Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: SXC.hu

Brno přeplácí úklidovou firmu, spočítalo sdružení. Mělo ale špatné údaje

  • 10
Občanské sdružení Acta non verba obvinilo brněnský magistrát z korupce a přeplácení úklidové firmy. Spočítalo, že radnice ročně utratí za úklid jednoho metru čtverečního skoro dva tisíce korun, tedy o 340 procent víc, než jiná města. Magistrát to odmítl a zvažuje žalobu. Výpočet byl totiž špatný.

Skutečné náklady Brna na úklid jsou asi 390 korun na metr čtverečný za rok, což je srovnatelné s ostatními městy nebo institucemi. Za špatný výpočet však nemůže sdružení, ale chyba magistrátní úřednice, která Acta non verba poslala nepřesné údaje.

Podle sdružení je tak žaloba absurdní. "Omluvit by se měl spíš magistrát, že nám dal špatné informace a ještě si za to nechal zaplatit 250 korun," prohlásil ředitel společnosti Acta non verba Vojtěch Razima.

"Ta lživá informace se stihla rozšířit po celé republice a poškodilo to naši pověst. Navíc obvinili konkrétní lidi z lumpáren, aniž by to ověřili. Doufám, že to uvedou na pravou míru," reagoval náměstek primátora pro majetkové věci Oliver Pospíšil (ČSSD).

Město tak bude omluvu požadovat i přesto, že chybné informace sdružení dodala právě sama radnice. Chybu způsobila referentka, která je v současnosti na mateřské dovolené, takže jí žádný postih nečeká.

"Projednám s náměstky způsob poskytování informací třetím osobám," reagoval včera brněnský primátor Roman Onderka (ČSSD). Podle Onderky nikdo není neomylný.

Co mohli, to na úřadě dávno skartovali

Přestože výpočet plateb byl chybný, sdružení kromě toho poukázalo i na další podivné okolnosti. "V roce 1996 se údajně konalo výběrové řízení, ale to už je dávno, tak prý byly všechny doklady skartovány," poukázal Razima. 

Dodal, že město uzavřelo smlouvu s Alenou Weberovou, jejíž manžel je referentem magistrátu pro správu budov. Její firma se o úklid v budovách radnice starala celých patnáct let a za tu dobu s ní město podepsalo osmnáct dodatků ke smlouvě. Podle Razimy šlo většinou o zvyšování cen.

Podle Aleny Weberové mladší, která firmu své matky spravuje, dodatky reagovaly na změnu DPH, výši minimální mzdy a inflaci. Se svým otcem úřaduje ve společné kanceláři, ale podle jejích slov to firmu nemůže zvýhodnit.

"Otec je zaměstnancem magistrátu, pracuje ale pouze jako správce. Z této pozice nemůže zasahovat do výběrových řízení ani patnáct let ovlivňovat vedení města, zvlášť když se tady za tu dobu vystřídalo několik primátorů," oponuje Weberová.

"Výběrovým řízením chce magistrát zakrýt svoji nečinnost"

Na konci května vypsala radnice nové výběrové řízení na úklidové služby. "Minulý týden jsme se dozvěděli, že jsme z něho byli vyřazeni, protože jsme nesplnili všechny podmínky," dodala Weberová.

Razima považuje i toto za podezřelou shodu okolností. Radnice podle něj vypsala výběrové řízení ve chvíli, kdy se o platby za úklid začal někdo zajímat. "Snaží se tím zakrýt svoji nečinnost z minulých let," domnívá se šéf sdružení.

Podle náměstka Pospíšila jsou skutečným důvodem vypsání nových výběrových řízení změny v zákoně. Radnice kromě úklidu současně hledá i nového dodavatele plynu, elektřiny i ostrahu.

Tomáš Polák z úklidové společnosti Okin Group ovšem soudí, že i skutečná částka, tedy 390 korun, kterou Brno za úklid dává, je přemrštěná. "Tržní cena úklidu velkých kancelářských prostor se pohybuje mezi 100 až 160 korunami. Takže částka týkající se brněnského úřadu tržní ceny několikanásobně převyšuje," podotkl Polák.

,