Brněnští radní mají na 29. srpna naplánovanou schůzku. Na ní budou projednávat návrh příjmů a výdajů v rozpočtu pro příští rok. Na snímku brněnské náměstí Svobody z letadla.

Brněnští radní mají na 29. srpna naplánovanou schůzku. Na ní budou projednávat návrh příjmů a výdajů v rozpočtu pro příští rok. Na snímku brněnské náměstí Svobody z letadla. | foto: Radek Miča, MAFRA

Vesnice plánují, Brno bude šetřit. Z daní dostane o 200 milionů míň

  • 11
O 204 milionů chudší bude příští rok jihomoravská metropole. Poslanci schválili na začátku měsíce nový systém přerozdělování daní, který zvýhodní menší města a obce. Vydělají na něm třeba Šlapanice na Brněnsku. Brno ale čeká přetahovaná o každou korunu.

Více peněz dostanou příští rok vesnice a menší města. Starostové proto už začínají plánovat, co s nečekaným dárkem udělají. Ve Znojmě opraví školy, v Břeclavi postaví dopravní terminál, ve Šlapanicích dají do pořádku silnice a chodníky.

"Těch věcí je strašně moc. Máme projekty na krytý bazén, další opravy hřbitova, chtěli bychom zlepšit sportovní zázemí a propojit cyklostezky," vypočítává starosta Hodonína Igor Taptič. V rozpočtu na příští rok by měl díky nové úpravě hospodařit s částkou o zhruba 23 milionů korun vyšší.

Jak se změní městům v kraji rozpočty

Brno -204 350 000

Blansko +19 444 000

Břeclav +24 424 000

Hodonín +23 202 000

Vyškov +25 051 000

Znojmo +32 562 000

Výnos na 1 obyvatele od r. 2013

Blansko 8 900

Brno 17 400

Břeclav 9 100

Hodonín 9 000

Vyškov 9 200

Znojmo 9 400

Pozn.: Částky jsou v korunách

Zdroj: www.obcelidem.cz

Změnu musí ještě schválit senátoři a podepsat prezident. Někteří starostové jsou proto stále opatrní. "Dokud to nevyjde ve sbírce zákonů a peníze nebudou na účtu, není nic jisté. I když tentokrát věřím, že už to projde," usmívá se starosta Dolních Dunajovic na Mikulovsku Josef Hasník.

Obci by změna přinesla do rozpočtu čtyři miliony korun navíc. Dosud přitom v Dolních Dunajovicích hospodařili s necelými 12 miliony. "Peníze bychom dali na splácení dluhů z minulého volebního období, rekonstrukci školy, kulturní zařízení, zeleň a chodníky," popisuje Hasník.

Brno zajišťuje služby i pro obce v okolí

Podobně uvažují i ve Šlapanicích či ve Znojmě. "Peníze bychom chtěli směřovat k dětem. Investice chystáme do škol, na budovy i jejich vybavení," říká starosta Vlastimil Gabrhel.

V Břeclavi by zase 24,5 milionu korun navíc využili na stavbu dopravního terminálu. "Bude stát kolem sta milionů korun, už jsme na ni získali šedesátimilionovou dotaci," vysvětluje starosta Oldřich Ryšavý.

Jediné město v kraji, které bude kvůli změně systému přerozdělování daní tratit, je Brno. Stejně jako Praha, Ostrava či Plzeň přijde o stamiliony, konkrétně o 204 milionů korun. Krajské město přitom zajišťuje služby i pro jiné obce v okolí. Patří mezi ně třeba doprava, kultura či zdravotnictví.

Brno se přitom už v minulých letech muselo kvůli hospodářské krizi potýkat s finančními problémy. Stačí si vzpomenout na protesty kvůli škrtům v brněnských divadlech.

Ztráty z daní budou kompenzovat zisky z hazardu

Jak se s novým systémem město popasuje, bude jasné na konci srpna. Na 29. srpna mají radní naplánovanou schůzi, na které budou projednávat návrh příjmů a výdajů v rozpočtu pro příští rok.

Už dříve ale primátor Roman Onderka naznačil, že o peníze z městské kasy by mohly přijít třeba projekty institucí, které nezřizuje Brno, jako jsou univerzity nebo hrad Veveří.

"Pokud budeme ročně přicházet o další stovky milionů korun, zasáhne to nejen chod města, ale také lidi denně dojíždějící za prací, kulturou, sportem, službami," varoval Roman Onderka. "Výpadek daňových příjmů mohou kompenzovat zisky z hazardu, ale jen částečně," dodal.

Podle něj se totiž jedná jen o zhruba 100 milionů korun, které si navíc nárokují třeba sportovci. Svaz měst a obcí i menší obce upozorňuje, že realita nebude tak růžová, jak by se mohlo zdát. Podle místopředsedy Jaromíra Jecha budou mít obce nakonec o zhruba deset procent nižší rozpočty, než původně odhadlo ministerstvo financí.

"Ekonomika nešlape, a stát proto na daních vybere méně. Mnohé obce tak sice díky novému přerozdělení dostanou více, v reálu to ale nebude o tolik," vysvětlil Jech. Třeba starosta obce, která by měla dostat o 4,5 milionu korun víc, by tak měl počítat s částkou zhruba o milion korun nižší.