Brno má nejmenší miniponorku na světě. Zatím čeká v depozitáři muzea

  • 11
Nejmenší miniponorka na světě je od úterka v brněnském technickém muzeu. Žlutá jednomístná miniponorka s názvem "E2" je dílem českých konstruktérů Pavla Grosse a Jaroslava Kohouta a do Brna byla dovezena ze Švýcarska. Zatím čeká v depozitáři.

Plavidlo bude nejprve na krátký čas uloženo v depozitáři technického muzea. "Už za několik týdnů ale budeme ponorku prezentovat na veřejnosti." uvedla mluvčí muzea Klára Havlíčková.

Parametry miniponorky E2

Maximální hloubka

210 metrů pod hladinou

Posádka 1 osoba

Doba pobytu pod hladinou 10 hodin

délka 1.85 m

šířka 1,83 m

výška 1,40 m

váha 630 kg

rychlost do 2,7 uzlů

výtlak 750 kg

Maximální hmotnost nákladu 120 kg

"E2" je součástí řady podmořských člunů, které vyvinula švýcarská firma Underwater Systems. Je to podvodní výzkumné plavidlo, které se vyznačuje nízkou hmotností, malou velikostí a výbornou pohyblivostí.

Ponorka do sladké i slané vody

Díky těmto vlastnostem může být plavidlo operativně využíváno jak ve sladkých vodách, tak v moři. A to také díky jednoduššímu transportu.

Ponorka je začleněna do sbírky, která má prostřednictvím jednotlivých sbírkových předmětů a jejich dokumentace prezentovat výsledky práce českých vynálezců, objevitelů a konstruktérů.

"Sbírka dokazuje, že v uplynulých mnoha desetiletích nebyly pro české vědce a vynálezce často vytvářeny srovnatelné podmínky v porovnání s ostatními vyspělými státy světa," doplnila mluvčí.

Žlutá jednomístná miniponorka s názvem
Žlutá jednomístná miniponorka s názvem

Tlakové těleso ponorky je zhotoveno z oceli a hlavními materiály použitými pro konstrukci výstroje a příslušenství ponorky jsou akryl, hliník a nerezavějící ocel.

Stejně jako "E2" je součástí řady podmořských člunů, které vyvinula švýcarská firma Underwater Systems, i slavná ponorka "3 GEO", díky které byla u Komorských ostrovů objevena prehistorická ryba Latimérie.