Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Problémové dotace. Brnu hrozí, že přijde o 150 milionů na zoo i Špilberk

  12:05aktualizováno  12:05
Vypadalo to jako vynikající příležitost pro brněnský magistrát. Na poslední chvíli získat z končícího dotačního programu 100 milionů na dokončení oprav Špilberku. Proměna hradního vodojemu na lapidárium ale ještě ani nezačala a odborníci mají vážné obavy, že Brno bude muset peníze vracet.

Rekonstrukce jižního křídla na Špilberku. Archivní snímek | foto: Jiří Salik Sláma, MAFRA

Potíž je právě v tom, že dělníci dosud na hradě nepracují. Aby totiž magistrát splnil podmínky dotace, složitá stavba musí být hotová nejpozději letos na silvestra. Problémová je i mnohamilionová dotace na dokončení expozice Beringie v brněnské zoo.

Ale zpět ke Špilberku. Minulé vedení Brna peníze získalo z Integrovaného operačního programu, který spravuje ministerstvo pro místní rozvoj.

„Pokud příjemce nedokončí do konce roku 2015 budování a dostal vyplacenou část dotace, bude řídicí orgán zvažovat, zda předá záležitost finanční správě, která by rozhodla o případném vracení financí,“ zdůraznila mluvčí ministerstva Veronika Vároši. Vedení ministerstva podle ní zvažuje, že v případě prošvihnutí termínu by hříšníci mohli dostat alespoň částečný pardon a sami doplatit jen tu část peněz, která se nestihla prostavět.

Dotaci se rozhodla získat minulá koalice ČSSD a ODS. „Je to riskantní, protože takovéto stavby, jakou plánujeme na Špilberku, se dlouho připravují. Riziko jsme ale přijali a pokusíme se to stihnout,“ vykládal zhruba před rokem tehdejší náměstek brněnského primátora Robert Kotzian (ODS).

O tom, že vše lze stihnout, je přesvědčený doteď. Výběr firmy nelze uspěchat, uchazeči by se mohli odvolat Jeho nástupci nyní nezbývá než se modlit, aby vše šlo hladce. Zatím ovšem ani není vybraná firma, která má na Špilberku stavět.

„Od předchozího vedení města jsme po volbách dostali projekt ve chvíli, kdy byly podány nabídky firem, které se o zakázku ucházejí. Úředníky jsem vyzval, aby vše velmi pečlivě a bez chyb vyhodnotili, což může trvat. Pokud by totiž někdo z uchazečů o zakázku nebyl spokojený s tím, jak magistrát nabídky zvážil, a odvolal by se, mohlo by to celou záležitost prodloužit,“ uvedl náměstek primátora zodpovědný za investice Richard Mrázek (ANO). V tom, kdo na Špilberku bude pracovat, by podle něj měli mít úředníci jasno v polovině února.

Experti přitom připouštějí, že prostavět 100 milionů korun do konce roku může být potíž i v případě, že vše půjde hladce. „Pokud by se výběrové řízení zdrželo odvoláním, bude to už velmi vážný problém. Přitom je to jedinečná příležitost, jak téměř dokončit rekonstrukci Špilberku, která trvá pětadvacet let,“ uvedl Pavel Ciprian, ředitel Muzea města Brna, které Špilberk spravuje.

Beringie v zoo: kontrolorům se nelíbí výběrové řízení

Sto milionů korun ale nejsou jediné peníze, o které Brno možná letos přijde. Regionální rada Jihovýchod minulý týden vyzvala město k odstoupení od smlouvy o čerpání dotace na expozici Beringie, kterou za 76 milionů v roce 2010 otevřela brněnská zoo (prvními obyvateli expozice se tehdy stali medvědi kamčatští).

Krok, který radní zatím neschválili, by stál Brno 45 milionů. „Projekt expozičního komplexu Beringie je příkladem úspěšné strategie k získání dotace z fondů EU,“ chlubil se v roce 2010 tehdejší primátor Roman Onderka (ČSSD).

Regionální rada ovšem nyní při kontrole odhalila vážné chyby. A co kontrolorům vadilo? „Pochybení bylo v zadávacím řízení, kde dokumentace neodpovídala tomu, co mělo skutečně vzniknout. Ani komise se nesešla tak, jak byla navolená, a neměla ani počet nutný pro usnášení,“ uvedl Mrázek.

A problémů bylo více. „Vítězný uchazeč, společnost Syner, měla celou nabídku o 13,5 milionu nižší. Neocenila některé položky, a kdyby tak učinila, nemohla by být vyhodnocena jako nejlevnější. Město ve výběrovém řízení zastupovala firma Valet, která v některých krocích jednoznačně pochybila,“ zdůraznil primátor Petr Vokřál (ANO).

Podle něj však byla nesrovnalostí celá řada.

„Stavební dozor prováděly Brněnské komunikace, které se také podílely na chybách. Zákon o veřejných zakázkách umožňuje vícepráce do výše 20 %. I když to bylo dodrženo, vícepráce nebyly promítnuté v dokumentaci skutečného provedení. Město tedy zaplatilo něco, co v dokumentaci chybí,“ upozornil Mrázek, který je ve funkci od konce loňského roku.

Vedení města teď zvažuje, zda v případě, že město peníze bude opravdu vracet, bude chtít náhradu po zastupující firmě či někom jiném.
Nejčtenější

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...

Nebyl hodinový, ale dvouhodinový, vzpomíná recepční na neřestný hotel

Blanka Budínová jako vzpomínku na Korso uchovává třeba hřeben ve tvaru...

Málokdo z mladších Brňanů dnes ví, že kousek za lázněmi na Kopečné ulici pod svahem, na kterém se tyčí katedrála...Řidička zemřela při střetu s vlakem, koridor z Brna do Břeclavi stál

(Ilustrační snímek)

Střet s vlakem nepřežila zhruba hodinu po poledni u Šakvic na Břeclavsku řidička osobního automobilu. Ve vlaku jedoucím...

Nejsme vymírající národ, přibývá však rizikových rodiček, říká porodník

Přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Brno Pavel...

V největší české porodnici v brněnské fakultní nemocnici přijde na svět šest tisíc dětí ročně. Čím dál víc z nich jsou...

Myšlenky na smrt měl už v říjnu, říká Dahlgrenův český obhájce

Městský soud v Brně rozhodoval o prodloužení vazby Kevina Dahlgrena. Na snímku...

Už v říjnu advokát Richard Špíšek upozornil valdickou věznici, že má jeho klient Kevin Dahlgren sklony k sebevraždě....

Další z rubriky

Primátor Brna jedná o zapůjčení Slovanské epopeje. Pro festival Re:publika

Slovanská epopej ve Veletržním paláci, na snímku triptych Kouzlo slova

Na festivalu Re:publika 1918-2018, který se uskuteční na přelomu května a června v Brně, má být Slovanská epopej od...

Brněnské tramvaje budou méně skřípat. Díky mazání, které využívá GPS

Po Brně jezdí dvacet nových tramvají Škoda 13T. Městské části je pojmenovali po...

V brněnských ulicích by mělo být méně hluku. Alespoň toho, který produkují zdejší tramvaje. Víc než šest desítek strojů...

Výpovědi svědků se liší, upozornil soudce u Plachetkovy žádosti o proces

Boxer Ľudovít Plachetka se snaží dokázat svou nevinu.

Bývalý brněnský boxer a olympionik z Atlanty Ľudovít Plachetka stále netuší, zda soud povolí obnovu jeho procesu....

Najdete na iDNES.cz