Brno má vyhlášku, která vyžene hazard z míst, kde jej město nechce

  15:52aktualizováno  15:52
Přísnější omezení výherních terminálů schválili od Nového roku brněnští zastupitelé. Pokud nebude ministerstvo financí nic namítat, město bude moci rušit terminály v zónách, kde je nechce.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Karel KopáčMF DNES

Vyhlášku o regulaci hazardu v krajském městě zastupitelé přijali s tím, že budou zohledňovat zákon o loteriích, ale vyňali z ní kontroverzní tříletou lhůtu, během níž mohou být v provozu všechna hrací zařízení, která v minulosti povolilo ministerstvo financí.

Kdy skončí herny

Nový zákon o loteriích, který začne v lednu platit, dává tříleté "prázdniny" těm, kdo licenci na provozování heren už mají. Po roce 2014 by však podle Onderky herny už měly z Brna mizet určitě.

"Městské části jasně vymezily území, kde si nepřejí hazard, my to schválili. Nejsem ale stavu odpovědět na to, kdy konkrétní herny z města zmizí. Některé záležitosti se budou řešit na ministerstvu financí a bude na jeho rozhodnutí. Pak jsou tu podnikatelé, kteří mají licenci, ale ještě podnikat nezačali, těm se to už ani nevyplatí. Ale máme i takové, kteří už do heren vložili nemalé prostředky. Ti se samozřejmě budou snažit v těch domech zůstat co nejdéle," komentoval schválení vyhlášky primátor Roman Onderka.

Opoziční zastupitel Martin Ander ze Strany zelených si o vyhlášce myslí, že je to první krok k tomu, aby počet terminálů klesl. Na území jihomoravské metropole jich totiž v současnosti funguje kolem čtyř tisíc.

"Ve chvíli, kdy začne platit vyhláška, se město obrátí na ministerstvo s tím, že chce zrušit licence pro herny v zakázaných zónách. Ministerstvo pak zahájí správní řízení s každou z provozoven. To by nemělo trvat déle než takových pět měsíců. Některá povolení by tedy v polovině příštího roku už mohla být zrušena," popsal proces Ander.

Zelení chtěli původně vyhlášku odkázat na zákon o obcích. "Ministerstvo nám totiž klidně může odpovědět, že se bude řídit při rušení heren zákonem o loteriích. A v něm je zakotvený tříletý odklad, během něhož mohou terminály dál fungovat. Řízení by se tak rozběhla až v roce 2015," dodal Ander s tím, že takový scénář zelení očekávají.

Stejný názor má i bývalý náměstek primátora, lidovecký zastupitel Daniel Rychnovský. "Vyhláška pořád nevychází ze zákona o obcích. Dnešní změny jsou jen technikálie, pro boj s loterií to bude slabý nástroj," komentoval zastupitel.

Město je podle Onderky připraveno přijmout v budoucnu ještě přísnější regulaci hazardu. Bude prý záležet na tom, jak problematiku upraví zákonodárci. "Budeme čekat, jak to budou legislativci řešit, když bude pozitivní změna, změníme i vyhlášku," uvedl ČTK Onderka.

Autor:

Nejčtenější

Na Kyjovsku zuří prachové bouře jako v poušti, na polích vznikají duny

Prachové bouře na Kyjovsku odnáší z polí nejvzácnější vrchní vrstvu zeminy,...

Silný vítr zvedá oblaka prachu a písku a metá jimi desítky metrů daleko. Na vyprahlé zemi se tvoří malé duny. Není to...

Kamion vezl bagr a narazil do mostu, převrácený blokoval silnici v Brně

Na jihu Brna se převrátil kamion, který převážel bagr.

Na dopravní komplikace dopoledne narazili řidiči, kteří mířili z jihu do centra Brna. V Hněvkovského ulici se převrátil...

Mladá žena dala v tramvaji facku starší cestující, vadil jí její úsměv

Prostor před brněnským hlavním nádražím.

Facku od výrazně mladší cestující dostala v jedné z brněnských tramvají čtyřiašedesátiletá žena. Důvodem byl údajně...

Kometa dál posiluje. Uloví i Plekance, který už trénoval s Kladnem?

Tomáš Plekanec z Montrealu střílí na branku Detroitu ve svém 1000. duelu v NHL.

Hukot kolem hokejové Komety nabral nové obrátky. Brněnské mužstvo posílil brankář Libor Kašík, ve středečním duelu...

Rodiče, domluvte se. Hodonínský soud zavedl ve sporech o děti novou metodu

dítě, rozvod, ilustrace

Přelomovou metodu, kterou se řeší péče o děti po rozchodu partnerů, nově zavedl Okresní soud v Hodoníně. Jako jeden z...

Další z rubriky

Muž si spletl jména žen, uraženou partnerku pak napadl v kostele

Věřící v St. Mary's Cathedral v Dublinu. Ilustrační foto

Na služebně znojemské městské policie hledala útočiště žena, kterou její partner napadl v kostele. Jako důvod rozepře...

Kamion vezl bagr a narazil do mostu, převrácený blokoval silnici v Brně

Na jihu Brna se převrátil kamion, který převážel bagr.

Na dopravní komplikace dopoledne narazili řidiči, kteří mířili z jihu do centra Brna. V Hněvkovského ulici se převrátil...

Kultuře v Brně mohou přinést peníze firmy, říká budoucí radní Fišer

Pětatřicetiletý Marek Fišer se netají tím, že jako velký propagátor legalizace...

Poté, co Markéta Gregorová (Piráti) odmítla post v nové brněnské koalici, stane se radním pro kulturu její kolega z...

Co když vás auto nechá ve štychu? Nepodceňujte rozsah asistenčních služeb
Co když vás auto nechá ve štychu? Nepodceňujte rozsah asistenčních služeb

Myslíte si, že základní asistenční služby obsažené v povinném ručení nebo v havarijním pojištění opravdu stačí? Každý vám říká, kam máte volat v případě nepojízdného vozidla, ale nikdo zřetelně nevysvětlí, jak vám v dané situaci pomůže vaše pojišťovna.

Najdete na iDNES.cz