Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Brno-sever bude mít nově starostku. Šéfku firmy Bytasen

  8:20aktualizováno  8:20
Velká koalice už je na Brně-severu minulostí. ODS se po volbách spojila s TOP 09, lidovci a sdružením Společně pro Brno-sever proti vítězné sociální demokracii. Novou starostkou se stane Sabina Tomíšková (ODS). Jenže její pozice Tomíškové ve firmě Bytasen vzbuzuje obavy.
Ačkoliv v Brně-severu vyhrála volby ČSSD, koalici vytvořila ODS s TOP 09, lidovci a sdružením Společně pro Brno-sever. Ilustrační foto.

Ačkoliv v Brně-severu vyhrála volby ČSSD, koalici vytvořila ODS s TOP 09, lidovci a sdružením Společně pro Brno-sever. Ilustrační foto. | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Bytasen v minulosti získával na radnici Brna-severu zakázky a kritici upozorňují, že Tomíšková, která je jednatelkou a spolumajitelkou firmy, by mohla jako starostka společnost protežovat. Podnikatelka však slibuje, že se to nestane.

"Moje soukromé aktivity nebudou kolidovat se zájmy Brna-severu. Jednatelství ve firmě se vzdám, podílu ne. Bytasen se ale o žádné veřejné zakázky ucházet nebude," tvrdí Tomíšková.

Podle ní se však Bytasen bude snažit získat správcovství ve zprivatizovaných bytech na Brně-severu. A právě privatizace je hlavním bodem volebního programu ODS. "Tam už se rozhoduje na soukromé bázi. Firmu vybírají orgány v privatizovaných domech. Šanci má kdokoliv," uvedla podnikatelka.

Koalice řešila případný střet zájmů

Případný střet zájmů, pokud se Tomíšková stane starostkou, řešili politici i na koaličních jednáních. "Rozhodně to nebylo tak, že by nad tím někdo mávl rukou. Ctíme ale presumpci neviny. A paní Tomíšková se opakovaně vyjádřila, že Bytasen se nebude hlásit do soutěží vypsaných radnicí a že už nebude jednatelkou," popsal lidovec Jiří Mihola.

Podle něj navíc Tomíšková nebude mít bytovou politiku na starost. "O tu se přihlásila tuším TOP 09," dodal Mihola.

Petr Jansa z nevládní organizace Transparency International říká, že je důležité, jak se bude chovat Tomíšková dál. "Jestli nebude hájit soukromý zájem na úkor veřejného, není na tom nic protiprávního," myslí si.

Tomíšková čelí trestnímu oznámení

Kromě možného střetu zájmů musí Tomíšková čelit také trestnímu oznámení, které krátce před volbami podala stávající rada Brna-severu. Podle vzneseného obvinění Bytasen, který v letech 2001 až 2007 spravoval byty městské části, zpronevěřil 119 milionů korun.

"Záležitost je teď v šetření. Dostali jsme zprávu, že to bylo předáno na protikorupční oddělení," uvedla dosavadní místostarostka Zdeňka Tůmová (ČSSD).

Tomíšková, která je jednatelkou firmy už od roku 1999, nařčení odmítá. Trestní oznámení nazvala špinavým politickým bojem před volbami. "Jakékoliv nároky radnice nejsou založeny na reálných skutečnostech. Faktury, které jsme městské části účtovali, byly vždy schvalovány," zdůraznila podnikatelka.

Podobně to viděl i předseda jihomoravské ODS Jiří Kadrnka. Podle něj je to iniciativa stávajícího starosty Lea Venclíka, který se mstí za to, že jej jeho mateřská ODS nezařadila ani na kandidátku.

Přestože bude Tomíšková starostkou, podle právníka nemůže trestní oznámení podané předchozí radou ovlivnit ani vzít zpět. "To nepřipadá v úvahu," řekl advokát Milan Staněk.Nejčtenější

Zničené plavky místo romantického zážitku. Největší molo v Česku lepí

Největší molo v Česku lepí, pouští smůlu

Brněnská přehrada má největší molo v republice za víc než tři miliony korun, návštěvníci se mu ale vyhýbají. Dřevěný...

Policista odmítl rekordní úplatek 384 milionů korun od hackera

Kriminalista Lukáš Lazecký (vlevo) měl Petru Křístkovi přinést harddisk s...

Mohl si zařídit pohádkový život a procestovat třeba celý svět. Brněnský policista Lukáš Lazecký ale zůstal věrný svým...Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Muž na firemní akci uklouzl při skoku do lomu, po pádu na hlavu zemřel

Takhle se v tropických dnech osvěžovala parta kluků u Pavlova poblíž Slavníče...

Pád do zatopeného lomu při firemní akci ve středu večer nepřežil muž středního věku. Přivolaní záchranáři se jej...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...

Další z rubriky

Za projížďky kradenými autobusy dostal mladík 15 měsíců vězení

Mladík, který ukradl dva autobusy a řídil je pod vlivem drog, odešel od...

Za krádež autobusů a jejich řízení pod vlivem drog půjde na patnáct měsíců do vězení devatenáctiletý M. D. Brněnský...

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

ZE ŽIVOTA MÁMY: Když nastane noční(ková) můra
ZE ŽIVOTA MÁMY: Když nastane noční(ková) můra

Náš syn oslavil první narozeniny a rozběhla se další velká epizoda v jeho i našem životě. Ta měla mít trvání rok a půl. Abych nastínila situaci. Moje máti, a i ta manželova, jsou staré školy s utkvělou představou, že batole by mělo s první sfouknutou svíčkou odhodit pleny. Proto jsem si téměř každý telefonát vyposlechla (moje máti) nebo v každé druhé textovce dočetla (manželova máti), že bychom se už měli na to „lulání“ zaměřit.

Najdete na iDNES.cz