkoval. Tehdy ale snaha vyšuměla do ztracena. Těsně před volbami v roce 2010 sice politici schválili, že architekta chtějí, ale po volbách se nová koalice ke splnění plánu nevrátila.

11. září bude téma městského architekta probírat Brněnská ozvučná deska, na kterou dorazí radní a experti. Podobné pravidelné diskuse se konají v Praze. „Do konce roku bychom chtěli mít zřízenu samotnou organizaci městského architekta,“ dodal Ander.
Nejčtenější

Čtyřnásobný vrah Kevin Dahlgren spáchal ve věznici ve Valdicích sebevraždu

Vrchní soud v Olomouci začal za mimořádných bezpečnostních opatření projednávat...

Čtyřnásobný vrah Kevin Dahlgren ve čtvrtek vpodvečer spáchal ve věznici Valdice na Jičínsku sebevraždu. ČTK to zjistila...

Tragicky zesnulému herci Jakubu Zedníčkovi aplaudoval ve stoje plný sál

S hercem Jakubem Zedníčkem, který tragicky zemřel při dopravní nehodě, se do...

Rodina, přátelé a kolegové se ve čtvrtek přišli do Městského divadla Brno rozloučit s mladým hercem Jakubem Zedníčkem,...Nebyl hodinový, ale dvouhodinový, vzpomíná recepční na neřestný hotel

Blanka Budínová jako vzpomínku na Korso uchovává třeba hřeben ve tvaru...

Málokdo z mladších Brňanů dnes ví, že kousek za lázněmi na Kopečné ulici pod svahem, na kterém se tyčí katedrála...

Kontroverzní obor genderová studia v Brně skončí, je o něj malý zájem

Univerzitní kampus za pět miliard korun, který stojí na ploše třiceti hektarů v...

Masarykova univerzita v Brně oznámila, že zruší bakalářský obor gender vyučovaný na fakultě sociálních studií....

Řidička zemřela při střetu s vlakem, koridor z Brna do Břeclavi stál

(Ilustrační snímek)

Střet s vlakem nepřežila zhruba hodinu po poledni u Šakvic na Břeclavsku řidička osobního automobilu. Ve vlaku jedoucím...

Další z rubriky

Do zastupitelstva Brna míří Faltýnek mladší, jehož dřív kritizoval Babiš

Jiří Faltýnek je synem poslance a prvního místopředsedy hnutí ANO Jaroslava...

Brněnské městské zastupitelstvo čeká změna, která se dotýká hnutí ANO. Místo Roberta Plagy, jenž se stal ministrem...

Otec se k přepadení poštovního vozu přiznal, pomáhala mu ale zřejmě rodina

Radku Waschtovi hrozí trest za přepadení vozu České pošty.

Celá rodina z Kyjovska se pravděpodobně zapletla do přepadení poštovního vozu, které se odehrálo v listopadu 2014 na...

Nejsme vymírající národ, přibývá však rizikových rodiček, říká porodník

Přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Brno Pavel...

V největší české porodnici v brněnské fakultní nemocnici přijde na svět šest tisíc dětí ročně. Čím dál víc z nich jsou...

Najdete na iDNES.cz