Lázně Rašínova jsou legendou Brna | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Brno zruší městské lázně. Lidé se bojí o práci, pacienti o svou péči

  • 6
Brněnští zastupitelé minulý týden rozhodli o zrušení Lázní města Brna. Podnik se sídlem na Rašínově ulici, bazénem na Ponávce a koupalištěm v Židenicích, teď pohltí městská firma Starez. Někteří zaměstnanci i pacienti se bojí, že s tím zanikne péče. Vznikla i petice.

"Magistrát ohledně celé záležitosti špatně komunikuje. Městské lázně jsou službou veřejnosti podobně jako hromadná doprava nebo divadla. Nemohou si na sebe vydělat. Případné zdražení by o lázeňské služby připravilo řadu obyvatel," vysvětlil jeden z pořadatelů petice a zastupitel Jan Šabata (ČSSD).

Představitelé města ovšem situaci uklidňují. Podle nich pacienti budou moci chodit do historické budovy za léčením stejně jako do teď.

Starez teď bude muset vybrat pro lázně nového poskytovatele zdravotní péče. A pak znovu uzavřít smlouvu se zdravotními pojišťovnami.

"Mám velké obavy, že v kruté konkurenci k tomu nemusí vůbec dojít," řekl už na zastupitelstvu bývalý náměstek primátora pro oblast sociálně-kulturní Daniel Rychnovský (KDU-ČSL).

V takovém případě by přitom v Rašínově ulici už zůstaly jen služby komerční a pacienti by si museli hledat léčbu jinde.

Jasno snad bude do září

Náměstek primátora Ladislav Macek (ČSSD) však obdobný scénář odmítá.

Lázně města Brna

* sídlí v ulici Rašínova

* nabízí saunu, rehabilitaci i bazén

* na Ponávce provozují pětadvacetimetrový krytý bazén

* v Zábrdovicích je venkovní bazén, kde chátrá památka od architekta Bohuslava Fuchse

"Ve hře jsou nyní tři varianty. Jednáme o tom, zda tuto péči nepřevezme Úrazová nemocnice, případně Nemocnice Milosrdných bratří. Ty jsou totiž lékařskými zařízeními, a mělo by tedy logiku, kdyby své služby rozšířily i o tuto oblast. Třetí možností je to, že vše zůstane pod správou Starezu, který si sám vyjedná smlouvy s pojišťovnami," popsal náměstek primátora.

Jasno podle něj musí být do září, kdy se budou lázně otvírat po tradiční letní přestávce. Do prázdnin bude vše fungovat ve starém režimu.

Magistrát chce zrušením podniku uspořit. Cílem pohlcení je podle Macka to, aby město nemuselo platit dva managementy městských firem, které se ovšem věnují tomu samému. Ředitel Česlav Gojný (KDU-ČSL), který lázně vedl 21 let, tak odchází do důchodu.

A není jediný, kdo skončí. "Jsme ve velké nejistotě, čekáme na výpovědi," popsala lázeňská fyzioterapeutka Táňa Průšová. V 58 letech počítá s tím, že do důchodu zůstane v evidenci úřadu práce.

Nápad z roku 2004

Celkem mají lázně 38 zaměstnanců. "Proběhla dvě jednání se všemi zaměstnanci, kteří o setkání měli zájem. Všem byly nabídnuty podmínky, aby mohli pokračovat u nás. Netýká se to ale plavčíků a zaměstnanců, kteří poskytují zdravotnické služby. Na ty bude vypsáno výběrové řízení," uvedl ředitel Starezu Martin Mikš.

Podle dobře informovaného úředníka přitom však sloučení velké úspory nepřinese. "Odhaduji to maximálně v řádu stovek tisíc ročně, ale spíše skoro nic," řekl pod podmínkou anonymity.

Záměr zrušit Lázně města Brna není nový. Původně s ním přišel v roce 2004 tehdejší náměstek primátora Radomír Jonáš, který je znám jako nejdůraznější zastánce kontroverzní směny pasáže Jalta. Ani po několika pokusech se představitelům města nápad do konce dotáhnout nepodařilo. Až nyní.

Zaměstnanci poukazují na to, že návrh prošel ve chvíli, kdy byla dokončena několikaetapová rekonstrukce lázní Rašínova za zhruba deset milionů korun.

,