Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Brno si změnu zaslouží, líčil Vánoční trhy, pití na ulici i parkování nový starosta Šťástka

  6:58aktualizováno  12:50
Pane starosto, jak to bude vypadat o Vánocích na náměstí Svobody v Brně? Zrušíte zahrádky na Kraví hoře, kdy přibude více zeleně v centru města? První den na židli starosty Brna-střed Libor Šťástka čtenářům iDNES.cz líčil změny, jež období jeho "vlády" největší městské čtvrti přinese.

Libor Šťástka odpovídá on-line | foto: Otto Ballon Mierny, Otto Ballon Mierny,  MAFRA

Mirku Novákovou zajímala změna, která se chystá okolo pravidelných vánočních trhů v centru Brna. "Pan Bortel podporoval vánoční trhy na Svoboďáku, i když se dalo polemizovat o jejich úrovni, hodláte s tím něco udělat? Zmizí ponožky, pyžama, záclony a vietnamské zboží?"

Nový starosta jí slíbil novou podobu tradice. "Letos naposledy pořádá vánoční trhy společnost, která je pořádala v uplynulých letech. Trhy a stánky se na náměstí Svobody objeví v omezeném režimu, vzhledem k rekonstrukci ulice Husova. Věřím, že se již v roce 2009 podaří pořádat vánoční trhy v klidnějším, komornějším duchu, jako trhy řemeslné, umístěné na Zelném trhu. Brno si změnu zaslouží," vzkázal.

. odpovědi libora šťástky čtěte zde

Miroslava Rudného zajímaly zahrádky na Kraví hoře. "Z úrovně městské části obecně žádné kroky k rušení zahrádek nerealizujeme. Pokud chce zahrádky rušit město Brno, je nutné dotaz směřovat k němu," nepomohl s problémem nový starosta.

"Souhlasíte s novou vyhláškou, která zakazuje pít alkohol na veřejných prostranstvích? Podle mého je nedořešená, na bezdomovcích, kvůli kterým je ta vyhláška především, si nic nevezmete...," myslí si Lenka Stašová.

Starosta vyhlášku podporuje. Chce, aby zmizely skupinky povalujících se lidí kolem nádraží nebo ulice Veselé. "Nejde nám o restaurační zahrádky - ty samozřejmě patří k životu ve městě, nejde ani o nesmyslné postihování žíznivého turisty, který při procházce městem ochutnává vyhlášené české pivo," ujistil čtenářku.

Libor Šťástka odpovídá on-line

Otázky padaly i na problematické parkování v centru. "V Brně-střed nemáme kde parkovat už teď a úředníci přijdou s představou, že by se měla rušit další parkovací místa (Kounicova, Veveří atd.). Kdy konečně začnete vycházet vstříc lidem, kteří tu bydlí, a nebudete se vymlouvat na návštěvníky města, když sem stejně žádní nejezdí, není-li ve městě veletrh nebo Velká cena?" rozohnil se čtenář pod jménem Tomas.

Podle Šťástky si ovšem stěžoval na nepravém místě. "Adresátem by mělo být město Brno - problematika dopravy, parkování, rušení parkovacích míst nebo naopak výstavba parkhausů je plně v jeho kompetenci. Městská část může pouze určité věci doporučovat a tak taky činí. Pokud jde o jednotlivé záměry města tam či onde rušit parkovací místa z jakýchkoli důvodů, pak naše městská část v rámci svého vyjádření k těmto záměrům říká -každé místo, které je plánováno zrušit, musí být v dané lokalitě nahrazeno jiným," odpověděl starosta.

Zeleň musí vyřešit magistrát
Na magistrát poslal také stížnost ohledně nedostatku zeleně v centru. "V době nedávné jsme provedli dosadby v rámci parku na náměstí 28. října, v lokalitě Křížkovského před BVV, v parčíku při ulici Vídeňská a Polní a při ulici Zderadova. Pokud jde o osázení v rámci ulic a obecně péči o brněnská stromořadí - ty má v kompetenci město Brno, respektive Veřejná zeleň města Brna jako jeho společnost," dodal.

. Rozhovor s Liborem Šťástkou

Budete třetím starostou za dva roky vlády ODS a ČSSD. Čím to?
Vysvětlení nemám. Po volbách byla určitá situace a starostou se stal pan Bortel...

... a nahradila ho vaše stranická kolegyně Dagmar Hrubá. Ta odešla kvůli kauze Wilson. Máte řešení tohoto problému?
Teď by mělo město říct, co bude dál. Zaplacením pokuty se uzavřela jedna kapitola. Když jsme jednali s ministerstvem obrany, měl jsem pocit, že jsme schopni vyřešit to bez placení. Podle mě k tomu důvod nebyl.

A co bude s pozemkem na Kraví hoře a spornými smlouvami?
Město říká: vyčkejme, až skončí období, kdy se to nesmí využívat komerčně. Pak tam něco uděláme. Potřebujeme vědět, co máme dělat. Anebo se nebude dělat nic, ale potom budeme žádat, aby majetek nebyl městské části nadále svěřen.

Jak dlouho?
Pokud máme roky hlídat areál a sledovat, jak chátrá, nesouhlasím. Co nejrychleji bych požádal o převod na město. Během léta snad proběhnou schůzky s vedením.

Vraťme se ještě k vašemu jednání s ministerstvem. Vy jste tvrdil, že městu odpustí pokutu, ale ministerstvo to nikdy oficiálně nepotvrdilo. Kde se stala chyba?
Trvám, že telefonický hovor, kde mi to řekli, se uskutečnil. A nemyslím si, že to městu nepotvrdili, jen byli v písemné podobě více diplomatičtí. Vedení Brna jsem to oznámil, protože jsem si myslel, že jsme na stejné lodi.

A nejste?
Myslel jsem, že cílem města i městské části je neplatit pokutu. Ale po květnovém zastupitelstvu mám dojem, že je to politická záležitost.

Jak to myslíte?
Je to domněnka. Blíží se krajské volby.

Ale faktem je, že problém zavinila ODS. Není pravda, že vy jste z toho na zastupitelstvu tak trochu udělal problém ČSSD?
Ne, už na zastupitelstvu jsme se všem omluvili, že to musíme projednávat, protože je nepochybné, že to vzniklo na Brně-střed za dob vlády koalice ODS a lidovců. Pokud je to něčí problém, tak této koalice. A nemám zato, že město udělalo chybu. Ale nebyl jsem nadšený, že se odhlasovalo zaplacení pokuty.

Vraťme se na začátek. Podepsání sporných smluv schválila rada městské části. Nesedí tam ale jeden hlas: pan Blažek z ODS tvrdí, že na radě nebyl, ale je podepsaný na prezenční listině. Jak to tehdy bylo?
Jsem přesvědčen, že tam nebyl. Musel ho podepsat někdo jiný. Někdo musel s listinou manipulovat. Je otázka, kdo a za jakým účelem. Ale policie to šetří.

To znamená, že pro podepsání smluv musel zvednout ruku jeden z přítomných členů KDU-ČSL.
Přesně tak.

Když vynecháme kauzu Wilson, co je podle vás největší problém části Brno-střed?
Možná právě úřad. Je potřeba změna práce v úřadu, kde je zažitých docela dost stereotypů, které možná v minulosti nevyvolávaly problémy, ale v nové a otevřenější době se musí překonat.

Například?
Úřad fungoval na základě menší formálnosti, byla menší byrokratičnost. Ale v dnešní době je potřeba věci víc formalizovat.

To zní jako víc byrokracie.
Spíš víc formálnosti. Bavím se o vnitřních procesech a vztazích. (tes)
Nejčtenější

Na jižní Moravě jsou vyšší mzdy než v Praze. Firmy si přetahují lidi

Ilustrační snímek

Platy na jižní Moravě jdou do extrému, firmy totiž dorovnávají nejvyšší platy konkurentů. Hospodářská komora před...

Nechte Vranovu víc vody, žádají vodohospodáři Rakušany. Nádrž vysychá

Vodní nádrž Vranov

Jen tmavě zbarvené pruhy na březích vodní nádrže Vranov ukazují, kam až by mohla dosáhnout voda. Hladina je tady v...Třinácté zlato pro Kometu! Brno suverénně obhájilo mistrovský titul

Jakub Krejčík zvedá Masarykův pohár nad hlavu. Kometa ovládla hokejovou...

Efektivní v koncovce, precizní v defenzívě. Hokejisté Brna ovládli páté finále extraligového play off, na ledě třinecké...

Amálka se musí vyhýbat slunci, nemoc ji denně připraví o kbelík kůže

Tříletá Amálka Ježková se narodila s vzácnou nemocí kůže. Ichtyózou...

Podobně jako princezna Jitřenka z pohádky O bílé laňce se musí vyhýbat slunečním paprskům. Na rozdíl od ní však...

Kudy k Macoše? ptal se v noci muž recepční. Zachránila mu život

Propast Macocha.

Všímavosti hotelové recepční vděčí za svůj život osmatřicetiletý muž, který se chystal skočit do propasti Macocha...

Další z rubriky

České orly hubí jedovaté návnady, s jejich hledáním pomáhá psí komando

Orel královský (Aquila heliaca) obývá otevřené krajiny s osamocenými stromy od...

V Česku žije jen několik párů mimořádně vzácných orlů královských, a to jen na jižní Moravě. Přesto na ně lidé líčí...

Krvavé nohy v lese a hodiny v dešti. I tak se točil Hastrman

Osmadvacetiletá Simona Zmrzlá a padesátiletý Jan Kolařík spolu působí v souboru...

Český film Hastrman, který ve čtvrtek vstoupil do kin, v sobě zahrnuje hned několik debutů. Kromě režisérské...

Hrdinného lékaře Jílka popravili fašisté, jeho popel vysypali do řeky

Vojtěch Jílek proslul jako neobyčejně vlídný a svědomitý lékař i vynikající...

Jen málokdo asi ví, po kom nese jméno Jílkova ulice v Židenicích. A že se za osudem onoho muže a jeho rodiny skrývá...

Najdete na iDNES.cz