Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Brno patří o víkendu lidovému umění

  13:36aktualizováno  13:36
Mezinárodní folklorní festival Brno už pojednadvacáté představuje lidem repertoár českých i zahraničních souborů. Až do neděle se budou brněnskými ulicemi rozléhat zvuky houslí a cimbálu. Nádvoří Nové i Staré radnice nebo náměstí Svobody zaplní tanečníci v pestrobarevných krojích a muzikanti.

Ve čtvrtek začal 21. ročník Mezinárodního folklorního festivalu Brno | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Od čtvrtka až do neděle se tak mohou diváci bavit na jednadvacátém ročníku Mezinárodního folklorního festivalu Brno. "Letos jsme opět využili osvědčené dramaturgie, kterou si diváci vždycky chválí," popsal prezident festivalu Milan Zelinka. Spolu s dalšími lidmi ze Sdružení přátel folkloru v Brně jsou hlavními pořadateli.

Ve čtvrtek začal 21. ročník Mezinárodního folklorního festivalu BrnoVe čtvrtek začal 21. ročník Mezinárodního folklorního festivalu Brno

"Divákům by se mohla líbit hlavně profilová vystoupení souborů, která jsou volně přístupná na náměstí Svobody," doporučil Zelinka. Dodal, že mezi zahraniční hosty patří soubory z Mauriciu, Maďarska, Řecka a Slovenska.

Frgál, kolovrátek i lidovky

Na hlavním brněnském náměstí se také koná řemeslnický jarmark. Stánkaři chtějí návštěvníky nalákat na frgály nebo trdelníky, ale také na možnost zapříst si na kolovrátku.

"V sobotu mezi desátou hodinou a polednem bude roztančené celé město, protože na čtyřech místech mezi náměstím Svobody a koncem Masarykovy ulice proběhnou krátká desetiminutová vystoupení všech souborů," popsal Zelinka, který je zároveň vedoucím brněnských souborů Májek a Májíček. Ty představí na festivalu pásma s názvem Šindelářky nebo Fašank ze zálesí.

Ve čtvrtek začal 21. ročník Mezinárodního folklorního festivalu Brno

"Osobně se velmi těším na hudební pořad Setkání pod věží Staré radnice nebo na recitál věnovaný nedožitým devadesátinám folkloristky Zdenky Jelínkové," prozradil Zelinka.

Sobotní odpoledne na nádvoří Nové radnice bude zase věnované brněnským souborům Valášek, Slováček a Javorník, které slaví jubileum. "První vystoupení bude s písněmi z Valašska, kde jsme v padesátých letech sami sbírali materiál pro náš soubor," řekl vedoucí Javorníku Ivan Nedělka.

Své šedesáté narozeniny soubor oslaví ještě pásmem z moravských Kopanic. "Javorník má padesát členů. Dětský soubor nemáme, ale o mladé přicházející členy nemáme nouzi," doplnil spokojeně Nedělka.

Festival se snaží ukázat lidem ve městě, že zde funguje více než čtyřicet folklorních souborů. "S návštěvností jsme spokojeni. Máme stálé diváky, kteří jsou nám věrní každý rok," řekl Zelinka.

Mezinárodní folklorní festival Brno

Pátek 27. srpna

Náměstí Svobody 10:00-18:00 Řemeslný jarmark 13:00 Zamutovčan - Slovensko - Etnografický ústav MZM 14:00-17:00 Řemeslná dílna - Medlánky - Zámecký park 19:00 Zahraniční soubory - Nádvoří Staré radnice 19:30 Setkání pod věží (pořad) - Restaurace Terč
21:30 Beseda u cimbálu

Sobota 28. srpna

Náměstí Svobody 10:00-18:00 Řemeslný jarmark 13:00 Dance Group Macedonians - Řecko - Střed města 10:00-12:00 Roztančené město (Účinkují: soubory zúčastněné na XXI. MFF Brno) - Nádvoří Nové radnice 15:00-16:30 Soubory jubilující (Brněnský Valášek, Javorník -Brno a Slováček - Brno) 18:30 Rodačka z Velké… (1. hlavní festivalový večer, pořad věnovaný nedožitým 90. narozeninám Zdenky Jelínkové) - Medlánky - Zámecký park 15:30-17:00 Tance a písničky z kraje života (pořad dětských souborů)

Neděle 29. srpna

Náměstí Svobody 13:00-14:00 Steelboyzband (Mauritius) - Nádvoří Nové radnice 14:30-15:30 Jen tak si trochu písknout (pořad dětských folklorních souborů) 17:00-18:30 Cestou necestou (2. hlavní festivalový večer)

(Více na www.folklornet.cz)

Autoři:


Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Úhyn ryb v největším moravském rybníce je vyšší. Ztráta je kolem 100 tun

V rybníku Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek...

V rybníce Nesyt na Břeclavsku kvůli horkému počasí, které způsobuje nedostatek kyslíku ve vodě, a nedostatku vody...

Další z rubriky

VIDEO: Na Petrově hlídají lodě kamery, do vody je spouštějí jeřábem

Každá loď si může v přístavu Petrov dopustit vodu, dobít elektřinu nebo odsát...

Největší a nejmodernější přístav na Baťově kanále. Tak se chlubí Petrov na svých webových stránkách. A ne nadarmo. Pro...

Městský okruh není jediný. Aktivisté blokují na jihu Moravy více staveb

Takto vypadá aktuální konec dálnice D35 za křižovatkou v Opatovicích nad Labem....

Napadení stavby části městského okruhu v Brně na Žabovřeské nedávno odložilo její zahájení na neurčito. Na jižní Moravě...

Fanoušci dopravy mohou v Brně adoptovat sedačku ve „zlaté“ tramvaji

Do brněnských ulic vyjela tramvaj připomínající 150 let MHD.

Brněnský dopravní podnik připravil ke svému kulatému výročí překvapení pro fanoušky tramvají. Ve speciálním voze si...

Provident Financial s.r.o.
Specialista péče o zákazníky v terénu

Provident Financial s.r.o.
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj

Najdete na iDNES.cz