Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Brno se ještě neodrazilo od dna. Radní proto budou šetřit na investicích

  10:24aktualizováno  10:24
Hospodářská krize nutí brněnské radní šetřit i v příštím roce. Na investice bude mít město o pět procent méně peněz. Investovat bude hlavně do rozvojových projektů, financování některých staveb ale rozloží do více let. Změna se dotkne například opravy Janáčkova divadla.

Brno rozloží opravu Janáčkova divadla na více let. | foto: Jan Škarvada

Rozpočet Brna včetně městských částí bude na rok 2011 hospodařit s částkou 11 809,9 milionu korun, bez městských částí 10 784,4 milionu. "Ještě jsme se neodrazili ode dna, k příjmům rozpočtu před dvěma lety se nepřibližujeme ani náznakem," potvrdil primátor města Roman Onderka (ČSSD).

Rozpočtu přitížilo také úsporné opatření ministerstev, která na města převádějí své kompetence, ale nepřidají jim odpovídající množství peněz. "Na více než třicet procent chodu státní správy musí město doplácet," upozornil tajemník brněnského magistrátu Pavel Loutocký.

Krize pomohla jen privatizaci městských bytů

Podle náměstka primátora pro majetkové věci Olivera Pospíšila (ČSSD) krize příliš neusnadňuje ani prodej městského majetku. "Zároveň je však snadnější privatizace bytového fondu," dodal Pospíšil. O byty v Brně je zájem. Město v příštím roce nakoupí také přes dvě stě startovacích bytů pro mladé rodiny.

Ve středu Brno podepsalo smlouvu na stavbu retenční nádrže Jeneweinova, která v příštím roce z rozpočtu odčerpá 152 milionů korun. "Je to jedna z nejdůležitějších věcí pro rozvoj Brna. Pomůže zlepšit životní prostředí a odvede dešťovou vodu ze zastavěných ploch v Jižním centru," vysvětlil první náměstek primátora Robert Kotzian (ODS). Nádrž má být hotová za dva roky, celkem přijde na 580 milionů korun.

Pro plánovanou přestavbu brněnského nádraží je nezbytné vybudování tramvaje Plotní. Stavba bude hotová v roce 2016 a bude stát více než dvě miliardy korun. Spojí odsunuté nádraží s centrem Brna. V příštím roce ukrojí projekt z městského rozpočtu 120 milionů.

Turisty rozvezou po městě minibusy

Brno bude příští rok investovat i do turistiky. Návštěvníci budou moci městem projíždět turistickými minibusy, podpory se dočkají i Sochy v ulicích nebo rekonstrukce jižního křídla hradu Špilberk.

Aby se vypořádalo s těsným rozpočtem, rozdělí Brno některé investice do více let, než bylo původně v plánu. "Kdyby nebyla krize, mohli bychom Janáčkovo divadlo opravovat dva roky, a ne tři," nastínil Onderka. Dalším příkladem je právě stavba tramvaje Plotní.

Podle ekonoma Marka Hatlapatky ze společnosti Cyrrus je to asi nejschůdnější řešení. "Další možností by byla půjčka, která by ale mohla městu snížit rating," řekl Hatlapatka.

Město chce ušetřit také na energiích. "V příštím roce vypíšeme soutěž na dodavatele elektřiny a plynu a pokusíme se nákupy sdružit. To by mohlo přinést zásadní úspory," plánuje Pospíšil.Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Policista odmítl rekordní úplatek 384 milionů korun od hackera

Kriminalista Lukáš Lazecký (vlevo) měl Petru Křístkovi přinést harddisk s...

Mohl si zařídit pohádkový život a procestovat třeba celý svět. Brněnský policista Lukáš Lazecký ale zůstal věrný svým...Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Muž na firemní akci uklouzl při skoku do lomu, po pádu na hlavu zemřel

Takhle se v tropických dnech osvěžovala parta kluků u Pavlova poblíž Slavníče...

Pád do zatopeného lomu při firemní akci ve středu večer nepřežil muž středního věku. Přivolaní záchranáři se jej...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Další z rubriky

VIDEO: K ženě se nastěhovalo 160 netopýrů. Ven, hoši, vyháněli je oknem

Do ložnice se naštěhovalo přes 160 netopýrů

Hororový zážitek má za sebou sedmaosmdesátiletá žena z brněnské městské části Královo Pole. Do ložnice se jí...

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Nemocnice na jihu Moravy budou nakupovat společně, kraj chce ušetřit

Zrekonstruované chirurgické oddělení Fakultní nemocnice v Plzni na Borech. (22....

Nákup zdravotnického materiálu a léků už nebude výsadou nemocnic. Jihomoravský kraj si chce objednávky řídit sám....

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz