Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Brno patří o víkendu lidovému umění

  13:36aktualizováno  13:36
Mezinárodní folklorní festival Brno už pojednadvacáté představuje lidem repertoár českých i zahraničních souborů. Až do neděle se budou brněnskými ulicemi rozléhat zvuky houslí a cimbálu. Nádvoří Nové i Staré radnice nebo náměstí Svobody zaplní tanečníci v pestrobarevných krojích a muzikanti.

Ve čtvrtek začal 21. ročník Mezinárodního folklorního festivalu Brno | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Od čtvrtka až do neděle se tak mohou diváci bavit na jednadvacátém ročníku Mezinárodního folklorního festivalu Brno. "Letos jsme opět využili osvědčené dramaturgie, kterou si diváci vždycky chválí," popsal prezident festivalu Milan Zelinka. Spolu s dalšími lidmi ze Sdružení přátel folkloru v Brně jsou hlavními pořadateli.

Ve čtvrtek začal 21. ročník Mezinárodního folklorního festivalu BrnoVe čtvrtek začal 21. ročník Mezinárodního folklorního festivalu Brno

"Divákům by se mohla líbit hlavně profilová vystoupení souborů, která jsou volně přístupná na náměstí Svobody," doporučil Zelinka. Dodal, že mezi zahraniční hosty patří soubory z Mauriciu, Maďarska, Řecka a Slovenska.

Frgál, kolovrátek i lidovky

Na hlavním brněnském náměstí se také koná řemeslnický jarmark. Stánkaři chtějí návštěvníky nalákat na frgály nebo trdelníky, ale také na možnost zapříst si na kolovrátku.

"V sobotu mezi desátou hodinou a polednem bude roztančené celé město, protože na čtyřech místech mezi náměstím Svobody a koncem Masarykovy ulice proběhnou krátká desetiminutová vystoupení všech souborů," popsal Zelinka, který je zároveň vedoucím brněnských souborů Májek a Májíček. Ty představí na festivalu pásma s názvem Šindelářky nebo Fašank ze zálesí.

Ve čtvrtek začal 21. ročník Mezinárodního folklorního festivalu Brno

"Osobně se velmi těším na hudební pořad Setkání pod věží Staré radnice nebo na recitál věnovaný nedožitým devadesátinám folkloristky Zdenky Jelínkové," prozradil Zelinka.

Sobotní odpoledne na nádvoří Nové radnice bude zase věnované brněnským souborům Valášek, Slováček a Javorník, které slaví jubileum. "První vystoupení bude s písněmi z Valašska, kde jsme v padesátých letech sami sbírali materiál pro náš soubor," řekl vedoucí Javorníku Ivan Nedělka.

Své šedesáté narozeniny soubor oslaví ještě pásmem z moravských Kopanic. "Javorník má padesát členů. Dětský soubor nemáme, ale o mladé přicházející členy nemáme nouzi," doplnil spokojeně Nedělka.

Festival se snaží ukázat lidem ve městě, že zde funguje více než čtyřicet folklorních souborů. "S návštěvností jsme spokojeni. Máme stálé diváky, kteří jsou nám věrní každý rok," řekl Zelinka.

Mezinárodní folklorní festival Brno

Pátek 27. srpna

Náměstí Svobody 10:00-18:00 Řemeslný jarmark 13:00 Zamutovčan - Slovensko - Etnografický ústav MZM 14:00-17:00 Řemeslná dílna - Medlánky - Zámecký park 19:00 Zahraniční soubory - Nádvoří Staré radnice 19:30 Setkání pod věží (pořad) - Restaurace Terč
21:30 Beseda u cimbálu

Sobota 28. srpna

Náměstí Svobody 10:00-18:00 Řemeslný jarmark 13:00 Dance Group Macedonians - Řecko - Střed města 10:00-12:00 Roztančené město (Účinkují: soubory zúčastněné na XXI. MFF Brno) - Nádvoří Nové radnice 15:00-16:30 Soubory jubilující (Brněnský Valášek, Javorník -Brno a Slováček - Brno) 18:30 Rodačka z Velké… (1. hlavní festivalový večer, pořad věnovaný nedožitým 90. narozeninám Zdenky Jelínkové) - Medlánky - Zámecký park 15:30-17:00 Tance a písničky z kraje života (pořad dětských souborů)

Neděle 29. srpna

Náměstí Svobody 13:00-14:00 Steelboyzband (Mauritius) - Nádvoří Nové radnice 14:30-15:30 Jen tak si trochu písknout (pořad dětských folklorních souborů) 17:00-18:30 Cestou necestou (2. hlavní festivalový večer)

(Více na www.folklornet.cz)

Autoři:Nejčtenější

Při ranním požáru rodinného domku na Znojemsku zemřely tři děti

U požáru ve starším rodinném domu zasahovali profesionální i dobrovolní hasiči...

Tři děti zemřely nad ránem při požáru rodinného domku v Oleksovicích na Znojemsku. Čtyři dospělí jsou zranění. Příčiny...

VIDEO: Řidič chtěl na D2 vybrzdit kamion, těžký vůz mu skončil v kufru

Řidič chtěl vybrzdit kamion. Ten do něj narazil

Pokus vybrzdit kamion se vymstil řidiči na dálnici D2 u Podivína na Břeclavsku. Jednapadesátiletý cizinec ve volvu...Odsouzený „vybržďovač“ hokejisty Ujčíka léta vozil lidi autobusem MHD

Brněnští řidiči si stěžují, že kvůli pomalu se zavírajícím dveřím nových...

Čtrnáctkrát se Viktor Gajda dopustil přestupku. Několikrát vybržďoval řidiče jiných aut, přičemž do některých vozů...

Čtvrtfinále: Pardubice padly v Třinci i podruhé, Kometa znovu zvítězila

Vítkovický Lukáš Kucsera (vlevo) brání Ondřeje Němce z Komety před brankou...

Druhými zápasy čtvrtfinálových sérií pokračovalo play off hokejové extraligy. Třinec porazil Pardubice i podruhé, na...

Spolek zmařil obnovu tramvajové trati. Stavba se odkládá na neurčito

Obnovená trať má na jihu Líšně plánovanou smyčku v areálu Technického muzea...

Letos na jaře se mělo začít s obnovou tramvajové tratě do Líšně za 390 milionů. Dlouho plánovaný termín ale padl a nový...

Další z rubriky

Třetí nejlepší Chardonnay na světě vyrábí v jihomoravském Krumvíři

Cenu za nejlepší české víno obhájil Josef Valihrach.

Jedno z nejlepších Chardonnay na světě umí vyrobit jedenašedesátiletý vinař Josef Valihrach z Krumvíře na Břeclavsku....

Nákupní centrum v Brně má první Food Box na potraviny pro potřebné

Do Food Boxu mají lidé házet trvanlivé potraviny označené etiketou.

Darovat jídlo lidem v nouzi rovnou v supermarketu nyní v Brně umožňuje nákupní centrum Avion. Potravinová banka tam...

V obleku kočičky močil na děti, nařkla muže exmanželka. Teď jí hrozí vězení

Justice, talár, soudce, zástupce, soud, spis, trest, odvolat

Až osm let vězení za křivé obvinění hrozí u Městského soudu v Brně ženě, která nařkla exmanželka z bizarního chování k...

denicky-depo-provera-uz-nikdy
denicky-depo-provera-uz-nikdy

Deníček maminky, která vypráví, jaká úskalí může mít hormonální injekce.

Najdete na iDNES.cz