Brno rozloží opravu Janáčkova divadla na více let.

Brno rozloží opravu Janáčkova divadla na více let. | foto: Jan Škarvada

Brno se ještě neodrazilo od dna. Radní proto budou šetřit na investicích

  • 16
Hospodářská krize nutí brněnské radní šetřit i v příštím roce. Na investice bude mít město o pět procent méně peněz. Investovat bude hlavně do rozvojových projektů, financování některých staveb ale rozloží do více let. Změna se dotkne například opravy Janáčkova divadla.

Rozpočet Brna včetně městských částí bude na rok 2011 hospodařit s částkou 11 809,9 milionu korun, bez městských částí 10 784,4 milionu. "Ještě jsme se neodrazili ode dna, k příjmům rozpočtu před dvěma lety se nepřibližujeme ani náznakem," potvrdil primátor města Roman Onderka (ČSSD).

Rozpočtu přitížilo také úsporné opatření ministerstev, která na města převádějí své kompetence, ale nepřidají jim odpovídající množství peněz. "Na více než třicet procent chodu státní správy musí město doplácet," upozornil tajemník brněnského magistrátu Pavel Loutocký.

Krize pomohla jen privatizaci městských bytů

Podle náměstka primátora pro majetkové věci Olivera Pospíšila (ČSSD) krize příliš neusnadňuje ani prodej městského majetku. "Zároveň je však snadnější privatizace bytového fondu," dodal Pospíšil. O byty v Brně je zájem. Město v příštím roce nakoupí také přes dvě stě startovacích bytů pro mladé rodiny.

Ve středu Brno podepsalo smlouvu na stavbu retenční nádrže Jeneweinova, která v příštím roce z rozpočtu odčerpá 152 milionů korun. "Je to jedna z nejdůležitějších věcí pro rozvoj Brna. Pomůže zlepšit životní prostředí a odvede dešťovou vodu ze zastavěných ploch v Jižním centru," vysvětlil první náměstek primátora Robert Kotzian (ODS). Nádrž má být hotová za dva roky, celkem přijde na 580 milionů korun.

Pro plánovanou přestavbu brněnského nádraží je nezbytné vybudování tramvaje Plotní. Stavba bude hotová v roce 2016 a bude stát více než dvě miliardy korun. Spojí odsunuté nádraží s centrem Brna. V příštím roce ukrojí projekt z městského rozpočtu 120 milionů.

Turisty rozvezou po městě minibusy

Brno bude příští rok investovat i do turistiky. Návštěvníci budou moci městem projíždět turistickými minibusy, podpory se dočkají i Sochy v ulicích nebo rekonstrukce jižního křídla hradu Špilberk.

Aby se vypořádalo s těsným rozpočtem, rozdělí Brno některé investice do více let, než bylo původně v plánu. "Kdyby nebyla krize, mohli bychom Janáčkovo divadlo opravovat dva roky, a ne tři," nastínil Onderka. Dalším příkladem je právě stavba tramvaje Plotní.

Podle ekonoma Marka Hatlapatky ze společnosti Cyrrus je to asi nejschůdnější řešení. "Další možností by byla půjčka, která by ale mohla městu snížit rating," řekl Hatlapatka.

Město chce ušetřit také na energiích. "V příštím roce vypíšeme soutěž na dodavatele elektřiny a plynu a pokusíme se nákupy sdružit. To by mohlo přinést zásadní úspory," plánuje Pospíšil.