ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: ČTK

Lékařů je málo, brněnská fakultní nemocnice svěří víc porodů asistentkám

  • 0
Až polovinu porodů v Brně můžou v budoucnu vést porodní asistentky, jak je to běžné v zahraničí. Vyřeší se tím problém s nedostatkem lékařů. Komfort maminkám nabídne obří porodnice, která se má začít stavět příští rok.

Dbát na potřeby matek tak, aby se cítily příjemně a komfortně, se snaží brněnské porodnice. Vzniká proto několik projektů, které mají dopomoci k tomu, aby se město stalo centrem moderního porodnictví, v němž budou hrát stále významnější roli porodní asistentky.

K jejich působení má řada lékařů pořád spíše negativní postoj, ten se ale postupně začíná měnit.

Jejich větší zapojení navíc může vyřešit problém s nedostatkem porodníků. „Nyní máme asi dvacet procent porodů pod vedením asistentek, v budoucnu jich může být až polovina. Jdeme zkrátka cestou postupného předávání zodpovědnosti. Jsme ale zajedno, že se musí jednat o porody bez komplikací,“ oznámil Pavel Ventruba, přednosta Gynekologickoporodnické kliniky Fakultní nemocnice Brno.

Nemocnice přímo zaměstnávají zdravotnice, které porody vedou. K dispozici jsou ale také ty soukromé, takzvané komunitní porodní asistentky, jež si mohou těhotné ženy najímat.

„Doprovází rodičku do nemocnice, kde jí pomáhají. Tam ale často nastává problém. Mají odlišný názor na vedení porodu než personál v nemocnici a nic nezmůžou. I to se ale mění, například v porodnici na Obilním trhu v Brně, kde dostávají mnohem větší prostor,“ uvedla Kateřina Hájková Klíčová, výkonná ředitelka Unie porodních asistentek (UNIPA).

Jižní Morava je před ostatními kraji

Právě na jižní Moravě plánuje zřídit síť komunitních porodních asistentek. „Ze zahraničí budeme přebírat standardy, jež jsou tam běžné, a vzdělávat ženy, které zároveň budeme podporovat, aby si otevíraly svoje ambulance. Pak se pokusíme jejich práci prezentovat gynekologům a pediatrům, aby si uměli společné fungování představit,“ poznamenala Hájková Klíčová.

Podle jejích slov právě v zahraničí funguje péče o rodičky úplně jinak než v Česku. „O zhruba osmdesát procent žen se tam starají právě porodní asistentky, které jsou vnímány jako skutečné odbornice. V České republice je to přesně naopak, většinu porodů vedou lékaři,“ pronesla ředitelka.

„Ale i přesto je právě jižní Morava v tomto ohledu před ostatními kraji. Je to způsobeno tím, že za minulého režimu byla dále od mocenského centra, a tak změna k lékařsky vedeným porodům nebyla tak radikální. Proto se rychleji vracíme zpátky,“ myslí si Hájková Klíčová.

Ta také dlouhodobě usiluje o stavbu Porodního domu v Brně. Zatím mu však ministerstvo zdravotnictví nakloněné není. „Vznik takového zařízení nepodporujeme. Jednoznačně stojíme na straně nenarozeného dítěte a prosazujeme porod za přítomnosti odborníků v porodnicích,“ sdělila mluvčí ministerstva zdravotnictví Štěpánka Čechová.

Podle šéfky UNIPA by se ale i tohle mohlo změnit. Na úřadu vlády totiž o budoucnosti porodnictví jedná speciální pracovní skupina, ve které jsou i sympatizanti alternativnějších způsobů porodu.

Se stavbou moderní porodnice už nejde otálet

Každopádně svoje místo dostanou porodní asistentky také v nové mamutí porodnici, která se začne v areálu fakultní nemocnice v Bohunicích stavět už příští rok. Ročně by měla „odbavit“ až šest tisíc porodů.

„Podle odhadů vyjde na téměř dvě miliardy korun. Ministerstvo se bude na akci přes státní rozpočet podílet sedmdesáti procenty, zbývajících třicet procent zaplatí fakultní nemocnice z vlastních zdrojů,“ vypočítala Čechová.

Podle ředitele Fakultní nemocnice Brno Romana Krause je nyní nezbytné, aby ministerstvo projekt zaregistrovalo. „Jakmile se tak stane, můžeme vypsat výběrové řízení,“ přiblížil aktuální stav Kraus.

Se stavbou moderní porodnice prý už nejde otálet. „Stav budovy na Obilním trhu, kde nyní sídlí část Gynekologicko-porodnické kliniky, je katastrofální. Může tam kdykoliv dojít k zásadní havárii, která podstatně omezí provoz,“ upozornil Kraus.

„Ročně tam máme kolem tří tisíc porodů a najednou bychom je neměli kde udělat. Rezervní kapacity v Nemocnici Milosrdných bratří jsou řádově ve stovkách porodů,“ vysvětlil Kraus, proč fakultní nemocnice nutně potřebuje nové centrum.

„Už jsme se informovali i ve všech ostatních porodnicích v kraji, jak by nám byli schopni v krizové situaci pomoci. Podle našeho odhadu by se muselo až 1 500 porodů uskutečnit jinde než v Jihomoravském kraji. Museli bychom tak maminky vozit pryč,“ dodal Kraus.