Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Brno propáslo šanci být hlavním městem kultury

  15:00aktualizováno  15:00
Miliony dotací a pozornost kulturního světa si mohlo užít Brno, kdyby se aspoň snažilo konkurovat Plzni. Ta se nyní pyšní titulem Evropské hlavní město kultury pro rok 2015. Porazila totiž Ostravu. Brněnští zastupitelé do soutěže ani nepodali přihlášku.

Hrad Špilberk v Brně | foto: Radek Miča, MAFRA

Podle ředitele Moravské galerie Marka Pokorného Brno promarnilo velkou šanci. "Byla to příležitost pro rozšíření a dotažení některých projektů. Brno má vilu Tugendhat, grafický design, Janáčka nebo dlouholetou divadelní tradici, ale chybí nějaký společný rámec," upozornil Pokorný.

Marek PokornýPodle něho mělo Brno minimálně srovnatelnou šanci na vítězství jako Plzeň a Ostrava. Zadržení přihlášky ho mrzelo.

Podle primátora Romana Onderky (ČSSD) začalo zastupitelstvo kandidaturu zvažovat příliš krátkou dobu před uzavírkou přihlášek.

Brněnský primátor Onderka otevřel nový povrch na Masarykově okruhu"Plzeň i Ostrava už měly spuštěné stránky a pracovaly na tom delší dobu. Navíc by to vyžadovalo větší investici z rozpočtu města," popsal Onderka.

Přesto mělo přihlášení Brna do soutěže velké zastánce. "Obavy jsou zbytečné, pořadatelé z Francie či Nizozemska potvrzují ekonomickou návratnost projektu. Brno by navíc hradilo maximálně čtvrtinu nákladů," obhajoval brněnskou účast v soutěži náměstek primátora Daniel Rychnovský (KDU-ČSL).

Města z nových a starých zemí EU

Každý rok se hlavní evropské město kultury vybírá v jednom starém a jednom novém členském státě Evropské unie. V roce 2015 bude oceněno české a belgické město.

město kultury

Titul získává každý rok jedno město ze zakládajících a druhé z nových členských států Evropské unie.

Z českých měst získala v minulosti titul Praha. Vítězná města získají zhruba 1,5 milionu eur (zhruba 37 milionů korun) z evropských zdrojů. Větší hodnotu má však mezinárodní publicita.

Jedenáctičlenná mezinárodní porota vybrala jako vítěze západočeskou Plzeň. Pro Ostravu hlasovalo pět porotců, pro Plzeň šest (čtěte dále).

"O belgickém nositeli titulu je už rozhodnuto. Bude jím valonské město Mons, které bylo jediným kandidátem tamní soutěže," řekla před časem vedoucí tiskového oddělení ministerstva kultury Viktorie Plívová.

Za ztracenou příležitost považuje neúčast Brna ředitelka tamního kulturního centra Monika Šimková.

"Na dvě vítězná města se upře zrak celé kulturní veřejnosti, mohli jsme to využít k propagaci," řekla Šimková. Upozornila také, že městu by zůstal titul už napořád a mohlo by také těžit z nově vybudovaných či zrekonstruovaných kulturních center.

Na druhou stranu Šimková podotkla, že Brno má kulturní scénu natolik bohatou, že další propagaci ani tolik nepotřebuje. "Ostrava a Plzeň to potřebují více než my," uvedla Šimková.

Mezinárodní věhlas podle ní Brnu přináší například festival Divadelní svět, Jazz Brno nebo festivaly vážné hudby jako Moravský podzim. "Divadelní svět Brno už po prvním ročníku dosáhl významu evropského festivalu," myslí si Onderka.

Sám primátor pak přál vítězství Ostravě. "Ten výsledek mě mrzí. Líbil se mi projekt Ostravy. Chtěli využít městské brownfieldy a podobně jako některé brněnské projekty zapojit do akcí obyvatele města," komentoval vítězství Plzně Onderka.

Evropské hlavní město kulturyNejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Policista odmítl rekordní úplatek 384 milionů korun od hackera

Kriminalista Lukáš Lazecký (vlevo) měl Petru Křístkovi přinést harddisk s...

Mohl si zařídit pohádkový život a procestovat třeba celý svět. Brněnský policista Lukáš Lazecký ale zůstal věrný svým...Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Muž na firemní akci uklouzl při skoku do lomu, po pádu na hlavu zemřel

Takhle se v tropických dnech osvěžovala parta kluků u Pavlova poblíž Slavníče...

Pád do zatopeného lomu při firemní akci ve středu večer nepřežil muž středního věku. Přivolaní záchranáři se jej...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Další z rubriky

Za projížďky kradenými autobusy dostal mladík 15 měsíců vězení

Mladík, který ukradl dva autobusy a řídil je pod vlivem drog, odešel od...

Za krádež autobusů a jejich řízení pod vlivem drog půjde na patnáct měsíců do vězení devatenáctiletý M. D. Brněnský...

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz