Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Brno má dobrou ekonomickou kondici, napsala agentura Reuters

  16:35aktualizováno  16:35
Ratingová agentura Moody's zvýšila hodnocení krátkodobých závazků města Brna na P-1 z P-2. Dlouhodobý rating A2 se stabilním výhledem ponechala agentura městu stejný, napsal dnes Reuters.

Špilberk - Současná silueta | foto: Jan DoubravnickýiDNES.cz

Rating P-1 odráží vynikající pozici města z pohledu hotovosti, prozíravé nakládání s rozpočtem a minimální potřebu krátkodobých půjček, uvedla analytička Moody's Dagmar Prchalová. Primátor Brna Roman Onderka dnes řekl, že město o zlepšení krátkodobého ratingu usilovalo a uzpůsobilo tomu rozpočet.

Silnou rezervu hotovosti podporuje navíc vysoce předvídatelný tok peněz. Většina příjmů, například daně a transfery, se rýsuje na začátku roku a do městského rozpočtu přichází měsíčně. Relativně pravidelný příliv peněz městu umožňuje řídit výdaje, aby nebylo žádné krátkodobé financování z vnějších zdrojů zapotřebí.

Primátor: Cheme lákat investory
Radní podle primátora právě kvůli hodnocení finanční spolehlivosti v rozpočtu snížili provozní výdaje a navýšili příjmy prodejem nepotřebného majetku. Usilují, "aby Brno bylo vnímáno jako město příležitostí a možností pro investory." Lepší hodnocení finanční stability má podle primátora Brnu také pomoci sehnat investory, kteří by vložili peníze do projektů společných s městem. "Příkladem takové spolupráce má být stavba hokejové haly. Kromě toho chce město získat co nejlepší podmínky při půjčování peněz na velké projekty," uvedl Onderka.

V krátkodobém ratingu Brna se odráží též celková úvěrová pozice města, která podporuje i známku A2 pro dlouhodobé závazky. Tento rating zahrnuje silnou provozní výkonnost, dobré kapacity pro financování z vlastních zdrojů i při značných kapitálových výdajích a únosnou úroveň dluhů vyplývající z interních limitů.

Město splácí z minulosti zhruba sedm miliard korun, roční rozpočet dosahuje asi deseti miliard korun. Dál svou zadluženost zvyšovat nechce. "Pokud to nebude velice vážná záležitost, tak si nebudeme půjčovat," řekl Onderka. Brno prý brzo neuzavře další půjčky ani kvůli spolufinancování evropských projektů, na tento účel odkládá ročně 250 milionů korun. Ve fondu je nyní asi dvojnásobek.

Brno- centrum výzkumu
Brno je druhým největším městem České republiky s 3,6 procenta populace státu. Průmyslový profil města se proměnil, připomíná Moody's s tím, že je Brno nyní centrem informačních technologií a klinického výzkumu a vývoje. Město podle Onderky usiluje, aby v Brně vznikl Středoevropský technologický institut (CEITEC), výzkumné pracoviště Akademie věd ČR a univerzit. Podporuje také budování Mezinárodního centra klinického výzkumu (ICRC) ve svatoanenské nemocnici. Na projektu se podílí americká klinika Mayo.

Autor:Nejčtenější

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Nechte Vranovu víc vody, žádají vodohospodáři Rakušany. Nádrž vysychá

Vodní nádrž Vranov

Jen tmavě zbarvené pruhy na březích vodní nádrže Vranov ukazují, kam až by mohla dosáhnout voda. Hladina je tady v...Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

V Brně vymýšlejí raritu, startující letadla mají před auty chránit semafory

Místo u letiště, kde má stát semafor

Jak vyřešit, že trasa plánovaného obchvatu Tuřan zasahuje do ochranného pásma brněnského letiště? Po možnosti zapustit...

K titulu má blíž Kometa. Ve třetím finále těsně porazila Třinec

Hokejisté Brna slaví úvodní gól třetího finále. Zleva Radim Zohorna, Tomáš...

Byli pod tlakem, čelili velkému náporu Třince. Hokejisté Brna ale obstáli a ve třetím finále extraligového play off...

Další z rubriky

Úsměvy a marihuanový opar. V Brně „kouří“ konopí pod lékařským dohledem

Inhalace konopí pomáhá při bolestivých obtížích. Ve Fakultní nemocnici u svaté...

Pacientům s nesnesitelnými bolestmi dali brněnští lékaři naději. Vytvořili pro ně místnost, kde mohou vdechovat konopný...

Soud znovu řeší autobusový spor, Jančura odmítá zaplatit odškodné Asianě

autobus Student Agency

Úhrady více než šestnáctimilionové škody za vytlačení z autobusové linky mezi Brnem a Prahou chce už roky u soudu...

Znásilnění muslimky Ježíšem symbolizuje střet kultur, hájí hru šéf divadla

Martin Glaser, ředitel Národního divadla Brno.

Přestože devátý ročník festivalu Divadelní svět Brno začne až za měsíc, už teď se mu dostává nezvyklé pozornosti....

Najdete na iDNES.cz