Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Brno slavilo výročí zahájení lodní dopravy, na vodu spustilo nový parník

  15:07aktualizováno  15:07
Stovky lidí zamířily v sobotu dopoledne na Brněnskou přehradu, aby uviděly oslavy 65. výročí zahájení lodní dopravy. Součástí programu byl i křest nového parníku Vídeň. Kromě něj rozšířil flotilu brněnského dopravního podniku také parník Ultrecht. Ten jeho provozovatelé spustí na vodu 28. května.

Opat Evžen Martinec při křtu nové lodi Vídeň | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Slavnostního spuštění parníku Vídeň na vodu se zúčastnili primátor Brna Roman Onderka, vídeňský starosta Michael Häupl, velvyslanec Rakouska Ferdinand Trauttmansdorff a zástupci brněnského Dopravního podniku. Lodi požehnal starobrněnský opat Evžen Lukáš Martinec.

Parník pokřtili tradičním rituálem - rozbitím lahve šampaňského o trup lodi. "Loď Vídeň symbolizuje naše přátelství, spolupráci, která se rozvíjí na poli kulturní, ekonomickém i v rámci zahraniční ekonomiky," uvedl v úvodní řeči Onderka.

Rakouští hosté toto gesto ocenili. Zároveň však poukázali na stále špatné dopravní spojení mezi oběma městy. "Parník Brno s Vídní nespojí," řekl Trauttmansdorff, který si společně s dalšími pozvanými hosty vychutnával projížďku po brněnském "moři". Z paluby pak mohli sledovat spouštění nového parníku na hladinu.

Otevřená byla i výpravna

"Loď je dlouhá 25 metrů, pojme 200 cestujících, je bezbariérová a oproti starším předchůdkyním má také tišší provoz. Stála 15,5 milionu korun," popsala parník Vídeň mluvčí dopravního podniku Linda Škrancová.

Nová loď Vídeň

Spouštění parníku na vodu ale nebylo jedinou atrakcí. Návštěvníci si mohli prohlédnout také novou výpravnu, kde se nachází zázemí posádky lodí, a prodávají se tam také jízdenky na projížďky.

Vedle výpravny se v červenci otevře ještě druhá budova s občerstvením a venkovním posezením. Objekt, kterému dominuje bílá trojúhelníková plachta, stál pět milionů korun a práce na něm trvaly zhruba čtyři měsíce.

"Přehrada nezakrněla. To, co tu bylo před deseti lety, se s dneškem nedá srovnat," porovnal návštěvník Rudolf Hlavinka z brněnských Řečkovic.

Parník Ultrecht spustí na vodu 28. května

Kdo chtěl, mohl v sobotu navštívit také bystrckou loděnici. K vidění byl například manipulační vozík pro loď, ukázka měření tloušťky plechu ultrazvukem, tabule s uzly nebo vlajková abeceda.

Primátor Brna Roman Onderka křtí novou loď Vídeň.

Primátor Brna Roman Onderka křtí nový parník Vídeň.

Povodí Moravy předvedlo svůj člun, který používá k pracím na přehradě. Poříční jednotka Městské policie ukázala, jak oživit utonulého nebo jak správně házet záchranným kruhem.

Další loď, která do flotily v tomto roce přibude, se jmenuje Ultrecht. Spuštění na  vodu ji čeká v sobotu 28. května. I v tento den si připomeneme, že lodě po přehradě plují už 65 let.

O tom, že by v Brně mohly plout výletní lodě, se uvažovalo ještě před dokončením přehrady ve třicátých letech minulého století. Přípravy však zbrzdila druhá světová válka.

Provoz lodní dopravy tak byl zahájen 5. května 1946 na trase Bystrc - Kozí horka - Sokolské koupaliště - Osada - Rokle - Obora - Zouvalka - hrad Veveří a zpět. V letech 1948-1949 byla plavební dráha prodloužena na Mečkov a do Veverské Bítýšky.

Autor:


Nejčtenější

Voda na příděl. Na vyschlé Moravě musí lidem stačit sto litrů denně

Starosta obce Maršov Jaroslav Bytešník ukazuje vyschlé toky, co vždy mely hodně...

Zákazy plnit z vodovodní sítě bazény a zalévat zahrady už nestačí. V šesti obcích na jižní Moravě platí ode dneška...

Zateplili školu, aby ušetřili. Nevyřešili ale větrání a za energie doplácí

Ilustrační snímek

V Hrušovanech u Brna zateplili školu, ale bez vzduchotechniky. Místo úspory teď musí pravidelně větrat. Nejen že úspor...Z vily krále plísňových džínů Hošny je ruina, nový majitel ji přestaví

Podnikatel Rudolf Hošna byl v 90. letech v Brně pojmem. Stejně jako jeho vila.

Legendární Hošnova vila v brněnských Pisárkách je nyní útočištěm pro bezdomovce. Nový majitel chce zchátralý objekt,...

Brněnský lední medvěd Umca uhynul. Trápily ho problémy se zuby

Lední medvěd Umca žije v brněnské zoo v záložním výběhu, aby neohrozil život...

V sobotu uhynul samec ledního medvěda Umca. Dlouhodobě ho trápily problémy se zuby a už jednou kvůli nim musel...

V nádrži Nové Mlýny na Břeclavsku se utopil třiadvacetiletý cizinec

Spodní nádrž jihomoravského vodního díla Nové Mlýny

Několik hodin hledali policejní potápěči cizince, který si v sobotu před desátou hodinou večerní šel zaplavat do nádrže...

Další z rubriky

Fanoušci dopravy mohou v Brně adoptovat sedačku ve „zlaté“ tramvaji

Do brněnských ulic vyjela tramvaj připomínající 150 let MHD.

Brněnský dopravní podnik připravil ke svému kulatému výročí překvapení pro fanoušky tramvají. Ve speciálním voze si...

Češi objevili místo přežívajících kultů, bádají v albánských horách

Čeští archeologové zkoumají okolí svatyně stojící na základech zaniklého...

Čeští vědci bádají v albánských horách, kde prastaré obřadní rituály žijí dodnes. Horská vesnička Nivica je jednou z...

VIDEO: Z pár kulis vybudoval v lomu město jako z Divokého západu

Amfiteátr westernového městečka v Boskovicích

Ve westernovém parku v Boskovicích se návštěvníci ocitnou jako na Divokém západě, kde doslova neplatí české koruny, ale...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz