Brno slavilo výročí zahájení lodní dopravy, na vodu spustilo nový parník

  15:07aktualizováno  15:07
Stovky lidí zamířily v sobotu dopoledne na Brněnskou přehradu, aby uviděly oslavy 65. výročí zahájení lodní dopravy. Součástí programu byl i křest nového parníku Vídeň. Kromě něj rozšířil flotilu brněnského dopravního podniku také parník Ultrecht. Ten jeho provozovatelé spustí na vodu 28. května.

Opat Evžen Martinec při křtu nové lodi Vídeň | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Slavnostního spuštění parníku Vídeň na vodu se zúčastnili primátor Brna Roman Onderka, vídeňský starosta Michael Häupl, velvyslanec Rakouska Ferdinand Trauttmansdorff a zástupci brněnského Dopravního podniku. Lodi požehnal starobrněnský opat Evžen Lukáš Martinec.

Parník pokřtili tradičním rituálem - rozbitím lahve šampaňského o trup lodi. "Loď Vídeň symbolizuje naše přátelství, spolupráci, která se rozvíjí na poli kulturní, ekonomickém i v rámci zahraniční ekonomiky," uvedl v úvodní řeči Onderka.

Rakouští hosté toto gesto ocenili. Zároveň však poukázali na stále špatné dopravní spojení mezi oběma městy. "Parník Brno s Vídní nespojí," řekl Trauttmansdorff, který si společně s dalšími pozvanými hosty vychutnával projížďku po brněnském "moři". Z paluby pak mohli sledovat spouštění nového parníku na hladinu.

Otevřená byla i výpravna

"Loď je dlouhá 25 metrů, pojme 200 cestujících, je bezbariérová a oproti starším předchůdkyním má také tišší provoz. Stála 15,5 milionu korun," popsala parník Vídeň mluvčí dopravního podniku Linda Škrancová.

Nová loď Vídeň

Spouštění parníku na vodu ale nebylo jedinou atrakcí. Návštěvníci si mohli prohlédnout také novou výpravnu, kde se nachází zázemí posádky lodí, a prodávají se tam také jízdenky na projížďky.

Vedle výpravny se v červenci otevře ještě druhá budova s občerstvením a venkovním posezením. Objekt, kterému dominuje bílá trojúhelníková plachta, stál pět milionů korun a práce na něm trvaly zhruba čtyři měsíce.

"Přehrada nezakrněla. To, co tu bylo před deseti lety, se s dneškem nedá srovnat," porovnal návštěvník Rudolf Hlavinka z brněnských Řečkovic.

Parník Ultrecht spustí na vodu 28. května

Kdo chtěl, mohl v sobotu navštívit také bystrckou loděnici. K vidění byl například manipulační vozík pro loď, ukázka měření tloušťky plechu ultrazvukem, tabule s uzly nebo vlajková abeceda.

Primátor Brna Roman Onderka křtí novou loď Vídeň.

Primátor Brna Roman Onderka křtí nový parník Vídeň.

Povodí Moravy předvedlo svůj člun, který používá k pracím na přehradě. Poříční jednotka Městské policie ukázala, jak oživit utonulého nebo jak správně házet záchranným kruhem.

Další loď, která do flotily v tomto roce přibude, se jmenuje Ultrecht. Spuštění na  vodu ji čeká v sobotu 28. května. I v tento den si připomeneme, že lodě po přehradě plují už 65 let.

O tom, že by v Brně mohly plout výletní lodě, se uvažovalo ještě před dokončením přehrady ve třicátých letech minulého století. Přípravy však zbrzdila druhá světová válka.

Provoz lodní dopravy tak byl zahájen 5. května 1946 na trase Bystrc - Kozí horka - Sokolské koupaliště - Osada - Rokle - Obora - Zouvalka - hrad Veveří a zpět. V letech 1948-1949 byla plavební dráha prodloužena na Mečkov a do Veverské Bítýšky.

Autor:


Nejčtenější

Miliardářova oplocená obora právně neexistuje, úředníci udělali chybu

Do radějovské obory miliardáře Leoše Novotného staršího se běžný smrtelník...

Trofejní kusy zvěře v hodnotě i stovek tisíc korun chová bezmála 14 let uprostřed bělokarpatských kopců u Radějova na...

Bývalý radní postavil vilu u rezervace, využil zastaralý územní plán

Vila bývalého radního

Postavit si honosnou vilu s výhledem do chráněné přírodní rezervace lze snadno. Stačí zpackaný a dvacet let starý...Brno kvůli opravě tepny dusí zácpy, autobusy musely objíždět zastávky

Přestože Zábrdovický most přes řeku Svitavu vypadá na první pohled nenápadně,...

Brněnské řidiče i cestující čeká krušných 15 měsíců. Od rána je kvůli rekonstrukci uzavřena Zábrdovická ulice i...

Muž ztratil hodinky za čtvrt milionu, pátrají po nich policisté

Hodinky Mont Blanc, které ztratil šestatřicetiletý muž z Brněnska.

O hodinky za čtvrt milionu korun přišel při večírku šestatřicetiletý muž v Brně. Když se ráno probudil, zjistil, že je...

VIDEO: V Brně vybírali i nejškaredější tetování, vyhrál rozpitý motýl

Soutěž o nejhorší tetování na Tattoo Grand Prix v Brně vyhrálo dílo, které má...

Zvířata z reálného světa i z říše fantazie, abstraktní obrazy s prvky kubismu nebo futurismu, ale také rozsáhlé malby....

Další z rubriky

Brno kvůli opravě tepny dusí zácpy, autobusy musely objíždět zastávky

Přestože Zábrdovický most přes řeku Svitavu vypadá na první pohled nenápadně,...

Brněnské řidiče i cestující čeká krušných 15 měsíců. Od rána je kvůli rekonstrukci uzavřena Zábrdovická ulice i...

Muž ztratil hodinky za čtvrt milionu, pátrají po nich policisté

Hodinky Mont Blanc, které ztratil šestatřicetiletý muž z Brněnska.

O hodinky za čtvrt milionu korun přišel při večírku šestatřicetiletý muž v Brně. Když se ráno probudil, zjistil, že je...

Přiznáním chránil rodinu, cestou k šibenici vykloubil gestapákovi čelist

Svatební fotografie Karla Holešovského.

V roce 1941 odsoudili nacisté za sabotáž řezníka Karla Holešovského z Tetčic na Brněnsku. Až na šibenici se nakonec...

Vyhrajte balíček s mlékem Nutrilon. Stačí se podělit o svou mateřskou zkušenost
Vyhrajte balíček s mlékem Nutrilon. Stačí se podělit o svou mateřskou zkušenost

„To já svým dětem dělat rozhodně nebudu!" Poznáváte se? Tak se nám na toto téma rozepište v deníčku a 5 z vás odměníme balíčkem Nutrilonu s dalšími dárky podle vlastního výběru.

Najdete na iDNES.cz