Michal Sedláček nejvíce oslovil jedenáctičlennou porotu, která vybírala...

Michal Sedláček nejvíce oslovil jedenáctičlennou porotu, která vybírala architekta města Brna. Vítěz vystudoval architekturu na Vysokém učení technickém v Brně (VUT) a také na Akademii výtvarných umění v Praze. | foto: Anna Vavríková, MAFRA

Stavěl v USA, teď má určovat tvář Brna

  • 14
Ředitelem nově vznikající kanceláře městského architekta Brna se stane Michal Sedláček. Odborník, který mnoho let působí převážně v zahraničí, bude mít v příštích letech silné slovo při urbanistickém rozvoji města a jeho architektury.

Zkušenosti, brněnské rodiště a podíl na velkolepých mezinárodních projektech. To vše přesvědčilo odbornou porotu o tom, že na post hlavního architekta Brna doporučí ze čtyř kandidátů v druhém kole výběrového řízení architekta Michala Sedláčka.

Spolu s asi patnáctičlenným týmem bude již brzy pečovat o veřejný prostor, podílet se na městském územním plánu či dalším směřování městské architektury.

Sedláčka musí ve funkci ještě oficiálně schválit městská rada, která zasedá příští týden v úterý. Funkce by se měl ujmout na přelomu května a června.

„O záměru zřídit tuto funkci jsem věděl delší dobu. Poznal jsem, že to vedení města s novou pozicí myslí opravdu vážně. Ředitel kanceláře nebude žádná figurka, ale bude mít velký vliv na podobu města a také jeho územní plán,“ sdělil MF DNES Sedláček. Dodal, že o svých konkrétních vizích by rád mluvil, až pokud jej vedení města opravdu do funkce jmenuje.

Třiapadesátiletý Sedláček vystudoval architekturu na Vysokém učení technickém v Brně (VUT) a také na Akademii výtvarných umění v Praze. Krátce po revoluci jeho kroky vedly do zahraničí - ať už do USA, na Blízký východ, či do Asie.

S Brnem jsem nikdy neztratil kontakt, říká Sedláček

„Z Česka jsem nikdy nevycestoval s tím, že zemi opouštím. Pravidelně jsem se do Brna za rodinou vracel. S městem jsem nikdy neztratil kontakt,“ řekl architekt. Dodal, že navzdory tomu, že bydlel v mnoha světových městech, Brno pro něj bylo vždy nejbližším místem k životu.

Na jihomoravské metropoli oceňuje její ideální velikost, zasazení v krajině i skvělou polohu poblíž tří hlavních měst - Prahy, Vídně a Bratislavy.

Přesto je třeba jeho největší úspěchy hledat za hranicemi. Působil v ateliéru architekta Franka Gehryho, po získání zkušeností v Los Angeles spoluzaložil pobočku firmy Aedas, která je jednou z největších architektonických společností na světě.

V minulých letech se například podílel na návrhu nakonec nerealizovaného stadionu pro americký fotbal v Los Angeles s kapacitou 75 tisíc diváků či Muzea tolerance v Jeruzalémě. O tom, že se Sedláček natrvalo vrátí do svého rodného města, prý již přemýšlel delší dobu. Třeba před dvěma lety kandidoval na pozici děkana Fakulty architektury VUT. Kvůli nové funkci teď hodlá svou kancelář předat kolegům.

Vítězstvím některé překvapil

Jasno má také o postavení hlavního městského architekta. „Ředitel kanceláře městského architekta musí být schopen dát dohromady mezioborový tým odborníků, které bude jako manažer efektivně motivovat a řídit,“ konstatoval.

Sedláčkovy kvality svým doporučením ocenila také jedenáctičlenná porota, ve které kromě primátora Brna Petra Vokřála (ANO) zasedla například hlavní architektka dánské Kodaně Tina Saabyová či Adam Gebrian, oceněný titulem Architekt roku 2015.

Jejich rozhodnutí bylo pro některé brněnské architekty překvapením. „Očekával jsem, že komise vybere člověka, za kterým budou stát konkrétní české projekty. Pan Sedláček má na svém kontě spíše komerční zakázky, nikoliv však výsledky na poli měst a veřejných míst. Jak si ve své funkci povede, tak lze jen odhadovat,“ okomentoval výsledek architekt Jan Kratochvíl z Brna.

Ten tipoval, že ve výběrovém řízení spíše zvítězí brněnský teoretik Osamu Okamura či architekt Jiří Klokočka, jenž se podílel na urbanistickém rozvoji v belgickém Gentu. Čtvrtým z kandidátů byl zakladatel Galerie architektury Brno Miroslav Gabriel Sedlák.