Funkcionalistická pasáž Jalta na Dominikánském náměstí v Brně

Funkcionalistická pasáž Jalta na Dominikánském náměstí v Brně | foto: Monika Hlaváčová, MF DNES

Brno prodá chátrající pasáž Jalta, kupec za ni nabídl sto milionů

  • 4
Chátrající pasáž Jalta, jejíž údržba stojí Brno každoročně statisíce korun, se možná brzy dočká oživení. Město má vážného zájemce, který chce šestipatrovou budovu koupit za sto milionů korun. Nikdo jiný se za celých pět let nepřihlásil, kupec tak Jaltu dostane za nejnižší cenu.

"Je to seriózní firma, která má za sebou například stavbu velkého bankovního domu," naznačil majetkový náměstek primátora Oliver Pospíšil (ČSSD). Podrobnosti však sdělit nechtěl.

Zároveň se ukazuje, že původně městské pozemky a domy, za které Brno problémovou Jaltu směnilo, se v rukou soukromých investorů mění ve zlatý důl. Například na parcele v Masarykově čtvrti vzniká luxusní Rezidence Martinů. Město si pozemek před šesti lety cenilo na 17 milionů korun, nyní má podle cenové mapy hodnotu nejméně 24 milionů korun.

Vzhledem k tomu, že šlo o jednu z posledních nezastavěných ploch v Masarykově čtvrti, skutečná cena bude ještě vyšší. Hodnota bytů a parkovacích stání, které na pozemku vyrůstají, je téměř 420 milionů korun.

Rezidenci Martinů staví firma vedená Radkem Konečným. Ten figuroval rovněž ve společnosti, která získala dům v historickém centru Brna, jenž byl také součástí výměny.

Někteří opoziční politici považují Konečného za muže, který stál spolu s dalšími na počátku kauzy Jalta. Už proto, že ovládá dvě nemovitosti z problémové směny.

Podnikatel to odmítá: "Zvažovali jsme, že Jaltu koupíme ještě před panem Lekešem, ale nakonec z toho sešlo. Jinak tam žádná spojitost není. Pozemky v Masarykově čtvrti jsme normálně koupili, protože je to zajímavá lokalita," prohlásil Konečný.

Nevýhodná směna stála ODS křeslo primátora

V rozlehlé budově na Dominikánském náměstí za minulého režimu sídlil Tuzex a kino Jalta. Koncem 90. let se její vlastník, Česká pojišťovna, začal rozhlížet po kupci. O budovu se v roce 2005 ucházelo město, ale těsně před ním ji za 60 milionů korun koupil podnikatel Miroslav Lekeš.

Hospodářský náměstek tehdejšího primátora Radomír Jonáš (ODS) prosazoval myšlenku, že by město mělo budovu stejně koupit a nastěhovat do ní úředníky. "Chceme ji koupit co nejlevněji. S majitelem teď jednáme o tom, že mu místo části peněz dáme jiný majetek města. Máme seznam budov a pozemků, kde je několik desítek položek. Budeme o nich jednat," popsal tehdy plány radnice Jonáš.

Lekeš si Jaltu cenil na 78 milionů korun. Brno mu za ni dalo tři domy a dva pozemky v Pisárkách a Stránicích. Odhadní firma Qualiform ocenila domy a pozemky na asi 96,5 milionu korun, a Lekeš tak městu rozdíl v ceně doplatil.

Směnu silně kritizovala opozice. Zvláště, když se po podepsání smlouvy začalo ukazovat, že místo 50 milionů korun bude rekonstrukce pasáže stát minimálně 350 milionů. Nevýhodná směna Jalty byla jedním z hlavních důvodů, proč ODS v Brně ve volbách roku 2006 neobhájila křeslo primátora.