Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Brno má Národní tkáňové centrum, pomůže při léčbě chrupavek i cukrovky

  • 0
V Brně bylo ve čtvrtek otevřeno Národní tkáňové centrum. Toto špičkové výzkumné pracoviště je v republice jediné a unikátní. Bude ukládat tkáňové a buněčné transplantáty a dodávat nemocnicím umělé cévní protézy, chrupavky či buněčné kostní štěpy.

Centrum nahradí a rozšíří provoz necelé desítky tkáňových bank, které u nás dosud fungovaly. To se týká i banky ve Fakultní nemocnici Brno, která vznikla v polovině minulého století a na jejíž tradici centrum částečně navazuje.

Jeho vybudování a vybavení stálo 420 milionů korun a polovinu částky uhradila dotace z evropských fondů. Práce pěti desítek odborníků v Národnímu tkáňovému centru pomůže doktorům při léčbě chrupavek, popálenin nebo cukrovky prvního typu.

"Máme i banku pupečníkové krve, kam mohou maminky krev darovat nebo si ji u nás uschovat," uvedla primářka a ředitelka centra Barbara Kubešová. Právě v této krvi je velké množství krvetvorných buněk.

Zákon zpřísnil podmínky nakládání s transplantáty

"Pomáhají v léčbě zhoubných onemocnění, včetně leukémie," objasnila vedoucí oddělení buněčné terapie Eva Matějková. Speciální kostní štěp dostal nyní například i dvaadvacetiletý Jiří. V neděli ho srazilo auto, zranil si páteř a zlomil obě předloktí. Bez štěpu by stačil jen malý pohyb a mohl by ochrnout.

Motivem pro vznik centra byl zákon o tkáních a buňkách, který zpřísnil nakládání s transplantáty. Podle ministra zdravotnictví Leoše Hegera nové pracoviště zřejmě beze zbytku nenahradí některé specializované tkáňové banky, ty by mohly díky své specializaci fungovat dál.

Za vznikem pracoviště stojí akciová společnost, v níž má většinu soukromý vlastník. Stát vlastní 24 procent akcií v hodnotě kolem tří milionů korun.