Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Brno slavilo výročí zahájení lodní dopravy, na vodu spustilo nový parník

  15:07aktualizováno  15:07
Stovky lidí zamířily v sobotu dopoledne na Brněnskou přehradu, aby uviděly oslavy 65. výročí zahájení lodní dopravy. Součástí programu byl i křest nového parníku Vídeň. Kromě něj rozšířil flotilu brněnského dopravního podniku také parník Ultrecht. Ten jeho provozovatelé spustí na vodu 28. května.

Opat Evžen Martinec při křtu nové lodi Vídeň | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Slavnostního spuštění parníku Vídeň na vodu se zúčastnili primátor Brna Roman Onderka, vídeňský starosta Michael Häupl, velvyslanec Rakouska Ferdinand Trauttmansdorff a zástupci brněnského Dopravního podniku. Lodi požehnal starobrněnský opat Evžen Lukáš Martinec.

Parník pokřtili tradičním rituálem - rozbitím lahve šampaňského o trup lodi. "Loď Vídeň symbolizuje naše přátelství, spolupráci, která se rozvíjí na poli kulturní, ekonomickém i v rámci zahraniční ekonomiky," uvedl v úvodní řeči Onderka.

Rakouští hosté toto gesto ocenili. Zároveň však poukázali na stále špatné dopravní spojení mezi oběma městy. "Parník Brno s Vídní nespojí," řekl Trauttmansdorff, který si společně s dalšími pozvanými hosty vychutnával projížďku po brněnském "moři". Z paluby pak mohli sledovat spouštění nového parníku na hladinu.

Otevřená byla i výpravna

"Loď je dlouhá 25 metrů, pojme 200 cestujících, je bezbariérová a oproti starším předchůdkyním má také tišší provoz. Stála 15,5 milionu korun," popsala parník Vídeň mluvčí dopravního podniku Linda Škrancová.

Nová loď Vídeň

Spouštění parníku na vodu ale nebylo jedinou atrakcí. Návštěvníci si mohli prohlédnout také novou výpravnu, kde se nachází zázemí posádky lodí, a prodávají se tam také jízdenky na projížďky.

Vedle výpravny se v červenci otevře ještě druhá budova s občerstvením a venkovním posezením. Objekt, kterému dominuje bílá trojúhelníková plachta, stál pět milionů korun a práce na něm trvaly zhruba čtyři měsíce.

"Přehrada nezakrněla. To, co tu bylo před deseti lety, se s dneškem nedá srovnat," porovnal návštěvník Rudolf Hlavinka z brněnských Řečkovic.

Parník Ultrecht spustí na vodu 28. května

Kdo chtěl, mohl v sobotu navštívit také bystrckou loděnici. K vidění byl například manipulační vozík pro loď, ukázka měření tloušťky plechu ultrazvukem, tabule s uzly nebo vlajková abeceda.

Primátor Brna Roman Onderka křtí novou loď Vídeň.

Primátor Brna Roman Onderka křtí nový parník Vídeň.

Povodí Moravy předvedlo svůj člun, který používá k pracím na přehradě. Poříční jednotka Městské policie ukázala, jak oživit utonulého nebo jak správně házet záchranným kruhem.

Další loď, která do flotily v tomto roce přibude, se jmenuje Ultrecht. Spuštění na  vodu ji čeká v sobotu 28. května. I v tento den si připomeneme, že lodě po přehradě plují už 65 let.

O tom, že by v Brně mohly plout výletní lodě, se uvažovalo ještě před dokončením přehrady ve třicátých letech minulého století. Přípravy však zbrzdila druhá světová válka.

Provoz lodní dopravy tak byl zahájen 5. května 1946 na trase Bystrc - Kozí horka - Sokolské koupaliště - Osada - Rokle - Obora - Zouvalka - hrad Veveří a zpět. V letech 1948-1949 byla plavební dráha prodloužena na Mečkov a do Veverské Bítýšky.

Autor:Nejčtenější

Mám zdravotní potíže, psal zmizelý olomoucký radní. Pak byl viděn v Brně

Vlivný člen olomoucké ČSSD, radní a ředitel městských technických služeb...

Už více než týden oficiálně uplynul od zmizení vlivného člena olomoucké ČSSD, radního a ředitele městských technických...

Značka na cyklostezce baví Hodonín. Dělníci ji špatně poskládali

Špatně poskládaná značka baví obyvatele Hodonína.

Tahle skládačka se příliš nepovedla. Dělníci v Hodoníně rozebrali dlažbu na cyklostezce, na které je i značka...Pralinky s likérem v Lidlu koupíte už jen s občanským průkazem

Jedenadvacetiletá žena si koupila v Lidlu višňové pralinky s likérem....

Na první pohled nemá čtyřicetiprocentní rum a pralinky s višňovým likérem vůbec nic společného. Prodavačka Lidlu v...

Odchod zadním vchodem, zklamání, ticho. Na Brno naplno dolehl sestup

Smutek ve tvářích brněnských fotbalistů hovoří za vše. Zbrojovka po sedmi...

Fotbalové Brno smutní, po šesti sezonách v nejvyšší soutěži sestupuje do druhé ligy. Domácí bezgólová remíza s...

Bývalý elitní voják dostal za napadení trojice mužů šestiletý trest

Dušan Faltýnek dělal poradce iráckému ministrovi obrany. Jako elitní voják...

Šestiletý trest vězení za těžké ublížení na zdraví dostal u Krajského soudu v Brně bývalý elitní voják Dušan Faltýnek....

Další z rubriky

Roky živořil bez práce. Inženýrovi našel místo v knihovně až magistrát

Útroby Moravské zemské knihovny v Brně.

Brněnský magistrát vrací dlouhodobě nezaměstnané lidi do pracovního procesu. Zapojuje je mimo jiné do tréninkových...

Brno zveřejnilo ceník rezidentního parkování. Systém spustí v září

O parkování v centru Brna je velký boj. Magistrát chce situaci vyřešit...

Brněnští radní dnes odsouhlasili ceník rezidentního parkování, které začne v centru města platit od 1. září. Rezident...

Napadený herec Sedal je na tom po operacích lépe, zůstává v nemocnici

Z divadelní hry EXIT 89 - režisér Jiří Havelka a herec Ján Sedal

Stav sedmdesátiletého herce Jána Sedala, který po napadení počátkem května v Brně skončil ve vážném stavu ve Fakultní...

Ušetřete pár korun.
Ušetřete pár korun.

Víte, kde jsou nejlevnější pleny? My ano.

Najdete na iDNES.cz