Brno zatím s rušením heren váhá. (ilustrační foto)

Brno zatím s rušením heren váhá. (ilustrační foto) | foto: Karel Pešek, MAFRA

Brno odkládá rušení heren, starosta centra vyžaduje další studie

  • 16
Na herny v Brně zatím nikdo nesahá i přesto, že je město může zrušit. Starosta městské části Brno-střed Libor Šťástka se bojí, že tím přibude černých doupat. Podle bojovníků s hazardem je to nesmysl.

Brno čeká na podzim veřejná diskuse nad budoucností hazardu ve městě. Přizváni budou lidé bojující proti hernímu průmyslu, nezávislí odborníci, ale i hazardní lobby. Starosta Brna-střed Libor Šťástka (ODS) tak dál odsouvá rušení heren na území městské části, kde je největší počet automatů.

"Pátrám po materiálech, které by se problematice černých heren věnovaly," vysvětluje Šťástka a argumentuje, že se hazardní hráči schovají do ilegálních heren. Existují však i opačné názory.  

"Černé herny nepředstavují ani z daleka takové riziko jako současná situace, kdy není hazard regulován vůbec," vysvětluje Matěj Hollan z iniciativy Brnění.

Hollan se svými kolegy v minulém týdnu zaslal Šťástkovi zprávu informující o situaci, která by nastala v případě úplného zákazu herních přístrojů.

Hazard v Brně

Už více než dva roky platí v Brně vyhláška zakazující hazard. Ministerstvo financí až do dubna letošního roku vládlo nad obcemi a licence hernám vydávalo dál. 11. dubna Ústavní soud rozhodl, že obce o hazardu rozhodují samy. I přesto, že v Brně nemá být podle vyhlášky jediný automat, hazard kvete dál, vedení města s nimi zatím nic nedělá.

"V zemích, kde silně či úplně hazard regulují, žádný problém s černými hernami není. To je nejzásadnější argument. Černé herny nejsou v civilizovaných zemích komplikací," píše se ve zprávě. Pokud i přesto nějaká nelegální herna vznikne, je protizákonná, policie ji může okamžitě uzavřít.

Pro Šťástku je však zpráva Brnění politická a nepodložená.

"Chybí mi tam odkazy na zahraniční studie, popis odborníků na závislost či psychologů. Nepovažuji to za odbornou zprávu," tvrdí Šťástka a plánuje podzimní brněnskou debatu o hazardu.

Chce oslovit nezávislé Národní monitorovací středisko, které v současné době analyzuje situaci a dopady hazardu v republice. "Studie na takovou věc nejde dělat. Pohybujeme se v právní rovině," oponuje Hollan.

To potvrzují i odborníci Národního monitorovacího střediska. "Lékařské či psychologické posudky určují pouze počet lidí, kteří se hlásí na léčení v důsledku závislosti na gamblingu, černé herny jsou spíše záležitostí policie," vysvětluje národní protidrogový koordinátor dozorující i nad analýzou hazardu Jindřich Vobořil.

"To, v jaké míře se vyskytují černé herny po úplném zákazu hazardu, odpovídá úrovni vymahatelnosti práva v daných zemích. Tedy toho, jak bude policie a celní správa svou práci zvládat," dodává.

Proti nelegálním hernám může zakročit policie

Podle Hollana tím, že Šťástka herny stále neruší, ukazuje svou nedůvěru ve státní aparát.

"Černé herny jsou nelegální, jejich uzavření je v rukou policie, která v západních zemích takové věci jednoznačně zajišťuje. Pokud se nepovažujeme za Ukrajinu či Kazachstán, tak tu černé herny prostě nebudou," vysvětluje Hollan.

S nelegálními provozovnami se přitom v Česku setkáme už dnes. Paradoxně však díky existenci těch legálních, stojí totiž nenápadně v jejich sousedství. "Díky obrovskému množství heren v Česku policii chvíli trvalo, než zmapovala ty bez povolení. V minulých měsících jich byla většina uzavřena," vysvětluje Hollan.

"Ve chvíli, kdy bude zákaz heren realitou, všichni budou vědět, že tu žádná herna být nesmí. Nebude možné, aby tento typ černých heren existoval," píše se ve zprávě o černých provozovnách, kterou Šťástka obdržel.