Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Brno-sever se chce zbavit chráněné Arnoldovy vily. Vrátí ji magistrátu

  7:01aktualizováno  7:01
Památkově chráněná Arnoldova vila, která dřív v brněnských Černých Polích fungovala jako mateřská školka, dál chátrá. Městská část Brno-sever od ní proto dává ruce pryč. Vilu chce vrátit magistrátu, od něhož si objekt před časem pronajala. Na opravy totiž nemá.

Památkově chráněná Arnoldova vila je od poloviny roku 2012 nevyužívaná (4. března 2015). | foto: Anna Vavríková, MAFRA

„Obhlídkou jsme zjistili, že na památce zařazené na seznam Ohrožených nemovitých památek ČR se nic ve prospěch konzervace či obnovy neděje,“ sdělil iDNES.cz šéf brněnských památkářů Zdeněk Vácha.

Vila sloužila jako mateřská škola od roku 1952, zhruba v polovině roku 2012 ji však uzavřeli kvůli nevyhovujícím podmínkám hygienici, kteří předtím pro její provoz opakovaně udělili několik výjimek. I díky nim mohly učitelky ve třech třídách vzdělávat 75 dětí. Po uzavření se děti přestěhovaly do školky v Tišnovské ulici, rodiče dětí tehdy proti rušení hlasitě protestovali (více jsme psali třeba zde).

Z chátrající vily, kterou dělí pouhý jeden pozemek od slavné vily Tugendhat, odstěhovali poslední věci v srpnu 2013.

Nyní je unikátní secesní skvost z roku 1862 prázdný. Rozvody vody i topení jsou vypuštěné, uzávěr plynu je vypnutý.

Fotogalerie

„Asi dva až tři roky jsme tam nebyli, chceme zmapovat, zda dochází k nějaké další degradaci. Zda skutečnost, že objekt není využíván a je uzavřen, nezhoršuje jeho stav,“ objasnil Vácha.

Město: O vrácení se jedná

Během března chtějí památkáři provést zevrubnou prohlídku interiéru. Už dříve vyhodnotili, že dům je ve špatném stavu. Utrpěla hlavně statika, výrazně poškozené jsou i okenní a dveřní rámy.

„Po dohodě příslušných náměstků města a městské části byla na magistrát zaslána žádost o odsvěření tohoto objektu z důvodu nenalezení dalšího využití a nemožnosti z úrovně naší městské části financovat náročnou rekonstrukci této památky,“ vysvětlil v dopise památkářům vedoucí Odboru bydlení Pavel Odstrčil. Městská část objekt spravovala od dubna 1993.

Na přelomu loňského a letošní roku pak městská část žádost o vrácení urgovala. Pořád se ale nic neděje, magistrát na urgence nereaguje.

„Podle mých informací se o převedení, respektive odsvěření vily zpátky na město Brno jedná. Konkrétní podoba výsledků jednání zatím není,“ sdělil neurčitě mluvčí brněnského magistrátu Pavel Žára. Odsvěření by každopádně muselo schválit zastupitelstvo.

Vila byla zařazena mezi kulturní památky v roce 2010, o dva roky později ji zapsali také na Seznam ohrožených kulturních památek ČR. Majitel takto chráněného objektu má ze zákona povinnost udržovat jej v dobrém stavu a chránit jej před ohrožením, poškozením či znehodnocením.

„Dle našich informací je objekt dlouhodobě opuštěný, zanedbaný a musíme se domnívat, že není větrán, temperován a podobně. Nelze tedy vyloučit postupné narůstání škod a ztrátu památkových hodnot,“ vysvětlil Vácha.

Na vile opravili kousek střechy

Z peněz města dělníci v roce 2008 opravili za necelého 1,5 milionu část střechy, na níž nechali vyměnit dřevěné krokve a tašky.

I městská část dlouhé roky slibovala, že vilu alespoň provizorně opraví. V roce 2011 dokonce vyčlenila 5 milionů na nejnutnější úpravy a zpracování projektu. „Jakmile rozhodne náš stavební úřad, na statice začneme pracovat neprodleně,“ uvedla v květnu 2012 starostka Brna-severu Sabina Tomíšková. Pracovat se ale nezačalo a dalších oprav se už památka nedočkala.

„Technický stav je nyní pravidelně kontrolován správcem bytových domů včetně statika a elektronicky zabezpečen s napojením na městskou policii,“ hájí nakládání městské části s nemovitostí Pavel Odstrčil. Hlídání objektu a pojištění městskou část stojí ročně asi 40 až 50 tisíc korun.

Podle vyjádření náměstkyně primátora Jany Bohuňovské z roku 2013 by náklady na rekonstrukci přesáhly 80 milionů korun.

„Pokud by měla být ve vile po rekonstrukci provozována mateřská škola, v souladu s platnými hygienickými normami by v ní mohla fungovat pouze jedna třída, protože památková ochrana neumožňuje rozšíření objektu. Za předpokladu rozšíření by kapacita stačila pro dvě třídy,“ vysvětlil mluvčí Brna-sever Martin Ingr.

Kdy magistrát potřebné desítky milionů najde a zda vůbec, není zřejmé. Mohl by však dosáhnout na dotaci.

„Město svěřuje majetek městským částem do správy, tak je to i v případě vily. Máme ji na dobu určitou a čekáme, až si to město převezme. Městská část je svázaná, město jako vlastník může žádat o dotace,“ vysvětlil Odstrčil. Netuší, proč městu poměrně triviální úřední krok, kterým by si vilu vzalo zpět, tak dlouho trvá.
Nejčtenější

Tragicky zesnulému herci Jakubu Zedníčkovi aplaudoval ve stoje plný sál

S hercem Jakubem Zedníčkem, který tragicky zemřel při dopravní nehodě, se do...

Rodina, přátelé a kolegové se ve čtvrtek přišli do Městského divadla Brno rozloučit s mladým hercem Jakubem Zedníčkem,...

Obec zavede nový trest pro rychlé řidiče. Propadne se pod nimi silnice

Pod rychle jedoucím autem se vytvoří díra

Radnice v Branišovicích na Brněnsku chystá novou past na řidiče překračující povolenou rychlost. Do silnice nechá...Nebyl hodinový, ale dvouhodinový, vzpomíná recepční na neřestný hotel

Blanka Budínová jako vzpomínku na Korso uchovává třeba hřeben ve tvaru...

Málokdo z mladších Brňanů dnes ví, že kousek za lázněmi na Kopečné ulici pod svahem, na kterém se tyčí katedrála...

Kontroverzní obor genderová studia v Brně skončí, je o něj malý zájem

Univerzitní kampus za pět miliard korun, který stojí na ploše třiceti hektarů v...

Masarykova univerzita v Brně oznámila, že zruší bakalářský obor gender vyučovaný na fakultě sociálních studií....

Řidička zemřela při střetu s vlakem, koridor z Brna do Břeclavi stál

(Ilustrační snímek)

Střet s vlakem nepřežila zhruba hodinu po poledni u Šakvic na Břeclavsku řidička osobního automobilu. Ve vlaku jedoucím...

Další z rubriky

Výpovědi svědků se liší, upozornil soudce u Plachetkovy žádosti o proces

Boxer Ľudovít Plachetka se snaží dokázat svou nevinu.

Bývalý brněnský boxer a olympionik z Atlanty Ľudovít Plachetka stále netuší, zda soud povolí obnovu jeho procesu....

VIDEO: Strážníci obstarali doprovod huse, která se kolíbala silnicí

Strážníci pomáhali huse na silnici

Kvůli huse, která si vykračovala po silnici mezi auty, vyjížděli ve čtvrtek odpoledne strážníci do brněnské části...

Brněnské tramvaje budou méně skřípat. Díky mazání, které využívá GPS

Po Brně jezdí dvacet nových tramvají Škoda 13T. Městské části je pojmenovali po...

V brněnských ulicích by mělo být méně hluku. Alespoň toho, který produkují zdejší tramvaje. Víc než šest desítek strojů...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz