Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Brno odkládá rušení heren, starosta centra vyžaduje další studie

  13:10aktualizováno  13:10
Na herny v Brně zatím nikdo nesahá i přesto, že je město může zrušit. Starosta městské části Brno-střed Libor Šťástka se bojí, že tím přibude černých doupat. Podle bojovníků s hazardem je to nesmysl.
Brno zatím s rušením heren váhá. (ilustrační foto)

Brno zatím s rušením heren váhá. (ilustrační foto) | foto: Karel Pešek, MAFRA

Brno čeká na podzim veřejná diskuse nad budoucností hazardu ve městě. Přizváni budou lidé bojující proti hernímu průmyslu, nezávislí odborníci, ale i hazardní lobby. Starosta Brna-střed Libor Šťástka (ODS) tak dál odsouvá rušení heren na území městské části, kde je největší počet automatů.

"Pátrám po materiálech, které by se problematice černých heren věnovaly," vysvětluje Šťástka a argumentuje, že se hazardní hráči schovají do ilegálních heren. Existují však i opačné názory.  

"Černé herny nepředstavují ani z daleka takové riziko jako současná situace, kdy není hazard regulován vůbec," vysvětluje Matěj Hollan z iniciativy Brnění.

Hollan se svými kolegy v minulém týdnu zaslal Šťástkovi zprávu informující o situaci, která by nastala v případě úplného zákazu herních přístrojů.

Hazard v Brně

Už více než dva roky platí v Brně vyhláška zakazující hazard. Ministerstvo financí až do dubna letošního roku vládlo nad obcemi a licence hernám vydávalo dál. 11. dubna Ústavní soud rozhodl, že obce o hazardu rozhodují samy. I přesto, že v Brně nemá být podle vyhlášky jediný automat, hazard kvete dál, vedení města s nimi zatím nic nedělá.

"V zemích, kde silně či úplně hazard regulují, žádný problém s černými hernami není. To je nejzásadnější argument. Černé herny nejsou v civilizovaných zemích komplikací," píše se ve zprávě. Pokud i přesto nějaká nelegální herna vznikne, je protizákonná, policie ji může okamžitě uzavřít.

Pro Šťástku je však zpráva Brnění politická a nepodložená.

"Chybí mi tam odkazy na zahraniční studie, popis odborníků na závislost či psychologů. Nepovažuji to za odbornou zprávu," tvrdí Šťástka a plánuje podzimní brněnskou debatu o hazardu.

Chce oslovit nezávislé Národní monitorovací středisko, které v současné době analyzuje situaci a dopady hazardu v republice. "Studie na takovou věc nejde dělat. Pohybujeme se v právní rovině," oponuje Hollan.

To potvrzují i odborníci Národního monitorovacího střediska. "Lékařské či psychologické posudky určují pouze počet lidí, kteří se hlásí na léčení v důsledku závislosti na gamblingu, černé herny jsou spíše záležitostí policie," vysvětluje národní protidrogový koordinátor dozorující i nad analýzou hazardu Jindřich Vobořil.

"To, v jaké míře se vyskytují černé herny po úplném zákazu hazardu, odpovídá úrovni vymahatelnosti práva v daných zemích. Tedy toho, jak bude policie a celní správa svou práci zvládat," dodává.

Proti nelegálním hernám může zakročit policie

Podle Hollana tím, že Šťástka herny stále neruší, ukazuje svou nedůvěru ve státní aparát.

"Černé herny jsou nelegální, jejich uzavření je v rukou policie, která v západních zemích takové věci jednoznačně zajišťuje. Pokud se nepovažujeme za Ukrajinu či Kazachstán, tak tu černé herny prostě nebudou," vysvětluje Hollan.

S nelegálními provozovnami se přitom v Česku setkáme už dnes. Paradoxně však díky existenci těch legálních, stojí totiž nenápadně v jejich sousedství. "Díky obrovskému množství heren v Česku policii chvíli trvalo, než zmapovala ty bez povolení. V minulých měsících jich byla většina uzavřena," vysvětluje Hollan.

"Ve chvíli, kdy bude zákaz heren realitou, všichni budou vědět, že tu žádná herna být nesmí. Nebude možné, aby tento typ černých heren existoval," píše se ve zprávě o černých provozovnách, kterou Šťástka obdržel.Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Policista odmítl rekordní úplatek 384 milionů korun od hackera

Kriminalista Lukáš Lazecký (vlevo) měl Petru Křístkovi přinést harddisk s...

Mohl si zařídit pohádkový život a procestovat třeba celý svět. Brněnský policista Lukáš Lazecký ale zůstal věrný svým...Muž na firemní akci uklouzl při skoku do lomu, po pádu na hlavu zemřel

Takhle se v tropických dnech osvěžovala parta kluků u Pavlova poblíž Slavníče...

Pád do zatopeného lomu při firemní akci ve středu večer nepřežil muž středního věku. Přivolaní záchranáři se jej...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Není důvod k panice, tvrdí policisté v souvislosti s Vaňkovka gangem

Vůdce brněnského Vaňkovka gangu, který si nechá říkat Kapitán (druhý zleva), má...

Policistům se v souvislosti se situací v brněnských Bohunicích, kde měl řádit takzvaný Vaňkovka gang, podařilo vypátrat...

Další z rubriky

Šofér se zákazem řídí dál a ještě fetuje. Policie už mu zabavila tři auta

policie velikonoce řidič alkohol kontrola

Notorického hříšníka přistihli v pátek za volantem policisté v Kyjově. Při běžné dopravní kontrole zjistili, že...

Univerzity odebírají tituly výjimečně. Podvodníci studium sami vzdají

Ilustrační snímek

Dva ministry druhé vlády Andreje Babiše stál průšvih kolem plagiátorství v jejich vysokoškolských pracích křeslo....

Do Kleinova paláce jsme dali stovky milionů, brání se výpovědi nájemce

Kleinův palác v Brně na náměstí Svobody.

V Brně se schyluje ke sporu o novorenesanční Kleinův palác na náměstí Svobody. Město ho pronajalo v roce 1994 na 90...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz