Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jsme připraveni přijmout uprchlíky, oznámil Vokřál. Extremisty odsoudil

  19:52aktualizováno  19:52
Brno je připraveno přijmout několik desítek zahraničních běženců, kteří utíkají před válkou, oznámil primátor jihomoravské metropole Petr Vokřál. Reagoval tím mimo jiné na zastrašování personálu brněnské kavárny Tři ocásky. Radní chování extremistů odsoudili.

Chuligánům se nelíbilo, že kavárna Tři Ocásci vyjádřila solidaritu uprchlíkům. | foto: Facebook Tři OcásciMAFRA

Fotbalové Brno před týdnem zažívalo svůj svátek. Třicet tisíc lidí se s fotbalistou Petrem Švancarou loučilo na lužáneckém stadionu, kteří stovky nadšených brigádníků dali do pucu.

Část fanoušků Zbrojovky se však jen neradovala. Udělala si zastávku v brněnské kavárně Tři ocásky, která předtím na sociálních sítích deklarovala solidaritu s uprchlíky. A zdejší personál zastrašovala a dokonce napadla jednoho z hostů. Posléze se fanoušci vyfotili před kavárnou s nápisem „Uprchlíky nepřijímáme, Johny Kentus Gang“ (psali jsme o tom zde).

A zastrašování se po týdnu znovu opakovalo. V pátek 3. července se podle zjištění MF DNES chuligáni přišli do kavárny fotit znovu.

Extremisté však dosáhli přesného opaku. Primátor Petr Vokřál (ANO) v pátek oznámil, že brněnští radní schválili v případě akutní nouze přijmutí až několik desítek běženců.

„Můžeme je dočasně ubytovat v ubytovnách určených pro potřeby sociálně slabých občanů a poskytnout jim hygienické zázemí, stravování a základní zdravotní péči,“ dodal Vokřál.

V Brně podle něj sídlí i státní zařízení, která disponují lůžky a zdravotnickým materiálem, jsou zde charitativní a neziskové organizace, jež mohou v případě potřeby také pomoci. Město navíc nedávno přispělo ke vzniku Potravinové banky, která schraňuje potraviny pro potřebné. V první fázi by zařízení mohlo běžencům nabídnout potraviny.

„Neusilujeme o to stát se uprchlickým centrem, ale je naivní si myslet, že se uprchlíci Česku vyhnou. Nezříkáme se odpovědnosti jim pomoci,“ dodal Vokřál.

„Důvod vyhrocení situace? Mlčení politiků“

Vokřál zároveň tvrdě odsoudil zastrašování extremisty. „To, že je tvrdé jádro fotbalových fans často tvořeno příznivci krajní pravice, není žádná novinka, ovšem je smutné, že se pozitivní energie z obnovených Lužánek okamžitě přetavila v takto nebezpečné a nepřijatelné chování. Pravicový, stejně jako levicový extremismus odmítám. Migrace uprchlíků je apolitickým tématem a jedná se v prvé řadě o pomoc lidem, kteří jsou v krizovém stavu,“ konstatoval primátor.

Personál Tří ocásků přístup brněnského magistrátu oceňuje. „Je výborné, že se primátor takto vyjádřil. Je to pro mě dost zlomové v celé situaci, protože právě mlčení politiků je podle nás jedním z hlavních důvodů současného vyhrocení situace kolem uprchlíků,“ konstatoval provozní napadené kavárny Martin Jestřábek.

Podle něj personál nebude podávat na víkendové chuligány trestní oznámení, protože by to považoval za zbytečné vyhrocení situace. Policie však i tak atmosféru v Brně monitoruje.

Nedávno zveřejněné prohlášení kavárny U tří ocásků

Jsme silně znepokojeni událostmi uplynulého týdne a především pak víkendu. V reakci na projev naší solidarity s trpícími lidmi totiž přišla nejdříve mohutná vlna nevybíravého nesouhlasu ve virtuálním prostoru plná vulgárních urážek a vyhrůžek, a ta následně eskalovala zastrašováním přímo v našem podniku a dokonce fyzickým napadením jednoho z hostů, který se ve vyhrocené situaci zastal obsluhy.

Situaci, kdy je za projev svého názoru někdo zastrašován či fyzicky napadán, považujeme za zásadní ohrožení svobodné a rovné společnosti.

Naše společnost dospěla do stavu, ve kterém může mít skupina nebo jedinec strach projevit svůj názor. Odpovědnost za něj podle nás plně nesou lidé jako Tomáš Vandas, Martin Konvička se svým spolkem IvČRN či Tomio Okamura, kteří neváhají šířit mezi lidmi strach, paniku a nenávist. Stejnou měrou se ovšem na této atmosféře podílí jednostranně informující média, mlčící politici napříč celým politickým spektrem a veřejné osobnosti – nedokáží nebo nechtějí k věci zaujmout jasný lidský a zodpovědný postoj a nechávají tak až příliš silně znít výše zmíněné nenávistné hlasy.

Tímto vyzýváme účastníky diskuze ke kultivaci projevu, veřejné osobnosti k tomu, aby šli svým jednáním příkladem, a spolek okolo M. Konvičky a ostatních populistů k převzetí zodpovědnosti za nehorázné vyhrocení situace a především ke změně rétoriky.

Brněnským i mimobrněnským násilníkům vzkazujeme, že kavárna Tři ocásci není a nikdy nebude bojištěm.

Všem, kteří nám projevili svou podporu, ať už na dálku nebo přímo na místě svou přítomností, velmi děkujeme a pevně věříme, že v budoucnu už situace nedojde takto daleko.

Nenávist a netoleranci u nás nechceme.

Solidaritu s uprchlíky #přijímáme.

Tři ocásci

Autoři: ,Nejčtenější

Čtyřnásobný vrah Kevin Dahlgren spáchal ve věznici ve Valdicích sebevraždu

Vrchní soud v Olomouci začal za mimořádných bezpečnostních opatření projednávat...

Čtyřnásobný vrah Kevin Dahlgren ve čtvrtek vpodvečer spáchal ve věznici Valdice na Jičínsku sebevraždu. ČTK to zjistila...

Tragicky zesnulému herci Jakubu Zedníčkovi aplaudoval ve stoje plný sál

S hercem Jakubem Zedníčkem, který tragicky zemřel při dopravní nehodě, se do...

Rodina, přátelé a kolegové se ve čtvrtek přišli do Městského divadla Brno rozloučit s mladým hercem Jakubem Zedníčkem,...Nebyl hodinový, ale dvouhodinový, vzpomíná recepční na neřestný hotel

Blanka Budínová jako vzpomínku na Korso uchovává třeba hřeben ve tvaru...

Málokdo z mladších Brňanů dnes ví, že kousek za lázněmi na Kopečné ulici pod svahem, na kterém se tyčí katedrála...

Kontroverzní obor genderová studia v Brně skončí, je o něj malý zájem

Univerzitní kampus za pět miliard korun, který stojí na ploše třiceti hektarů v...

Masarykova univerzita v Brně oznámila, že zruší bakalářský obor gender vyučovaný na fakultě sociálních studií....

Řidička zemřela při střetu s vlakem, koridor z Brna do Břeclavi stál

(Ilustrační snímek)

Střet s vlakem nepřežila zhruba hodinu po poledni u Šakvic na Břeclavsku řidička osobního automobilu. Ve vlaku jedoucím...

Další z rubriky

Nejsme vymírající národ, přibývá však rizikových rodiček, říká porodník

Přednosta Gynekologicko-porodnické kliniky Fakultní nemocnice Brno Pavel...

V největší české porodnici v brněnské fakultní nemocnici přijde na svět šest tisíc dětí ročně. Čím dál víc z nich jsou...

Žena se schovávala před vězením v cizím bytě, majitele zamkla v pokoji

Ilustrační snímek

V cizím bytě našla úkryt žena z Brna, která se chtěla vyhnout nástupu do vězení. Když její skrýš policisté odhalili,...

Opilý šéf dopravní komise způsobil nehodu. Byl to ojedinělý exces, řekl

Šéf dopravní komise znojemské radnice Jan Blažíček.

Bývalý znojemský místostarosta a ještě donedávna šéf dopravní komise radnice Jan Blažíček stanul před Okresním soudem...

Najdete na iDNES.cz